Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
CRyS`
Mesaje: 271
Membru din: 16 Sep 2010, 09:26
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Seat Leon Fr TDI - ce valori aveti dupa resoftare?

10 Iul 2015, 17:12

Acestea sunt valorile mele ! Si e SUPER OK and SAFE !
Imagine
 
Avatar utilizator
Sebastian_RC
Mesaje: 447
Membru din: 30 Dec 2014, 07:42
Localitate: B U C U R E S T I
Contact:

Re: Seat Leon Fr TDI - ce valori aveti dupa resoftare?

12 Iul 2015, 04:13

Despre ce FR e vorba in imaginea de mai sus?
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap
 
Avatar utilizator
CRyS`
Mesaje: 271
Membru din: 16 Sep 2010, 09:26
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Seat Leon Fr TDI - ce valori aveti dupa resoftare?

12 Iul 2015, 13:18

Salut Sebastian !

Al meu, 2.0 TDI 170 CP 6MT an 2007 ... cel de aici http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=20108&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
Sebastian_RC
Mesaje: 447
Membru din: 30 Dec 2014, 07:42
Localitate: B U C U R E S T I
Contact:

Re: Seat Leon Fr TDI - ce valori aveti dupa resoftare?

12 Iul 2015, 18:06

Frumoasa masina, sa o stapanesti in continuare sanatos si fara evenimente negative.
Valorile sunt plauzibile si este o modificare optima.
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap
 
Avatar utilizator
CRyS`
Mesaje: 271
Membru din: 16 Sep 2010, 09:26
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Seat Leon Fr TDI - ce valori aveti dupa resoftare?

13 Iul 2015, 16:24

Iti multumesc mult Sebastian !

Parerea mea dupa ce am spart 4 motoare diesel si 2 pe benzina, cred ca cei 190 CP sunt mai mult decat normali ! In acest stadiu !
 
Avatar utilizator
Sebastian_RC
Mesaje: 447
Membru din: 30 Dec 2014, 07:42
Localitate: B U C U R E S T I
Contact:

Re: Seat Leon Fr TDI - ce valori aveti dupa resoftare?

15 Iul 2015, 07:56

Problema este alta ca unii tuneri de dragul cifrelor afiseaza o modificare ca a ta la cca. 210hp. In aceste cazuri ma simt ofensat, lezat, luat de prost si normal ca am de facut obiectii la ce spun ei. Nu sunt suparat pe clienti ci pe tuneri, clientul poate sa nu aibe experienta, cunostinte si merge la tuner cu sufletul deschis, iar acesta din urma il prosteste, il fura si arunca praf in ochii tuturor. Ca sa evit aceste discutii, probleme de abordare si ca sa elimin pe cat posibil factorul subiectiv, cel uman am achizitionat un dinamometru, iar cand am facut alegerea criteriul de baza a fost cel al performentei acestui aparat cautand o scula profesionala si nu un hobby tools.
"feels good on the road" nu justifica mereu valorile afisate, pseudo-masurate de unii tuneri, care ar trebuii sa dea dovada de profesionalism si deontologie profesionala, nu sa minta ca niste porci(scuze porcul nu minte si e un animal util), sa mai lase marketingul prost inteles si sa fie corecti.
Din pacate si clientii sunt de multe ori prea creduli si usor de dus de nas, mai mult achieseaza la 'viziunea" tunerului si fac front comun, probabil pe principiul care spune " ce am eu e cel mai bun" si si mai grav este cand alti tuneri devin clientii dynoului respectiv si in dorinta de afirmare vor sa vada fise dyno cu valori expandate. Din pacate cand tunerii sunt clienti ai acestor masuratori denota hotie sai prostie in ambele cazuri foarte grav in plus ca sa acopere sa ascunda mizeria sub pres incearca sa-i minimalizeze pe cei care spun adevarul.
Din fericire am o situatie materiala buna, poate nu asa de buna ca multora de pe forum, dar imi da posibilitatea de independenta si chiar daca imi atrag unele actiuni negative din partea unor oameni fara scrupule sau a celorcare tind sa-i creada, insa sunt bucuros sa imi permit sa le zambesc si sa pot sa-mi exprim punctul de vedere.
Nu stiu daca e bine, sau daca e necesar, pentru ca multi cunoasteti pionii de pe tabla de joc, sa afisez in mod direct numele la care ma refer.
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori