Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
doomduke
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 22 Feb 2011, 21:34
Localitate: Bucuresti

ECO Tuning - Gratuit !?

23 Iul 2015, 15:44

Un amic imi tot vorbeste de rbn eco tuning, a incercat cineva ?.

RBN va pune la dispozitie o recalibrare software a sistemului de injectie, in vederea reducerii consumului de carburant cu circa 10-25% in functie de motorizare, si a emisiilor de noxe si particule toxice in atmosfera,fara modificari ale puterii sau performantelor,recalibrare studiata si dezvoltata pe baza carburantilor si conditiilor climatice din Romania. RBN ECO Tuning oferit Gratuit este un demers al garajului privat RBN in vederea reducerii poluarii. Algoritmul RBN ECO Tuning a fost testat cu succes pe sisteme de injectie produse de Bosch,Denso,Marelli,Siemens si Delco.

Si vreau sa zic ceva: nu ma suspectati de reclama, ca nu fac...mai ales ca nu ii cunosc.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

23 Iul 2015, 15:50

Da. Alex Rusescu ; el zice ca e ok si ca a crescut putin cuplul pana in 3000 rpm , are tot 1.2 dar de 70 cp
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

23 Iul 2015, 16:40

Rabanne nu face decat sa isi promoveze serviciile lui cum stie mai bine ca si alti tuneri. A vazut ca nu a mers cu prima treaba, a trecut la altceva. Softul lui nu e de putere:)
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
doomduke
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 22 Feb 2011, 21:34
Localitate: Bucuresti

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

23 Iul 2015, 17:45

Andrei, motivele pentru care a decis sa faca asta sunt evidente. Doar sunt curios daca ECO TUNINGul asta gratuit chiar face ceea ce zice RBN. Merita incercat sau risc sa stric masina ?
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

23 Iul 2015, 18:14

Dupa parerea mea de 'habarnist' in domeniu tuningului, acest proces este periculos daca esti primul cobai...

Eu personal la o alta masina, am asteptat sa vad feedback, din fericire la modelul acela, tunerul ales de mine, era unul renumit, punand cred ca sute din acel soft, toate cu feedback pozitiv. Eu unul nu as risca sa fiu primul cobai, sau printre primii...

Decat daca iti da in scris ca in urmatoarele 30000 km daca patesti ceva la motor, isi asuma el raspunderea, desi... nu cred ca iti da cineva asa ceva la mana.

Si eu voi face remap la seat, dar doar dupa ce iese din garantie. Si voi face doar daca voi gasi cel putin 5 posesori de 1.2 tsi 85hp fericiti de mii de km de remap :)


Iar daca este vorba de motorul din semnatura, 1.2 aspirat... lasa-l asa... nu merita efortul.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

23 Iul 2015, 18:37

Bogdane, ti-am zis deja ca din clubul nostru cu motorizarea de 1.2 si-a facut Alex ; nu ai ce sa strici…si eu am resoftat ibiza 1.4 benzina dar nu s-a simtit decat pierderea de bani ( 150€ ) ; e doar o optimizare de soft…poti incerca insa trebuie sa monitorizezi f bine consumul fix in aceleasi conditii…cu siguranta multi fac asa ceva cand aud ca e gratis…
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

23 Iul 2015, 19:40

doomduke scrie:
Andrei, motivele pentru care a decis sa faca asta sunt evidente. Doar sunt curios daca ECO TUNINGul asta gratuit chiar face ceea ce zice RBN. Merita incercat sau risc sa stric masina ?


Tinand cont de masinile facute de rabanne in trecut atat membrilor cat si altora, eu iti recomand sa stai in banca ta, mai ales ca nu iti ofera nimic in + :)

@bgd ce ti-ai facut tu e cu totul altceva.
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L

 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

23 Iul 2015, 19:53

Da stiu, eu cica am facut stage 1…oricum sunt frectie amandoua, pierdere de vreme si de timp ; si eu as zice pas ; mai ales GRATIS fiind…asta e pur marketing…sa ii creasca renumele si sa aiba cat mai multi imprimita in cap numele RBN…oricum e o strategie foarte buna de vanzare :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
iAmRuSu
Mesaje: 279
Membru din: 02 Feb 2014, 19:24
Localitate: Bucuresti

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

24 Iul 2015, 11:16

Multumesc pentru postul sters :lol: .
Pot sa stiu si eu cu ce v-a deranjat ?
Am oferit informatii legate de subiectul topicului, care a fost problema ?
Honda Civic 1.8 i-VTEC Type S Deep Pearl Bronze / Stock
Saab 900NG 2.0 Turbo / Negru / Stock(SOLD)
Seat Ibiza 6L 1.2 12v BXV / Argintie / Stock(SOLD)
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

24 Iul 2015, 17:09

Postul a fost sters de mine. Consider ca reclamele catre alte site-uri sau brand-uri nu isi au rostul..o dam in offtopic :) Plus de asta fiecare are parerea lui de acord cu tine insa cred ca este etic si normal sa nu incurajez oamenii de aici sa faca ceva stiind anumite lucruri.
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
iAmRuSu
Mesaje: 279
Membru din: 02 Feb 2014, 19:24
Localitate: Bucuresti

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

24 Iul 2015, 17:28

Era un link catre un alt forum, cu strict pareri despre ceea ce face RBN, nu era reclama, era tot o discutie, de informare fiind fix acelasi lucru ca aici. Cum exista un loc pentru alte brand-uri, nu vad de ce nu ar fi fost acceptat acel link.
Data viitoare macar editati si nu stergeti, se chinuie omul sa posteze o gramada de detalii si apoi ma trezesc fara post.
Nu am inteles asta :
etic si normal sa nu incurajez oamenii de aici sa faca ceva stiind anumite lucruri.

Poti reformula te rog ?
Mersi .
Honda Civic 1.8 i-VTEC Type S Deep Pearl Bronze / Stock
Saab 900NG 2.0 Turbo / Negru / Stock(SOLD)
Seat Ibiza 6L 1.2 12v BXV / Argintie / Stock(SOLD)
 
Avatar utilizator
Sebastian_RC
Mesaje: 447
Membru din: 30 Dec 2014, 07:42
Localitate: B U C U R E S T I
Contact:

Re: ECO Tuning - Gratuit !?

22 Feb 2016, 07:51

Este greu de crezut ca atunci cand munceste cinva si isi da interesul, a investit intr-n sediu, in scule... iti poate face o ofert nelimitata gratuita.
In sine ecotuningul se poate face si functioneaza, dar nu atat de eficient cat se spune, dar de la motoarele de 1.9 inclusiv in sus se simte ceva.
Ecotuningul se poate face in doua feluri, dar cel mai corect trebuiesc cumulate pentru efect maxim si buna functionare.
Cei care vorbesc de ecotuning si flote fac softuri generice in care inhiba anumiti parametrii si obtin o scadere de consum minora. Nu e mare lucru si nu este corect asa. Nu stiu cum procedeaza RBN in acest caz insa e greu sa cred ca isi permite sa muceasca atat de mult si complicat pe gratis, dar daca fac asta merita felicitati.
Efectul de scadere al consumului este corect sa se faca prin setari fine, un acord fin al reglajelor si personalizarea lor pentru fiecare exemplar, noi denumind asta optimizare. Astfel se obtine o functinare corecta si o crestere de randament. Asa ca la aceeasi energie consumata se obtine un randament mai mare. Noi facem asta la fiecare masina in parte. Ulterior se pot face setari care sa inhibe consumul de carburant fara a pierde putere sau noi am reusit la majoritatea ecu-urilor stoc sa combinam softul ecu cu cel power.
Ideea e simpla nu e complicata si fara sa intru in amanunte tehnice de programare explicatia e cam asa: masinile moderne nu mai accelereaza direct cand apesi pe pedala ea nu trage de o parghie direct este un potentiometru citit de ecu si interpretat de acesta. Liniaritatea pedalei de acceleratie nu e o dreapta. In functie de cat de repede variezi acceleratia si cat de mult se interpreteaa ce ai nevoie iar daca accelerezi oarecum progresiv, mai lent si nu depasesti 50%(sau cat vrem noi) masina sta intr-o setare eco, iar dac bruschezi pedala sau retrogradezi brusc masina sare in power, imediat ce nu se solicita mult sau se merge constant trece din nou in eco si tot asa. Efectul e clar si la condus totul e liniar. In conditiile in care face o astfel de setare si noi oferim gratuit partea eco, dar sertul e platit. De fapt e o optiune in plus inclusa in pretul general nu e moca. Am vrea sa putem lucra moca dar sunt multe pe care trebuie sa le acoperim daca vrem calitate.
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori