Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
 
B22VXX
Mesaje: 210
Membru din: 23 Sep 2008, 13:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dayline / Devil Eyes

02 Mai 2010, 15:24

marek scrie:
sapro98 scrie:

eu am cele de la Sonar si am pus instalatie xenon de la Well-Done, pot sa zic ca lumineaza de 1000 de ori mai bine decat halogene care
vin farurile.
legat de aburirie, daca nu poti da jos masticu ala cu care au venit farurile, at lipeste peste el jur inprejur cu un silicon negru, care cand se usuca se cauciuceaza. eu asa am facut, si numai mi se aburesc.

sal

ce silicon ai folosit? poti sa explici putin sau sa spui de unde e luat?

a schimbat cineva ledurile cu unele mai puternice sa se vada ca la audi ziua?
Seat Leon 1P FR diesel, galben

Imagine
 
B22VXX
Mesaje: 210
Membru din: 23 Sep 2008, 13:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dayline / Devil Eyes

02 Mai 2010, 15:31

ace117 scrie:
Nu-i rau deloc... :wink:

sal
as vrea sa te intreb de unde este prelungirea de sub bara ta?

eu am leon "cupra look" si am vrut sa i pun lip sub bara dar mi se parea caraghios si l am dat unui ibiza

vreau sa i pun ceva la bara fata si ce ai tu imi place. exista si fara ledurile A6? (eu deja am farurile cu led model 2)

ms
Seat Leon 1P FR diesel, galben

Imagine
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Dayline / Devil Eyes

03 Mai 2010, 16:55

Daca te uiti pe topicul meu (din semnatura) poti sa vezi ca masina s-a schimbat mult de atunci...:)
Referitor la prelungire: e custom made, nu se gaseste in comert. :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Dayline / Devil Eyes

17 Mai 2010, 07:18

ImagineImagineImagine
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Dayline / Devil Eyes

17 Mai 2010, 07:43

B22VXX eu am alte leduri in faruri
sunt mult mai puternice fata de cele cu care au venit din fabrica
cel mai mare plus il am acum faptul ca mi-a fost refacut traseul firelor(daca se arde un led se opreste doar cel in cauza, nu inca cateva)
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
B22VXX
Mesaje: 210
Membru din: 23 Sep 2008, 13:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dayline / Devil Eyes

18 Mai 2010, 08:27

TIBI scrie:
B22VXX eu am alte leduri in faruri
sunt mult mai puternice fata de cele cu care au venit din fabrica
cel mai mare plus il am acum faptul ca mi-a fost refacut traseul firelor(daca se arde un led se opreste doar cel in cauza, nu inca cateva)


sal

cine ti a facut schimbul de leduri si cat te a costat afacerea?
nu mai tin minte daca se scot ledurile prin spatele farului sau tre taiat?
ms
Seat Leon 1P FR diesel, galben

Imagine
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Dayline / Devil Eyes

24 Mai 2010, 09:51

dani torz(e coleg aici in CS) mi-a facut tot la faruri
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Dayline / Devil Eyes

30 Mai 2010, 11:53

Salut baieti,
am o intrebare pentru cei care au faruri cu lupa pe faza scurta.Eu am luat o pereche de la Dectane,cu daylight,si am schimbat pana acum doua seturi de zenon pe scurta,ultimul philips si lumina mi se pare foarte slaba,focalizarea e buna,in sensul ca are linia clara dintre intuneric si lumina dar repet "cantitatea de lumina " mi se pare slabuta.Ati patit la fel?Cineva mi-a spus ca acele faruri sunt facute doar pt halogen ,ca pe halogen lumina ar fi mai buna ca e diferenta de lungime de unda ca e lentila convexa etc.Se poate sa fie asa?
xenonul da de 3 ori mai multa lumina.Incepe sa-mi para rau de achizitie,aspectul e beton dar ..daca se vede mai prost decat cu farurile stockl,cu sticla clara si oglinda,,,n-am facut nimic.Va rog sa-mi spuneti daca ati intalnit aceeasi problema.Repet am schimbat doua seturi de instalatie xenon.Atasez si o poza sa vedeti farurile.Sunt luate direct din Germania si lentilele sunt din sticla nu din plastic cum am mai auzit ca sunt unele...Intradevar pe ele scrie a nu se monta HID,dar asa scrie pe toate,ei nu promoveaza HID after market,doar OEM.
Imagine
Cupra 290
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Dayline / Devil Eyes

30 Mai 2010, 13:37

Nu ai ce sa faci, trebuie sa revi la farurile cu halogen. Acelasi lucru se intampla la toate tipurile de faruri care sunt schimbate, cu angel, cu leduri, etc.
Singura solutie repet halogen, cel putin asa au facut toti prieteni mei care si-au schimbat farurile. Nu vorbeam daca doar auzeam, ci am si vazut.
bafta,
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Dayline / Devil Eyes

30 Mai 2010, 15:38

merci mult!,Te referi la becuri cu halogen pe farurile tuning,nu?Ai scris "faruri cu halogen".Pe faza lunga pot lasa xenon,banuiesc,e cu oglinda,si se vede ca lumina e buna.Problema e la cele cu lentila ,adica scurta.O sa iau o pereche de Osram Night Breacker sau Philips Nightguide.

zeusik scrie:
Nu ai ce sa faci, trebuie sa revi la farurile cu halogen. Acelasi lucru se intampla la toate tipurile de faruri care sunt schimbate, cu angel, cu leduri, etc.
Singura solutie repet halogen, cel putin asa au facut toti prieteni mei care si-au schimbat farurile. Nu vorbeam daca doar auzeam, ci am si vazut.
bafta,
Cupra 290
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Dayline / Devil Eyes

30 Mai 2010, 21:43

Daca folosesti becuri bune si convertoare, adica... "balast" corespunzator vor lumina bine.
Eu am de un an montat in farul cu oglinga becuri H7R, special construite pentru a nu orbi pe cei din sens opus si dupa ce am gasit doua convertoare bune nu mai am probleme.
Cele initiale luate de la firma "coco jambo teapa vesela", cunoscuta si sub denumirea de "bluexenon" nu functionau corect.
Conteaza si lungimea de unda luminii emise in bec.
Eu am ales 4300K, intrucat este cea mai apropiata de lumina solara si asigura cea mai buna vizibilitate pe timp nefavorabil.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Dayline / Devil Eyes

31 Mai 2010, 08:20

stiu ,si eu am avut pe farurile stock,cu oglinda si geam clar,tot H7R si luminau super fara sa deranjeze.Iar acum am 2 seturi licenta Philips,ba mai mult ,cel de pe scurta(unde sunt lupe) este de 55 W.Parerea mea e ca lumina e mai slaba decat de pe farurile cu geam clar cu H7R.Sunt convins ca lentila prin grosimea ei reduce fluxul de lumina dar parca totusi e prea slaba,trebuie sa compar cu o masina care are xenon oem la un perete,poate sunt eu prea pretentios,oricum nu-mi vine sa cred ca ar fi lumina mai buna daca as pune bec halogen.O solutie ar fi sa incerc pe-o parte sa fac comparatie,dar e asa de "inghesuita"zona acolo la faruri ,mi-e groaza.


BALTAZAR2003 scrie:
Daca folosesti becuri bune si convertoare, adica... "balast" corespunzator vor lumina bine.
Eu am de un an montat in farul cu oglinga becuri H7R, special construite pentru a nu orbi pe cei din sens opus si dupa ce am gasit doua convertoare bune nu mai am probleme.
Cele initiale luate de la firma "coco jambo teapa vesela", cunoscuta si sub denumirea de "bluexenon" nu functionau corect.
Conteaza si lungimea de unda luminii emise in bec.
Eu am ales 4300K, intrucat este cea mai apropiata de lumina solara si asigura cea mai buna vizibilitate pe timp nefavorabil.
Cupra 290
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Dayline / Devil Eyes

31 Mai 2010, 08:45

Incearca becuri de 4300K, este temperatura standard si este posibil ca sticla luipelor sa atenueze mult ce este in afara de 4300K.
Becurile cu incandescenta sunt undeva la 3000-4000K.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Dayline / Devil Eyes

31 Mai 2010, 09:09

merci mult! as incerca sa vad,oricum deja am colectie de becuri si balasturi....
:bounce:



BALTAZAR2003 scrie:
Incearca becuri de 4300K, este temperatura standard si este posibil ca sticla luipelor sa atenueze mult ce este in afara de 4300K.
Becurile cu incandescenta sunt undeva la 3000-4000K.
Cupra 290
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Dayline / Devil Eyes

01 Iun 2010, 09:53

daca ai vreun amic care poseda si el faruri similare si e multumit,poti sa-i ceri becul si droserul lui.
il pui intr-un far si faci comparatie.
eu unul sunt multumit de vizibilitatea pe care o am,insa nu am reusit sa le reglez dupa cum vreau(la service nu au avut rabdare,asa e cand mecanicii fac ceva pt altul)

un far cu oglinda imprastie altfel lumina fata de unul cu lupa,de aici tendinta de a crede ca nu vezi cu lupele
ai grija cu ledurile :wink:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori