Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Ce ati alege intre Xenon si Osram Cool Blue Hyper pentru masina dvs. ?

Xenon
21 (36%)
Osram Cool Blue Hyper
37 (64%)
 
Voturi totale: 58
 
Avatar utilizator
andreiberintan
Subiect Autor
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 13:25

Deoarece de curand am auzit de aceste becuri Osram care imita xenonul si multi dintre voi ati spus ca sunt chiar valabile in detrimentul xenoanelor, as vrea sa aflu pentru ce ati opta pe masina voastra, eventual pareri pro si contra, bineinteles cu argumente.
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 14:03

salut.
am citit discutia dintre tine si Mylux.
xenon vs osram...pai,dupa parerea mea,daca dicutia are loc in aria 1M,asa cum e normal,pt ca discutia a fost intre posesorii de 1M,tebuie structurata in doua parti:
1.legalitate.in primul rand xenonul nu e legal,pt ca lipseste dotarea la 1M cu autoleveling/lupa/spalator la faruri(la unele masini).deci,daca alegi sa pui "csenoane",risti amenzi/talon ridicat.
2.performanta/look.xenonul arata bine pe masina,insa neavand lupa,lumina e dispersata aiurea de catre far,ceea ce iti aduce injuraturi din partea colegilor de trafic.lumina fiind rece,pe ploaie la fel e dispersata aiurea datorita lipsei lupei,ceea ce te face cam orb pe drum,iar iarna,in trafic,trebuie sa te opresti sa razi gheata care se formeaza pe farul rece.
osram cool blue hyper,e o generatie noua de becuri halogen,a carui lumina e cu 20% mai mare decat a unui bec halogen normal,iar lumina generata este alba,imitand xenonul de 5000k.(cool blue=4000k,cool blue intense=4200k)
ca si utilizator vechi de osram(am avut si cool blue,acum am cool blue intense,si o sa urmeze si hyper),ma declar foarte multumit de lumina.chiar e diferita cu mult fata de un halogen normal,lumina este mai alba,fascicolul luminos e mai mare(raza pe sosea e mai lunga).
ca un - la aceste modele noi(e cazul si la Philips si la Bosh),durata de viata e mai mica decat la unele normale.
ca si concluzie:xenonul arata bine,insa prefer sa fiu in legalitate si sa folosesc bec halogen(Osram,sau Philips sau Bosh) cu o calitate a luminii dupa parerea mea,mult mai buna decat a xenonului
Bobby e multumit de calitatea luminii a Osram,si el chiar a folosit xenon multi ani,insa a hotarat sa intre in legalitate.
 
ovydyu4all
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 14:34

HUNTER sunt TOTAL DE ACORD cu tine la partea 1, insa la partea 2 tin sa te contrazic:
"insa neavand lupa,lumina e dispersata aiurea de catre far,ceea ce iti aduce injuraturi din partea colegilor de trafic" - asta in cazul in care sunt reglate prost, eu de cand mi-am montat n-am primit nici macar un singur flash, un far reglat prost poate fi si cu lumanare ca tot orbeste si te injura colegii din trafic
"lumina fiind rece,pe ploaie la fel e dispersata aiurea datorita lipsei lupei,ceea ce te face cam orb pe drum" - chiar se vede mult mai bine decat cu becurile halogen
"iar iarna,in trafic,trebuie sa te opresti sa razi gheata care se formeaza pe farul rece" - wtf, de cand e rece becul xenon? nu confunda cu neonul :)

:cheers
 
Avatar utilizator
andreiberintan
Subiect Autor
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 14:37

Iti multumesc pt. raspuns. Intradevar eu ma gandeam din prisma masinii mele, leon 1M, si nu am luat in calcul celelalte aspecte expuse de tine. Se pare ca pana la urma si eu voi opta pt. Osram Cool Blue Hyper fiind si mai ieftine, si mai usor de montat(chiar de catre mine :D ) si "mai legale" . :)

Asteptam totusi si alte comentarii si voturi daca tot dezbatem acest subiect.
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 14:41

ovydyu4all scrie:
HUNTER sunt TOTAL DE ACORD cu tine la partea 1, insa la partea 2 tin sa te contrazic:
"insa neavand lupa,lumina e dispersata aiurea de catre far,ceea ce iti aduce injuraturi din partea colegilor de trafic" - asta in cazul in care sunt reglate prost, eu de cand mi-am montat n-am primit nici macar un singur flash, un far reglat prost poate fi si cu lumanare ca tot orbeste si te injura colegii din trafic
"lumina fiind rece,pe ploaie la fel e dispersata aiurea datorita lipsei lupei,ceea ce te face cam orb pe drum" - chiar se vede mult mai bine decat cu becurile halogen
"iar iarna,in trafic,trebuie sa te opresti sa razi gheata care se formeaza pe farul rece" - wtf, de cand e rece becul xenon? nu confunda cu neonul :)

:cheers

Ovidiu:din proprie experienta,iti spun ca am mers cu un mondeo,la un drum de Germania,si mi-am blestemat orele pana am ajuns la destinatie.a nins jumate din drum si cealala jumate a plouat.chiar si pe autostrada,eram ca orbul(si nu am probleme cu vederea :lol: ).poate e doar parerea mea,dar mie,unul,nu mi-au placut.
nu vreau sa generalizez,e doar parerea mea. :hi
 
ovydyu4all
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 14:50

Nici eu nu am generalizat, este doar parerea mea, doar ca e a doua masina pe care am xenon si nu am intampinat situatii "delicate" si am condus multe masini cu xenon montat pe faruri fara lupa, pe unele intr-adevar nu era masina care sa nu ma bliteze, dar repet conteaza ft mult cum sunt reglate, iar din punct de vedere al luminozitatii e mult peste orice tip de halogen, luand in seama lumenii, nu ochiometric :)
 
florin_drn
Mesaje: 269
Membru din: 16 Noi 2009, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 14:53

Stie cineva daca aceste becuri (Osram Cool Blue Hyper) se gasesc si in varianta H1. Eventual de unde s-ar putea cumpara? Multumesc!

 
Avatar utilizator
andreiberintan
Subiect Autor
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 14:56

florin_drn scrie:
Stie cineva daca aceste becuri (Osram Cool Blue Hyper) se gasesc si in varianta H1. Eventual de unde s-ar putea cumpara? Multumesc!

Uite aici un link :

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning ... 87005.html

Dar daca dai un search pe google cred ca gasesti pe mai multe siteuri la noi in tara.
 
Avatar utilizator
andreiberintan
Subiect Autor
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 15:02

Scuzati-mi nepriceperea, revin cu niste intrebari daca imi permiteti pentru cei care cunosc mai multe lucruri despre aceste becuri si modelele leon 1M.
Pt. Seat Leon 1M trebuie ca ele sa fie H7? Acestea se monteaza doar pe faza scurta sau se pot monta si pe faza lunga? Daca da, pe faza lunga este alt tip de bec?
Si daca puteti sa imi spuneti, pt. proiectoare ce becuri as putea folosi ca sa am o lumina mai alba :?:
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 15:06

leon 1m:
scurta:H7
lunga:H1
proiectoare:H3.
pe oricare din ele gasesti osram cool blue,oricare model ar fi el.mai e si Philips Blue Vision,dar parerea mea,e ca,sunt sub Osram cool blue ca si calitate.
 
ovydyu4all
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 15:08

Aici gasesti aproape orice bec ai pe masina http://www.pal-guide.com/search.php? :drive
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 15:10

blue vision si xtreme power am avut eu de la philips. se stie care e problema lor: durata de viata. au murit unul dupa celalalt la 2 sapt distanta, la fix 1 an de cand le-am pus pe masina. de atunci am decis sa merg pe becuri normale nu pe "+20% +80%" etc...

stie cineva cum e cu durata de viata la osram astea?

* dupa parerea mea doar pozitiile blue vision merita, ca se vad albe si nu ai erori ca la leduri (sau la unelele leduri). in rest merg pe becuri stock, ieftine si care tin, nu trebuie sa mergi cu rezerve de 1 mil bucata in portbagaj, sau sa mergi cu farurile aprinse calculat cum faceam eu, sa nu "obosesc" becurile...
 
Avatar utilizator
andreiberintan
Subiect Autor
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 15:14

Gracias baieti. :)
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

29 Mar 2013, 15:17

Gamer:la fel a murit si la mine,la 1 an de cand le-am pus,a murit primul osram.nu am asteptat sa moara si al doilea,pt ca le-am inlocuit amandoua.acum am unul de rezerva,in caz ca se arde unul de pe masina(peste vreo 10 luni :lol: )
insa,prefer sa dau 1mil in fiecare an daca vreau sa am lumina mai buna pe drum.asta,insa,depinde de fiecare.
durata de viata cam asta e,in jur de 1-1.5 ani pt aceste modele de becuri.in ore de functionare,nu stiu sa spun exact,dar parca scrie la producator cam cat o duc.
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Xenon vs Osram Cool Blue Hyper

07 Apr 2013, 20:20

Un vot si din partea mea pentru Osram,adica pentru legalitate,voi renunta si eu cat de curand la xenon in detrimetrul unui set de becuri Osram Hyper 5000 k si asta nu pentru ca am avut probleme cu xenonu sau cu nenea ''garcea''(chiar sunt multumit de instalatie de cand am montat-o,si nu am schimbat nici un bec ) ci pentru a preveni acest lucru pe viitor :)
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori