Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sebi_pop
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Leduri pentru faruri Leon 1P

15 Aug 2014, 15:19

As vrea sa va intreb daca farurile originale de la un Leon 1p Facelift din 2011 se pot desface pentru a introduce benzi led gen Audi? Este in Oradea un tip care se ocupa de astfel de tuning-uri la faruri dar momentan e in concediu, plecat din tara si nu il pot contacta.

Pana atunci poate imi puteti spune voi daca se poate desface farul original si daca se poate etansa la loc fara sa apara probleme gen aburire? Daca se poate as prefera varianta asta decat sa cumpar faruri aftermarket cu leduri in ele, care din cate am citit fugitiv pe aici, nu ar fi prea grozave la iluminatul soselei in comparatie cu farul original de Seat...
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

16 Aug 2014, 08:29

Nu te chinui cu desfacerea si resigilarea farurilor. Nu o sa se resigileze cum trebuie si in plus, crede-ma ca NU ai nevoie de leduri in far.

Mai ia in considerare si faptul ca modificarea instalatiei de iluminat a masinii e un lucru ilegal. Prin modificare inteleg folosirea unui tip de far neomologat RAR (singurele faruri omologate sunt cele originale - halogen sau bixenon). Poti cauta sanctiunile in codul rutier.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

16 Aug 2014, 17:24

Vrei leduri !? Ia lampi drl phillips, osram.
Au TUV si sunt legale.
Sau pune proiectoarele de octavia 2sau fabia rs
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

16 Aug 2014, 17:38

Depinde cat de meserias este tipul care le face..daca el iti ofera garantia ca farul nu se va aburi si ca va fi etans perfect si tie iti plac..atunci mno, cred ca te poti apuca de treaba ; am vazut mai multi care si-au pus lupe in farurile originale/ vopsit interiorul la far si nu au avut problemele astea dar si pe altii care s-au plans de condens sau alte nebunii...eu personal nu as face asa ceva si nici nu as cumpara faruri aftermarket ; in principiu orice far se poate desface ; cum a zis si tibi, mai bine pune niste proiectoare de rs.. :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

17 Aug 2014, 11:05

Condens iti poate face si un far care nu a fost desfacut. Am patit la polo.
Identic am patit la "farurile spate" :tongue la leon... prost lipite din fabrica
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

17 Aug 2014, 11:46

Da, normal..asta e problema generala si la stopurile la ibiza 6L..am avut probleme cu toate din fabrica ; eu ma refeream daca inainte de desfacere nu au fost probleme si dupa vor fi..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
sebi_pop
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

17 Aug 2014, 14:48

proiectoarele cu led de care ziceti voi sunt cele care vin prinse jos in bara nu?

Nu imi plac cum arata sincer. Mie imi plac ca si desing farurile de la A4 cu fasia aia de led-uri http://newaudireviews.com/audi-leads-th ... ancements/ .

Nu la mult timp dupa ce am cumparat masina, am vazut in parcare la Carrefour un Leon care avea faruri, dupa parerea mea identice cu cele originale dar avea in partea de jos a farului o fasie din aia de led-uri exact in genul celor de la A4. Poate au fost ceva faruri care au venit gata montate cu led-urile in ele sau au fost tuningate de ceva mester, nu stiu ...

Ideea e ca eu trebuie sa schimb unul din faruri la masina fiindca are plasticul albit, si am zis ca daca tot trebuie data bara jos ca sa umblu acolo, imi fac si placerea asta cu led-urile. Acuma din ce ati zis voi nu prea merita sa modific farul original. Daca as cumpara un set de 2 faruri care au led-uri in ele, cam la ce pret ar ajunge farurile? Stiti ceva variante cu led-uri in ele si care sa si lumineze ok, ca si cel original? Eu inca nu am studiat ofertele pentru piese, poate ma ajutati voi cu niste linkuri..

Imagine
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI

 
Avatar utilizator
Miky&Bogdan
Mesaje: 508
Membru din: 15 Oct 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

18 Aug 2014, 16:31

Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

18 Aug 2014, 17:04

NIMIC nu lumineaza mai bine ca farurile originale.

Tot ce e de la Dectane sau Dayline sau whatever lumineaza mai prost si decat farurile cu halogen. Nu iti risca certificatul de inmatriculare pentru niste amarate de leduri care nu te ajuta cu nimic.

Eu trimit aproape lunar mailuri la Registrul Auto Roman (deja s-au saturat aia de mine) in care solicit controale in trafic pentru depistarea modificarilor la instalatia de iluminat a autoturismelor / autovechiculelor ( ca mai nou si aia de pe microbuze / autobuze si-au pus dtamai xenonu'). Eu am o problema cu cei care monteaza xenon chinezesc in faruri cu oglinda, insa si tu cu faruri neomologate pici in aceeasi oala.

PS: Daca te opresc cei de la RAR in trafic, sa stii ca si eu am contribuit la chestia asta :glasses
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

18 Aug 2014, 17:41

Sa le spui la politisti sa dea jos farurile AM cu led (dectane cred) de pe un Transporter de-al lor care e parcat la Udriste (Bucuresti) - e o masina pt interventii accidente si e sticker-ita toata :hi
 
adrian_opc
Mesaje: 136
Membru din: 30 Oct 2015, 09:12

Re: Leduri pentru faruri Leon 1P

25 Feb 2016, 22:03

Transporterul respectiv este(era) ingrijit de politistul luat pe capota de cetateanul arab-turc turmentat, care ulterior a decedat... Chiar era un tip de treaba !
Aham...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori