Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Ce marca de produse preferati pentru partea de admisie a masinii?

1. K&N
34 (49%)
2. Green
1 (1%)
3. BMC
4 (6%)
4. Injen
7 (10%)
5. Forge
10 (14%)
6. Altele (detaliati in thread)
13 (19%)
 
Voturi totale: 69
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

13 Ian 2010, 18:45

Am citit despre acei "44 cp" in plus fata de admisia stock.Un mic bullshit if i may say.Si daca ar fi asa .....best bang for the buck :D LOL.
Cu siguranta as da 370 lire daca imi va aduce castigul de 44 cai.Filtrul itg s-a dovedit a fi peste k&n( da..unii inca mai cred in k&N lol),insa astept cat mai multe teste.
Un nene cu o Cupra K1 spune ca ITG este peste fosta lui admisie, Dbilas Flowmaster - cu respectiva castigand 18 calutzi,fiind cea mai eficienta pana la aparitia itg...who knows.

Ce m-a uimit a fost faptul ca cei la BackDraft Motorsport,au scos o admisie...identica e putin spus :))..cu cea ITG.

Imagine

Imagine

Insa,precum ITG,nu prea este testata.
Pretul pt BDM este 295 lire + tva.Fara transport...evident :(
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
daimio
Mesaje: 744
Membru din: 21 Noi 2009, 09:03

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

13 Ian 2010, 19:38

Sa nu radeti de mine, dar eu mi-am pus in cap sa-mi fac singur un CAI.

Ma refer la tubul respectiv. Cu tot cu izolatia termica a tevii si cu scuturile de protectie termica pentru zona filtrului propriu-zis.

Probabil cu un filtru universal de la A'pexi in capat.

Ce poate fi asa de greu? Ori nu inteleg eu... (ca de fapt nu prea ma pricep). :)

Maine mai vorbesc cu omul meu cu tevile. Va tin la curent.
Power is nothing without control...
 
Nicky
Subiect Autor
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

13 Ian 2010, 19:45

tubulatura iese fara probleme, dar asta inseamna sa pastrezi bucata de admisie care are senzorul de aer.
restrictiile cele mai mari la admisia stock sunt date de dimensiunile reduse ale traiectului de aer. Ca altfel, trage aer din afara compartimentului motor si e rece si bun.

am vrut si eu la un moment dat sa fac custom, dar m-am lasat pagubas, ca nu gaseam pe cineva sa le sudeze asa de elegant incat sa nu supere aerul care intra in admisie. smooth path, cum zice lumea :D
 
Avatar utilizator
patzaichin
LEONidas
Mesaje: 1717
Membru din: 22 Sep 2009, 21:08
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

13 Ian 2010, 19:46

[quote="daimio"]Sa nu radeti de mine, dar eu mi-am pus in cap sa-mi fac singur un CAI.

Daca iti iese sa imi zici si mie...:P

Ies la jumatate din pret daca le iau separat, decat daca iau kit-ul cu totul de undeva, filtrul il am deja :D
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine
 
daimio
Mesaje: 744
Membru din: 21 Noi 2009, 09:03

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

13 Ian 2010, 19:55

Intamplator, eu am omul cu sudura. Bun. Face si evacuari.
N-am avut bani pana acum sa ma duc sa dam drumul la treaba, dar maine - daca nu se-ntampla nimic - ma duc.
De vorbit am vorbit cu el si parea foarte sigur ca poate face lucrarea. Adica eu ii tot ziceam: bine, da' aicea trebuie reductie, aicea sudura mufei pentru senzor, aicea sudura de suport, aicea etc... si el tot zicea: se poate! se face!, e usor...
M-am simtit cam tampit, la faza asta...

Ma rog. Nu vreau sa spun nimic pana vad ca iese ceva. Daca va iesi ceva.

Si de pret mi-a zis ca e mai nimic... Nu stiu inca, dar probabil sub 50 de euro. Mai vedem.
Power is nothing without control...
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

14 Ian 2010, 09:35

Sa ne tii la curent.
Eu ca si Nicky am abandonat ideea de admisie custom,pe moment.Insa daca vad una facuta cum trebuie poate ma razgandesc.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
daimio
Mesaje: 744
Membru din: 21 Noi 2009, 09:03

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

14 Ian 2010, 15:00

Am fost si am vorbit cu omul.
Din pacate, desi mi-a spus ca se poate face relativ usor, am ajuns la un pret de vreo 500 ron pentru tubulatura.
Pe care nu ii am, momentan.
Cu coturi prefabricate (fara pliuri), sudura doar pe exterior, flansa de cuplare a mufei senzorului, palnie reductoare metalica pentru cuplarea la turbo, coliere speciale etc.

Ziceti si voi: merita? Sau sa abandonez proiectul?

S-ar putea sa coste chiar mai mult cu 10-20% fata de calculul de mai sus...
Power is nothing without control...

 
Avatar utilizator
patzaichin
LEONidas
Mesaje: 1717
Membru din: 22 Sep 2009, 21:08
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

14 Ian 2010, 15:32

Eu zic ca nu merita....tot kit-ul este undeva pe la 10 mil...sa dai doar pe tevaraie 5 mil...mai pui si filtrul samd....scutesti prea putin ca sa nu iti iei kit-ul original...fara work around-uri ;)
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

14 Ian 2010, 15:33

Mergi pe custom doar daca stii ca lucreaza impecabil.La 5-600 Ron clar nu gasesti una de la o firma consacrata,nici macar Sh....
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Nicky
Subiect Autor
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

14 Ian 2010, 16:13

nu merita, Norin, ca nu ai cum sa o probezi si el nu iti poate garanta ca va merge nici macar precum cea originala. Mai bine mai astepti si iei una 2nd. Cred ca totusi, pana la urma, tehnologiile filtrelor sunt cele care fac diferenta. Tubulatura fac si aia care fac galeti si palnii prin targuri, aia cu mustati frumoase :P Si cositor :P LSD intai :D
 
daimio
Mesaje: 744
Membru din: 21 Noi 2009, 09:03

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

14 Ian 2010, 16:15

Nicky, sunt de aceeasi parere.

Era altceva daca ar fi costat 200 de lei. Mi-as fi permis sa-i pierd, daca sistemul nu ar fi iesit ca lumea

Dar asa...

Clar, LSD...
Power is nothing without control...
 
Avatar utilizator
GtSport
Mesaje: 352
Membru din: 30 Mai 2009, 10:54
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2010, 14:41

Eu, o sa merg pe Evo-Ms, este deja testat de multa lume cu stage 2, ma gandeam si la Itg care este recomndat de Revo Uk pentru stage 2 dar am renuntat pentru ca poate sa aibe rezultate diferite de la masina la masina, chiar daca motorul este acelasi.
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2010, 15:02

Pai si EvoMS nu poate da rezultate diferite pe 2 masini "identice"?
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
GtSport
Mesaje: 352
Membru din: 30 Mai 2009, 10:54
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2010, 17:52

Ba da, dar din ce am vazut pana acum la noi, mi se pare ca are rezultatele cele mai bune, dar e cam zgomotos. Asta e parerea mea, de aceea am votat "altele".
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de admisie ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2010, 17:58

Cu zgomotul ai dreptate.
Acum,ce sa zic,a fost si singura testata pe la noi (ma refer la gama 4xx Euro).Inca mai astept o parere 2 despre itg&co :P
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori