Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sfigmo
Subiect Autor
Mesaje: 279
Membru din: 02 Feb 2008, 16:06
Localitate: Arround
Contact:

Oil catch tank

27 Apr 2009, 18:46

Vreau sa aduc in discutie inca un accesoriu despre care cred ca in Romania nu se discuta tare mult, si anume OIL CATCH TANK-ul. Ce este acesta si la ce serveste el? Pai dupa cum ii spune si numele, este rezervor care serveste la decantarea gazelor de carter...sunt multe masini care sunt echipate "din fabrica" cu asa ceva, insa daca noi vorbim de Seat-uri, ele nu au.
La ce serveste? In primul rand, daca privim traseul pe care il face furtunul care iese din capacul motorului, vom observa ca acesta intra la un moment dat in admisie, dupa filtrul de aer, inaintea clapetei de acceleratie...Oil Catch Tank-ul, fiind o cutie metalica prin care aceste gaze vor trece dupa ce e montat pe masina, face ca uleiul din vapori sa se transforme in lichid si sa se depuna pe fundul lui...practic apare un condens al gazelor de carter. Uleiul se goleste din cand in cand printr-un orificiu cu surub...e un fel de baie de ulei... De ce e bun? Pentru ca in primul si in primul rand, in capul pistonului trebuie sa fie doar amestec de combustibil si aer, pe cat se poate acest aer cat mai pur...daca am baga doar oxigen peste combustibil ar fi perfect...mai departe, pe traseul de admisie (de la filtru pana la intrarea aerului in motor) gasim diverse alte componente: turbina, intercooler, EGR, potentiometru de clapeta, in functie de motorizari. La motoarele turbo, benzina sau diesel, intercoolerul trebuie sa fie cat mai rece...daca nu montam un Catch Tank, vaporii de ulei din gazele de carter se depun pe peretii intercoolerului si asta face ca racirea aerului sa fie mai slaba. La motoarele aspirate, uleiul din gaze se depune la nivelul potentiometrului de clapeta, facand ca aceasta sa se blocheze.
Oil catch tank-ul se poate monta pe 99% din motoarele cu care sunt echipate masinile din ziua de azi.
Nu este o piesa care aduce simtitor crestere de putere, nu e un chip care sa faca acceleratia mult mai brutala sau sa confere top speed mai mare, insa, eu consider ca e o piesa vitala, o piesa care prelungeste viata internelor si a componentelor care participa la performantele unui motor.
TDI-stii vor fi surprinsi cand vor vedea ce "mazga" se depune in acest recipient in decurs de cateva sute de km...ulei negru, cu funingine cu apa etc...
Uite si cateva imagini:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Oil catch tank

27 Apr 2009, 19:45

Chiar astazi discutam problema asta cu Gabi Onofrei! :)
Vrea sa faca pt Nissan lui de 600 cai (350Z).
Asa ceva am avut si la raliuri pe HYUNDAI COUPE KITCAR, o masina construita in Anglia pt WRC!
Dci este un lucru folositor, mai ales la masinile cu puteri de peste 200 cai.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Oil catch tank

27 Apr 2009, 19:56

Foarte interesant acest topic...e de retinut.
Multumim Vlad.
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Oil catch tank

27 Apr 2009, 22:38

Eu trebuia sa pun topicul asta, Vladutzu, Vladutzu :lol: :lol: :lol: Tot de la el e ideea, asa ca nu mai conteaza :D
Ma mai interesez cand ajung acasa, vad ca nu e cine stie ce inginerie, am vazut si pe net recipiente elegante...studiem. Saru mana nenea Vlad!

ImagineImagineImagineImagineImagine

Eu asa imi pun, sa stiu cand se umple, ca spune-se ca s-ar umple cam repede. E plin de apa, dupa cum se vede. Mie imi vine sa vars, ma scuzati :lol: :lol: :lol: Foarte tare recipientul asta, in my humble opinion! ;)
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Oil catch tank

28 Apr 2009, 16:18

http://www.tuningshop.ro/content/view/70/5/
L-am gasit si in Romania, dar e cam mult cam 95 Euro cu TVA Inclus. Mai bine il fac pe genunchi, intre pisici, la Otopeni :lol:
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Oil catch tank

28 Apr 2009, 16:21

Mi`as pune si eu in portbagaj unu de 20 de litrii...
Acuma serios vorbind, la motorul meu se merita?
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Oil catch tank

28 Apr 2009, 16:27

Sincer, eu cred ca merita la orice motor. Eu tin minte ca aveam ulei la Opelul cel vechi pana la filtrul de aer. Mi-e cam lene acum, dar sper sa imi treaca si sa fac si eu unul cand ma intorc. Ieftinache, nu milioaneeeee. Pac pac!

 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Oil catch tank

28 Apr 2009, 16:50

fa mai multe...am cateva ibrice acasa, ti le aduc sa facem o afacere :)
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Oil catch tank

30 Apr 2009, 16:46

Nicky scrie:
http://www.tuningshop.ro/content/view/70/5/
L-am gasit si in Romania, dar e cam mult cam 95 Euro cu TVA Inclus. Mai bine il fac pe genunchi, intre pisici, la Otopeni :lol:

Pana te intorci tu , se fac mitele mari si se care si atunci ramai doar cu noi ......................... :D :D
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Oil catch tank

30 Apr 2009, 17:07

Intradevar pretul e cam mare , dar gandestete ca este facut din aluminiu , usor si costa ceva sa faci unul asa , mai ales ca ai si conducte tot iti ia cel mult o juma de oraq sa-l pui , eu cred ca o sa-mi pun unul..................cat de curand
 
Avatar utilizator
mihaiu
seattm
Mesaje: 444
Membru din: 27 Dec 2007, 15:13
Localitate: timisoara

Re: Oil catch tank

30 Apr 2009, 17:42

280 de lei, Forge. la Racing Nick.
Şi îl au pe stoc.
Eu mi-am luat. Luni e la mine pe maşină. Am pus poze pe topicul meu.
Sunt 2 variante inox şi carbon. Am ales carbon să fie în ton cu admisia :)
 
Avatar utilizator
mihaiu
seattm
Mesaje: 444
Membru din: 27 Dec 2007, 15:13
Localitate: timisoara

Re: Oil catch tank

07 Mai 2009, 15:07

Oil catch tank FORGE sus!
Imagine
Imagine
Vreau sa va spun ca in 100 km deja a aparut ceva ulei, f f f putin. Culoarea e un auriu curat.
Ce am inteles de la un comisar de traseu, inainte, cand nu se prea gasea ulei sintetic, se refolosea uleiul din catch oil tank...
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Oil catch tank

07 Mai 2009, 15:24

Foarte tare, asteptam alte impresii dupa 1000 km. Si te rugam ca, intre timp, s-o calci zdravan :bounce:
 
Avatar utilizator
mihaiu
seattm
Mesaje: 444
Membru din: 27 Dec 2007, 15:13
Localitate: timisoara

Re: Oil catch tank

07 Mai 2009, 15:39

Da domnu, am inteles :bounce: asa fac :sign10:
 
im570rm
Mesaje: 157
Membru din: 08 Mai 2009, 11:12

Re: Oil catch tank

10 Mai 2009, 10:45

o varianta mai ieftina este un filtru sport mic (breather) pus la iesirea din chiulasa(pastreaz auleiul inauntru si doar gazele ies afara) ,eu asa am...din pacate tre schimbat odata cu uleiul ca se cam imbiba cu ulei...costa 10 ron in targ un astfel de fltru.
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori