Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

V`ati monta pe masina filtru sport?

DA
89 (59%)
NU
20 (13%)
AM DEJA
22 (15%)
NU STIU
20 (13%)
 
Voturi totale: 151
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

29 Ian 2008, 22:38

@bbm: ce parere ai despre montare filtrului de aer sport la motoare TDI? Cica ar fi probleme cu debitmetrul de aer dupa montare... :?
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
bbm
Mesaje: 204
Membru din: 22 Ian 2008, 11:17
Localitate: bucuresti
Contact:

30 Ian 2008, 01:00

ace117 scrie:
@bbm: ce parere ai despre montare filtrului de aer sport la motoare TDI? Cica ar fi probleme cu debitmetrul de aer dupa montare... :?


pai am acasa un debitmetru de TDI si arata fix la fel cu cel de 1.8T , adica din ce vad aceeasi buba: uleiul cu care se unge filtrul sa nu fie prea mult si sa ajunga pe acel fir subtire din MAF (care face toata treaba) ca incep problemele; a se unge cu ulei numai partea exterioara a filtrului !!
leon cupra R & IHI VF 34 powered by SKN tuning
 
Avatar utilizator
dani.wpt
Mesaje: 51
Membru din: 07 Dec 2007, 21:17
Localitate: Bucuresti

30 Ian 2008, 01:12

bbm scrie:
dani.wpt scrie:
eu mi am pus un sistem de admisie de la pipercross plus un filtru separat ptr gazele carter.de sunet sportiv nu prea beneficiez cum mi as fi dorit.filtrul este intr o carcasa dar in rest imi urca mult mai repede in turatii.si nu cred ca mi se pare :twisted:

nu, nu ti se pare dar vezi ca pipercross este renumit ca fiind dintre filtrele cele mai permisive asa ca mare grija la praful din bucuresti, o sa ai probleme cu MAF ul (450 ron) apoi relantiul nu o sa mai stea constant (curatat clapeta de acceleratie + aliniere clapeta) si exemplele pot continua; curata filtrul la max 4000 km sau verifica macar o data pe luna sa nu fie negru si plin de praf / mizerie, ai grija sa nu traga aer cald de la motor ca atunci mai mult rau faci decit bine ; daca ai filtrul montat in spatele barii , mare grija la balti, daca trage o picatura de apa si acea picatura ajunge in motor....POC biela .....sa-ti mai zic? daca ai filtru la carter (sa inteleg ca ai eliminat epuratorul de ulei?) ala nu se imbiba de la ulei si uleiul murdareste furtune / compartiment motor? verifica uleiul si completeaza -l la timp cu acelasi tip de ulei, nu lasa sa scada sub minim mai ales daca conduci sportiv, e bine ca uleiul sa stea la nivel maxim pe joja; daca chiar vrei sa renunti la epurator, o solutie mai buna este oil catch tank, costa in jur de 90-100 euro max ceva de marca, greedy de exemplu. Daca mai ai intrebari vis a vis de 1.8T , da mi un semn si te ajut

PS: inca folosesti DV ul de serie, cel de plastic? ai soft la masina sau nu? daca ai soft, vezi ca nu e bine sa folosesti DV ul de plastic original de fabrica, mai mult (se) strica decit merge


deci noi doi trebuie neaparat sa ne imprietenim(fara alte conotatii :lol: )
Leon 1.8 20VT
 
spoon
Mesaje: 6
Membru din: 28 Noi 2007, 16:16
Localitate: BUCURESTI

30 Ian 2008, 16:59

Remus scrie:
spoon cat te a costat filtru si punerea lui ?


pai filtrul a fost 25 euro de la (PERFORMANCEZONE) ,iar montajul l-am facut eu , o sa pun o poza cu tot ansamblul si modificarile aferente.
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

30 Ian 2008, 21:05

bbm scrie:
pai am acasa un debitmetru de TDI si arata fix la fel cu cel de 1.8T , adica din ce vad aceeasi buba: uleiul cu care se unge filtrul sa nu fie prea mult si sa ajunga pe acel fir subtire din MAF (care face toata treaba) ca incep problemele; a se unge cu ulei numai partea exterioara a filtrului !!


Sa inteleg ca nu trebuie o resoftare dupa montare filtrului din cauza debitului mai mare de aer care intra la motor?
Ce filtru i-mi recomanzi?
Ce marca, conic sau in carcasa etc
Nu te supara ca profitam de tine dar vad ca esti profi :D
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
bbm
Mesaje: 204
Membru din: 22 Ian 2008, 11:17
Localitate: bucuresti
Contact:

30 Ian 2008, 21:36

ace117 scrie:
bbm scrie:
pai am acasa un debitmetru de TDI si arata fix la fel cu cel de 1.8T , adica din ce vad aceeasi buba: uleiul cu care se unge filtrul sa nu fie prea mult si sa ajunga pe acel fir subtire din MAF (care face toata treaba) ca incep problemele; a se unge cu ulei numai partea exterioara a filtrului !!


Sa inteleg ca nu trebuie o resoftare dupa montare filtrului din cauza debitului mai mare de aer care intra la motor?
Ce filtru i-mi recomanzi?
Ce marca, conic sau in carcasa etc
Nu te supara ca profitam de tine dar vad ca esti profi :D


sincer sa fiu, am avut green in cutie si altceva nu as pune, oricum si ala este destul de permisiv, unul deschis nu cred ca face bine motorului. vezi la green sau k&n ce aplicatie au pt masina ta, sa fie filtru care il schimba pe cel original de hirtie dar sa ramina cutia originala
leon cupra R & IHI VF 34 powered by SKN tuning
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

30 Ian 2008, 22:27

Ok, mersi mult! :)
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Evacuare Sport

27 Ian 2009, 09:46

@marian: am inteles cum sta trebaa cu filtrul. Care ar fi cea mai buna optiune pentru motorul 1,4/85CP in materie de kit filtru sport?
@Testosul: multumesc frumos, super explicatia. Deci, daca vreau sa modific doar finala nu scot nimic in plus. No horses ... but for sure better sound. :)
Nu am capac motor iar o recomandare de kit filtru sport ar fi binevenita. Ceva care deja este pe una din masinutele voastre ca dupa ce-l achizitionez sa stiu cum sa-l si intretin.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Evacuare Sport

27 Ian 2009, 09:57

ex: dom' profesor parca are un kit K&N.
dar sunt mai multe firme care produc asa ceva ... BMC, Kingdragon, Green, Pipercross, Raid Hp, RamAir...
acuma ce te coafeaza pe tine ... si cu care te intelegi mai bine la partea materiala!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
weederash
Mesaje: 174
Membru din: 10 Dec 2008, 12:09
Localitate: Bucuresti/Colentina
Contact:

Re: Evacuare Sport

27 Ian 2009, 10:02

asa am si eu un filtru k&N dar nu conic.. in cutia stock de filtru. Are aceeasi forma dar are o mult mai mare permisivitate de trecere pt aer. Acum am inteles ca s-ar putea sa nu ii faca bine debitmetrului din cauza uleiului de curatare.. ramane sa vedem..
Leon 1M 1.8T 20V / 179 BHP
. B 39 WDR
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Evacuare Sport

27 Ian 2009, 10:04

hai sa ramanem aici pe evacuare ...
am cam sarit calul cu filtrul sport.
hai sa deschidem un topic special pentru asa ceva, asta daca nu e deschis deja!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Evacuare Sport

27 Ian 2009, 10:07

Comandam un k&n atunci.
Ramane sa mai caut un dealer si preturi.
Multumesc pentru ajutor. :)
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
weederash
Mesaje: 174
Membru din: 10 Dec 2008, 12:09
Localitate: Bucuresti/Colentina
Contact:

Re: Evacuare Sport

27 Ian 2009, 10:12

mi mi se pare ca am dat putin cam mult pe un filtru, 350 de lei. Poate reusesti sa il gasesti mai ieftin, sa ne zici si noua la ce pret il gasesti te rog, chiar sunt curios.. Bafta!

P.S. Scuze de off.. ai dreptate marian
Leon 1M 1.8T 20V / 179 BHP
. B 39 WDR
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Kit filtru aer

27 Ian 2009, 10:19

aici putem discuta si dezbate tot ce tine de marcile si produsele in sine!

Testosul scrie:

In ce priveste filtrul de aer sport, cum spunea si Marian mai sus este mai bine sa iti iei tot kit-ul, insa aici exista cateva mici dezavantaje:
1. la instalarea majoritatii kit-urilor sport este necesar sa renunti la capacul de la motor (daca acesta exista)
2. deoarece in ROmania este foarte mult praf, va trebui o atentie sporita la intretinerea filtrului, deoarece fiind un sistem cu admisie directa de aer (fara cutie de protectie), este foarte expus mediului inconjurator.
Insa exista si o alternativa la aceste filtre si anume in cutia stock a filtrului sa inlocuiesti filtrul stock cu unul identic, dar sport facut dintr-un alt material care permite intrarea unei cantitati mai mari de aer.

Bafta la proiecte.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
weederash
Mesaje: 174
Membru din: 10 Dec 2008, 12:09
Localitate: Bucuresti/Colentina
Contact:

Re: Kit filtru aer

27 Ian 2009, 10:25

ca ai intrebat si de intretinere.. filtrul vine cu un kit de curatare: un ulei si un spray si il poti curata oricand vrei tu .. il poti cumpara si separat.. filtrul acum si kitul de curatare mai tz daca vrei. De uleiul acela am inteles ca nu i-ar face bine debitmetrului
Leon 1M 1.8T 20V / 179 BHP
. B 39 WDR

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori