Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gshadefull
Fotograful
Subiect Autor
Mesaje: 168
Membru din: 22 Dec 2008, 19:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sprint Booster

14 Apr 2009, 23:28

Am gasit azi , in timp ce navigam pe net , o chestie numita sprint booster.
Este relaviv ieftina si "din cate scrie" aduce niste beneficii.
http://cgi.ebay.co.uk/Sprintbooster-Performance-upgrade-Seat-Leon-Toledo_W0QQitemZ130227897601QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item130227897601&_trksid=p4634.c0.m14.l1262
Ce parere aveti?
Merita asa ceva?
Este ok?
Are cineva asa ceva?

L.E.

Am gasit si un video pe youtube (masinuta pe care au exemplificat e un seat , hehe )
http://www.youtube.com/watch?v=j-Skix-0CZc
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Sprint Booster

15 Apr 2009, 06:12

Luat de pe forum BMW

"Era pe un forum strain o analiza foarte detailiata, cu grafice si scheme. Din ce am inteles masina nu e mai rapida 0-100, doar pare mai rapida.
Sprint boosterul e un amplificator operational al senzorului de pedala, in sensul ca amplifica impulsul transmis la apasare. Adica in momentul cand calci pedaua 30% obtii efect ca si cum ai calca-o 50% ( adica curentul transmis de senzor trece prin amplificator si adauga 20-30 % procente depinde de cat e setat, si atunci injectia reactioneaza ca si cum pedaua ar fi fost calcata mai mult.)- de aici si consumul mai mare poate. A fost inventat de un grec, si dupa aia a fost copiat. Grecul are maxim 25-30% amplificarea, cele noname pot avea mai mult si pot aparea probleme ( daca n-o calci foarte fin intri in cel din fata).
Nu dauneaza decat ca nu mai poti controla prea fin acceleratia, si nici nu e mai rapida masina.
Repet asta am citit in analiza de care vorbeam, nu am avut si nu am testat nici unul. Gasesc articolul si il pun aici.
Am fost si eu interesat de ce face si am citit cam tot ce am gasit pe net despre el, preturile sunt in jurul la 250-300 dolari, desi montajul e banal inauntru, un circuit integrat ( amplificator) si restul componente pasive. Se poate face cu maxim 10-20 RON.
Ganditi-va ca daca ar fi fost masina mai rapida ar fi fost cel mai intalnit element de tuning, nu si-ar mai pune lumea turbine si alte chestii daca ar scoate 1-2 sec mai putin pana la 100 km ,dintr-o dracie de 200 euro.

Nu-i creste puterea, insa reactia pedalei de acceleratie este clar mai rapida, in sensul ca se pierde lag-ul acceleratiei in D si DS !
Daca apesi acceleratia mai mult de 1/4 din cursa intra intr-un mod gen kick-down, retrogradeaza rapid si accelereaza la fel.
Oricum senzatia este ca trage mult mai bine si nu mai este asa obosita, mai ales in D. Cu alte cuvinte nu mai este necesar sa pun in DS cand fac depasiri ci o las in D...pt ca reactioneaza asemanator.

Jucaria a fost 260E, insa parerea mea e ca a meritat...e mult mai placuta la condus, decat inainte!

Se poate monta pe Diesel ori benzina cu cutie AT sau Manuala. Insa cred ca cel mai bine se simte diferenta pe o cutie Steptronic.

Se monteaza pe orice masina care are "drive by wire" adica are sensor de pozitie la pedala. Daca are cablu de acceleratie nu merge."
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Sprint Booster

15 Apr 2009, 06:55

marian_iam scrie:

Nu-i creste puterea, insa reactia pedalei de acceleratie este clar mai rapida, in sensul ca se pierde lag-ul acceleratiei in D si DS !
Daca apesi acceleratia mai mult de 1/4 din cursa intra intr-un mod gen kick-down, retrogradeaza rapid si accelereaza la fel.
Oricum senzatia este ca trage mult mai bine si nu mai este asa obosita, mai ales in D. Cu alte cuvinte nu mai este necesar sa pun in DS cand fac depasiri ci o las in D...pt ca reactioneaza asemanator.

Jucaria a fost 260E, insa parerea mea e ca a meritat...e mult mai placuta la condus, decat inainte!

Se poate monta pe Diesel ori benzina cu cutie AT sau Manuala. Insa cred ca cel mai bine se simte diferenta pe o cutie Steptronic.

Se monteaza pe orice masina care are "drive by wire" adica are sensor de pozitie la pedala. Daca are cablu de acceleratie nu merge."

Omul care a postat asta avea cutie automata , in general la masinile noi cu cutie automata , exista un buton sport , care face acelasi lucru ca chestia prezentata mai sus , doar ca in plus se mai intampla si alte chestii, avand pe Opel cutia gen Steptronic , si implicit acest buton va pot spune ca senzatia este super tare dar nu stiu in ce mod poate afecta restul comportamentului masinii la o masina normala , la a mea este in legatura su cu schimbatul vitezeelor si se intareste volanul pe langa un raspuns mai bun in pedala de acceleratie.........
 
Avatar utilizator
gshadefull
Fotograful
Subiect Autor
Mesaje: 168
Membru din: 22 Dec 2008, 19:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sprint Booster

15 Apr 2009, 10:15

Da, stiu ca nu imi mareste cu nimic puterea, doar viteza de reactie.
Daca creste si consumul, nu mai e asa interesant :(
O sa ma mai documentez :)
 
Avatar utilizator
patzaichin
LEONidas
Mesaje: 1717
Membru din: 22 Sep 2009, 21:08
Localitate: Bucuresti

Re: Sprint Booster

29 Noi 2009, 14:15

AMC scrie:
Salut !
Pentru cine e curios sa incerce Sprint Booster-ele, puteti sa ma contactati. Tocmai am adus un lot din Grecia si din ce am testat si noi pana acum feedback-ul a fost excelent.

numai bine,
Andrei



Si tu la ce pret le ai? Garantie?
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine
 
Avatar utilizator
patzaichin
LEONidas
Mesaje: 1717
Membru din: 22 Sep 2009, 21:08
Localitate: Bucuresti

Re: Sprint Booster

29 Noi 2009, 14:26

adica in 999 ron....e si TVA nu?

Si...ziceai mai sus ca se poate testa? Ati mai montat pana acum? feed-back ceva? consum? "efecte secundare"?
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine
 
Avatar utilizator
Andrei_AMC
Mesaje: 48
Membru din: 29 Noi 2009, 13:48
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Sprint Booster

29 Noi 2009, 19:03

Se poate testa cand doresti in Bucuresti sau Brasov. Pretul include TVA.
Putem discutam mai departe detalii pe privat, deja am fost acuzat ca fac reclama.

Sprintbooster a castigat best new product award in 2009 la SEMA !
Feedback-ul de pana acum a fost excelent. Desi primul lot a venit acum doar o saptamana, pana acum am montat pe Audi A4 TFSI 200 CP (multitronic ), Audi A6 3.0 TDI ( multitronic ), Passat CC 2,0 TDI (manual) si Golf V 1,9 TDI manual. Feedback-ul din partea clientilor a fost excelent.
Ultima oară modificat 30 Noi 2009, 07:16 de către marian_iam, modificat 1 dată în total.
Motiv: si nu faci?

 
im570rm
Mesaje: 157
Membru din: 08 Mai 2009, 11:12

Re: Sprint Booster

25 Dec 2009, 18:12

acelasi lucru il poti face si din soft ,nu e o chestie noua.
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp
 
Avatar utilizator
Andrei_AMC
Mesaje: 48
Membru din: 29 Noi 2009, 13:48
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Sprint Booster

27 Dec 2009, 11:53

Depinde de modelul de ECU de pe masina daca se poate sau nu ...
Sa spunem ca throttle response nu este neaparat o harta modificabila ci mai decat un rezultat al remap-ului. Putem discuta mai departe pe subiectul asta daca vrei pe PM ca sa nu deviem de la subiectul thread-ului.

A aparut si versiunea 2010 a micului device, care vine cu "selectable programming", adica trei setari: off, stage 1 si stage 2 :-)

http://picasaweb.google.ro/andrei.cozlo ... 6793024754
 
im570rm
Mesaje: 157
Membru din: 08 Mai 2009, 11:12

Re: Sprint Booster

01 Ian 2010, 16:24

asa e, e rezultatul produs in urma resoftarii si merge pe orice ecu ,iti garantez.
Nu consider ca sunt offtopic ,omul a intrebat ce parere avem,asta e parerea mea.
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori