Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
pakyman
Mesaje: 1359
Membru din: 31 Mai 2009, 03:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Colantare auto

07 Mar 2010, 20:52

friend,

eu am cam de 10 luni folie, pe capota, si e intacta. si are 21000 de km. cat despre lac.... nu stiu. e posibil, dar cum nu exista avantaje fara dezavantaje.... asta e riscul.

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine
 
Dunky
Mesaje: 933
Membru din: 25 Ian 2009, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Colantare auto

08 Mar 2010, 17:18

vad k parerile sunt impartite cred k ma ma i gandesc! :?
Viata-i grea dar trece!
 
Avatar utilizator
Dante
ClubSEAT Team
Mesaje: 1056
Membru din: 27 Aug 2008, 09:59
Localitate: Bucuresti - Dr Taberei
Contact:

Re: Colantare auto

18 Mar 2010, 13:29

eu voi colanta toata masina la carbon systems sau dcm, sa vad care imi ofera un pret mai bun. intrebare acum. ce procedura este pt trecerea colantarii in talon? imi schimba talonul cu totul sau imi scrie pe el si culoarea colantului?
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Colantare auto

18 Mar 2010, 20:00

nu exista "colantare in talon"...vei avea alta culoare...asta daca alegi alta culoare decat cea a masinii si vei avea alta culoare in alt talon. daca doresti doar partial...nu iti va afecta cu nimic culoarea din talon
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
sebi_pop
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Re: Colantare auto

15 Aug 2014, 15:03

Si-a dat cineva recent folia jos de pe anumite parti ale caroseriei? Sunt curios daca a patitcineva sa se ia foliam cu tot cu lac sau vopsea.

Urmele de la adeziv se curata in totalitate? Se folosesc ceva solutii speciale pentru curatarea adezivului?
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Colantare auto

15 Aug 2014, 15:56

Poti folosi linistit diluant dupa ..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
adrian_opc
Mesaje: 136
Membru din: 30 Oct 2015, 09:12

Re: Colantare auto

25 Feb 2016, 22:25

Am Leonu' colantat din 2015 toamna-iarna. Daca vreti sa le colati, nu-i nici-o greutate, insa va asumati raspunderea la decolantare... In ce sens? In cazul in care un element al caroseriei este revopsit "la bordura", colantul se va dezlipi cu tot cu vopsea !! Adezivul-lipiciul, se curata cel mai bine cu benzina. Am decolantat o alta masina, total, cu ajutorul unui feon-pistol aer cald profesional, insa lipiciul a mai ramas pe unele parti. Cu diluant e mai periculos, ataca vopseaua, plasticul, chederul. Personal am incercat cu alcool tehnic de culoare mov sau rosu,insa pentru ca nu am mai avut rabdare, am trecut la benzina. Indifderent de solutia folosita, este o treaba meticuloasa... Si da, cu colant este mai frumos si mai ieftin, pentru cine doreste sa-si schimbe culoarea. Deasemenea trebuie sa mai stiti ca acel colant folosit la taxiuri, cat si la majoritatea masinilor personale, nu este pentru exterior si auto, deci, nu traiti cu imaginea ca este asa de rezistent. Unul special creeat pentru auto costa undeva de la 20 euro mp² in sus, de aici faceti calculul, binenteles cu pierderile aferente geamurilor..., deasemenea daca culoarea foliei nu corespunde cu a vopselei, necesita schimbare de culoare in CIV (Carte de Identitate) si in talon...adica 2 drumuri, RAR si Inmatriculari Pipera, care mai necesita ceva taxe !!! Pana la urma va duce in jur de 2000 lei cu totul...
Bafta!
Aham...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori