Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cristi_bv
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 02 Iul 2014, 11:27

LED-uri de evitat

18 Aug 2014, 09:25

Salutare dragilor,

Dupa cum am promis am creeat cam cu intarziere ce-i drept acest thread in care va voi prezenta niste LED-uri care mai aveau putin si imi dadeau foc masinii.

Cum mi se arsese unul din becurile care lumineaza numarul din spate, mergand la carrefour pentru a-mi cauta un bec de schimb le-am vazut pe acestea: Cargoard (sau Carguard) CAN 706 fiind cu LED si cu un element de racire pt rezistenta care e folosita pt a pacali sitemul canbus, m-am gandit ca e momentul bun sa incep sa imi pun LED-uri si ca voi incepe cu acestea. Toate bune si frumoase pana cand in nici o zi imi apare din nou eroarea in bord. Uneori aparea alteori disparea, uitandu-ma in spate becul lumina, am si deschis odata suportul si nu am observat nimic neinregula asa ca am mers cu el asa cam o luna.

Intr-o seara am vazut ca lumina emisa in partea stanga era mai galbuie, motiv pt care am deschis suportul ca sa constat ca LED-ul incepuse sa se topeasca. Legatura intre reistenta si radiator cred ca era prost facuta astfel incat aceasta incepuse sa se topeasca. Ca si reultat mi s-a umplut tot locasul respectiv si plasticul transparent cu o substanta similara smoalei astfel obturand lumina emisa de un bec sanatos.

Dupa aceasta intamplare m-am dus la Carrefour sa le arat isprava becurilor (si al doilea incepuse sa se topeasca) si sa le cer sa imi inlocuiasca piesa de plastic transparent. Nu vreau sa lungesc inutil povestea, inca sunt in discutii cu ei, mi-au spus ca au nevoie de o hartie de la un service cum ca din cauza acelor becuri s-a patat piesa, hartie pe care o vor inainta firmei distribuitoare iar ei in urma analizelor lor imi vor inlocui piesa (speram).

Va mai tin la curent daca reusesc sa o inlocuiesc, dar pana una alta va sfatuiesc sa aveti grija la alegerea unor astfel de becuri pentru a nu avea surpriza sa ... luati foc.

Daca ati avut experiente similare va rog sa le impartasiti aici.

Cristi

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: LED-uri de evitat

17 Sep 2014, 16:19

Bine de știut. Mulțam!
 
Avatar utilizator
IMS Black
Mesaje: 83
Membru din: 17 Sep 2014, 06:55
Localitate: Braila
Contact:

Re: LED-uri de evitat

13 Noi 2014, 21:22

Salut !

Am citit postul tau ....ceva de genul am patit si eu , am achizitionat de curand un seat leon 1P .
De la cine am luat masina o avea cam de vreo 7 luni si nu stiu exact cand ia schimbat becurile de la nr ca sa puna unele cu led .
Dar la vreo 2 luni am sesizat ca numai mi se aprind becurile , am desfacut plasticurile transparente si nimic , am scos becurile si probate pe o alta instalatie de 12V chiar nu aveau nimic se aprindeau si am zis sa incerc si ultima varianta sa verific sigurantele cu aparatul de masura si chiar nici ele nu au nimic .
Doar ca am observat ca in interiorul triplei un bec a cam topit plasticul acela negru.
Nici la ora actuala nu pot sa imi dau seama ce dracu au :?: :?: :?:
As vrea sa le schimb cu cele originale ...dar cred ca dau banii degeaba pe ele cred ca am undeva scurt parerea mea :shock:

Ai idee toate panourile de sigurante de la masini sunt la fel ma refer strict legat de leon 1P
Seat Leon 1P+ - 1.6 TDI ( 131HP APR SOFT )
 
Andrei Robi
Mesaje: 33
Membru din: 22 Apr 2016, 20:16

Re: LED-uri de evitat

03 Aug 2017, 13:52

Eu care voiam sa iau asa ceva, ca mi se pareau interesante..

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori