Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Distantiere

09 Feb 2009, 11:56

hai sa aud si eu niste pareri!
ma bate gandu' sa-mi pun asa ceva pe masina!
nu stiu de ce dimensiune dar vreau ca rotile pe spate sa iasa mai mult in exterior decat cele de pe fata ( si pe fata vreau sa-mi pun).
daca stie cineva care e dimensiunea maxima care ar merge pusa? si ce s-ar putea intampla?
astept sa aud atat de bine, cat si de rau!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Distantiere

09 Feb 2009, 12:03

Despre distantiere, Profesosul poate sa-ti dea ceva detalii, el a facut niste cercetari mai amanuntite...chiar am inteles ca si-a achizitionat un set.
O parere avizata pe care eu am auzit-o a fost a colegului Sfigmo, aka Vlad, care a spus ca este mai sanatos sa pui jante cu ET mai mic, care ies in afara, decat sa montezi distantiere.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Distantiere

09 Feb 2009, 14:38

1. Din punct de vedere al rezistentei clar trebuie sa mergi pe varianta jantelor daca folosirea autovehiculului este majoritar on-road. asta deoarece solicitarile dinamice in material cresc cu viteza. daca vrei o viteza mare iti trebuie neaparat si o limitare a abaterilor frontale la cuplarea rotii cu butucul. interpunerea unui element imperfect ( si toate sunt asa) plus un mic ghinion de nesansa poate sa duca la aparitia unor vibratii nedorite in volan mai ales la viteze in intervalul 90-120 km/h.
pe scurt exista pericolul stricarii filetelor sau surburilor (sau prezoane dupa caz) prin forfecare, tocire sau indoire. am vazut la distantieri mici pe autovehicule mici probleme relativ urate.

2. din punct de vedere al sigurantei rutiere . principial, pentru motivele mentionate mai sus, autoritatile romane nu permit marirea ecartamentului mai ales prin adaugarea de distantieri. este una dintre marimile definitorii ale unui autovehicul. De aici vine si mentiunea de pe pachet: doa pentru off road. pt off road e treba ta ce faci dar pe drumurile publice e ilegal.

3. dpdv al manevrabilitatii, montarea acestor distantieri(jante) trebuie insotita de o geometrie corespunzatoare, facute de cineva care se pricepe. Reglarea unor unghiuri corespunzatoare nu se face decat la masinile stock in functie de parametrii presetati ai standului. se face dupa experienta mecanicului sau inginerului de la stand. Chiar daca vei fi in graficul indicat de producator nu esti scutit de probleme. pot sa apara uzuri inegale in pneuri, senzatia de trage greu sau trage in nu stiu ce parte sau deviere la franare. deci atentie mare aici.

o alta problema care mai apare este si revenirea automata a volanului care va devini mai inceata sau chiar incompleta. este deasemnea de asteptat ca actionarea volanului sa fie mai dificila.
4. dpdv al costului. evident mai ieftina varianta cu distantieri.

foarte pe scurt: esti vitezoman iti place asfaltul atnci alege jantele cu offsetul dorit (atentie sa ai spatiu).
esti mai domol atunci iti sunt buni si distantierii. totusi nu te avanta la dimensiuni prea mari. un 20 mm cred ca sunt suficienti.

ps : eu folosesc tot distantieri, pe care mi i-am confectionat cu mana mea, montati prin conversie de la surub la prezon. insa au 11 mm.

* raspunsul unui tip de la o firma care comercializeaza distantiere catre un client!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Distantiere

09 Feb 2009, 15:41

Am si eu, fara probleme pana acum, masina se comporta impecabil.
Sfatul meu este sa nu depasesti totusi 20 mm.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Distantiere

09 Feb 2009, 15:42

hai ma ace ... detaliaza!
ce anume, de unde? etc... cati bani ... stii tu ... toate alea alea!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Distantiere

09 Feb 2009, 18:48

Nu stiu cat au rotile tale, marian, dar cred ca au spre 50mm ET.
Asadar, daca pui distantieri de 20mm, e ca si cum ai avea jante cu ET 50mm-20mm=30mm
Numai sa nu iti loveasca in aripa, alta problema nu ar mai fi.
Trebuie prezoane mai lungi la roti, ca sa compenseze si carnea aia de la distantieri, adica la distantier de 20mm sa aiba si prezoanele 20mm in plus.
Eu zic sa te interesezi cat ai ET-ul si apoi sa incerci sa mergi undeva spre 35, dar sa nu depasesti,
Cristi a zis ca e incercata si fara probleme 35 merge.
Despre mai mic de atat, nu stie nici el.
Oricum, tu ai suspensiile foarte tari, cred ca si cu ET20 merge.
Baga si tu de proba pana ajungi la 35 si mai apoi, daca crezi ca merge, incearca un set de jante cu ET mai mic peste ceva timp.
Sporuri! si Succesuri la almanahe!
 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

Re: Distantiere

09 Feb 2009, 19:03

daca nu ma insel pe Leoane merg 2-3 tipuri de jante, cu cate un ET fiecare. ET-ul rezultat prin adaugarea distantierilor ar trebui sa fie unul din cele 3 ET-uri ale jantelor.....s-ar putea sa ma insel, repet.

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Distantiere

10 Feb 2009, 07:22

ms nicky!
cred ca un distantie de 20 ar merge! sau mai bine zis as incerca!
ideea ar fi ca as vrea mai intai sa fac o incercare ... atat cu 20 car si cu 25 cat si cu 30 mm.
nu stiu daca o sa vrea cineva sa-mi ofere pentru proba 3 tipuri de distantiere ... dar o sa incerc!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Distantiere

10 Feb 2009, 11:12

Eu le am asa: fatza 25, spate 30, cu prezoane lungi, aduse la comanda din Germania (GTV Tuning). La mine era un must have, din cauza evazarilor de pe aripa.
Distantierii sunt facute la comanda (custom) la o firma din oras, unde faceam si cele de racing.

Marian, la tine un 20 e max cred, mai mari ies prea tare afara si pe langa ca se va agata roata, o sa dea si urat.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Distantiere

10 Feb 2009, 20:52

La asta ma gandeam si eu, apeleaza la un strungar-frezor-rabotor bun si iti face super piese cu bani putini.
Tolerantele sculelor amintite mai sus nu iti vor crea dificultati in exploatare (batai la viteze mari etc.)
Trebuie doar sa rezolvi partea cu prezoanele, pe alea tre' sa le iei pe comanda de pe afara, ca materialul e tratat si e si testat, oricum cu alea nu trebuie sa te joci.
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Distantiere

11 Feb 2009, 13:19

Corect nicky, prezoanele trebuie aduse de afara. :!:
Daca nu vrei sa patesti ca mine cu Punto, mi-a sarit roata fatza in mers din cauza ca mi s-au rupt prezoanele (erau prea scurte).
Noroc ca aveam viteza mica (in jur de 40 km/h), dar si asa am culcat masina pe burta, radiator spart, aripa indoita etc. La viteza mare era bye bye...
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Nautilus
Mesaje: 138
Membru din: 08 Dec 2007, 19:36
Localitate: Bucuresti

Re: Distantiere

11 Feb 2009, 14:41

Eu am montat distantiere, pentru largirea ecartamentului, si pentru modificarea raportului dintre ecartamentul fata si cel spate.

In cazul lui Leon 1M diferenta fata/spate e de 20mm sau ~1,33% (1506/1486mm sau 1511/1491mm, in functie de jantele montate. La mine era 1506/1486).

Se considera ca ecartamentul fata in avantaj fata de cel spate ajuta la scaderea tendintei subviratoare inerenta masinilor cu tractiune fata si distributie a greutatii 60:40. (Se poate deschide unghiul de convergenta pentru aceleasi efecte, dar e preferabil sa il lasi in parametrii de fabrica).

Am monta pe fata distantiere de 10mm (5mm/roata) tip DR, de la H&R. La numai 5mm grosime se foloseau butucul original al rotii pentru centrare si prezoanele originale. Procentual diferenta de ecartament fata/spate a devenit ~1,98%

Efecte:

+ intra mai usor in viraj;
+ subvirarea e aproape nula;
+ stabilitatea la viteze mari e foarte buna, nu trage dreapta sau stanga.
(evident, pentru o largire a ecartamentului de numai 10mm, efectele sunt mici)
- directia a devenit fff usoara. Sunt unele motive la mijloc, legate de unghiuri ale geometriei prea complexe pentru a fi explicate de un amator. E precisa, intr-adevar, dar atat de usoara inca la viteze "de Autobahn" volanul poate fi miscat cu degetul mic

Am comandat un set de distantiere de 16mm (8mm/roata) cu prezoanele lor corespunzatoare de la H&R, mai lungi cu 8mm, cand vor ajunge acestea distantierele de 10mm vor fi montate pe spate. Diferenta de ecartament va fi doar de 26mm / 1,7% dar am vrut distantiere si pe spate din motive estetice (rotile din spate par foarte "ingropate" in caroserie).

Exista pericolul de a nu trece ITPul cu distantiere? (sunt f putin vizibile) Cum ati trecut cu ale voastre prin ITP?

~Nautilus
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Distantiere

11 Feb 2009, 16:27

Nautilus scrie:

Exista pericolul de a nu trece ITPul cu distantiere? (sunt f putin vizibile) Cum ati trecut cu ale voastre prin ITP?

~Nautilus

Raspunsul la aceasta intrebare vi-l dau eu luni cand voi face ITP-ul , mentionez ca am pe fata 5mm , iar pe spate 20 mm, asta cu jantele originale ale masinii , pe 16' si cu et 51 , iar distantierii sunt Sparco la cele de 20 mm se dau si prezoane , la cele de 5 mm nu vin prezoane , dar am gasit la Autosoft 10 buc, 85 de roni , sper sa trec ITP-ul ,
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Distantiere

11 Feb 2009, 16:50

The teacher scrie:
Nautilus scrie:

Exista pericolul de a nu trece ITPul cu distantiere? (sunt f putin vizibile) Cum ati trecut cu ale voastre prin ITP?

~Nautilus

Raspunsul la aceasta intrebare vi-l dau eu luni cand voi face ITP-ul , mentionez ca am pe fata 5mm , iar pe spate 20 mm, asta cu jantele originale ale masinii , pe 16' si cu et 51 , iar distantierii sunt Sparco la cele de 20 mm se dau si prezoane , la cele de 5 mm nu vin prezoane , dar am gasit la Autosoft 10 buc, 85 de roni , sper sa trec ITP-ul ,


Bafta multa, Cristi! Nu te mai vazusem pe forum si eram gata sa te sun!
Iti tinem pumnii. Iti zic eu, nici nu o sa sesizeze aia diferenta, ca nu se uita la detalii de genul asta.
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Distantiere

16 Feb 2009, 21:27

Revin , dupa ce azi am facut ITP-ul , nici nu au bagat de seama , sau se faceau ca nu sunt acolo distantierii , daca roata nu este exagerat de iesita in afara , nu cred ca se ia cineva de tine , mentionez ca totul sa facut perfect legal fara interventii , pile , spaga , unii chiar au spus ca nu trec ITP -ul , ca nu ies noxele , sau inselat , noxele sunt la valorile de fabrica , chiar daca este chipuita :wink:

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori