Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

oil catch tank - 2.0 TDI BKD - montaj

31 Ian 2013, 16:34

recent mi-am achizitionat un oil catch tank (SAIKOU MICHI STAGE 3). despre utilitatea unui astfel de dispozitiv, scopul e sa fiu sigur ca am admisia curata. pe la capacul de la epurator mai scapa si vapori de ulei care in tubulatura de admisie se condenseaza in picaturi de ulei. astea ajung in turbo care il "scuipa" mai departe spre intercooler, si de acolo ajunge in galeria de admisie...

ImagineImagine

motorul meu (BKD), ca si toate PDurile de la VW probabil, are reputatia de "motor murdar". adica nu conteaza ca ai ulei pe colo, pe colo, important e ca merge :) eu insa nu sunt prea multumit de treaba asta si consider ca poate fi o problema, mai ales ca nu poti controla si cati vapori de ulei trec, deci si cat ulei... la BKD boala comuna e sa se strice clapeta de shut-off, cea care are corp comun cu EGRul (chiar inainte de galeria de admisie). vaporii / uleiul ajung in clapeta, trec intr-un final la motoras si acesta se strica. din acest motiv mi-am inlocuit si clapeta (185 euro, cel mai bun pret pt piesa noua). de alte aspecte negative nu mai vorbim...

asadar, am oil catch tankul, am gasit si loc unde sa il montez. imi mai trebuiesc furtunele tur si retur (capac epurator -> occ, occ -> tubulatura admisie). mai exact, furtun pentru ulei (sau carburant) cu diametru interior 19mm. din pacate, pe aici nu am gasit decat furtun de antigel cu diametrul asta disponibil, si asta nu rezista prea mult daca o sa am ulei prin ele.

asadar, astept sugestii, unde pot gasi in romania (bucuresti preferabil) astfel de furtun ?

* bineinteles ca mai exista varianta sa duc printr-un furtun de la capacul epuratorului spre "atmosfera", stiu pe mai multi care au procedat asa. am zis ca vreau o solutie mai profi, nu vreau sa arunc pete de ulei pe carosabil (nu mai vorbim de circuit, nurburgring de exemplu, unde daca cineva isi buseste masina de pereti din cauza lichidelor curse din masina ta, esti responsabil 100%).
** un thread mai vechi unde s-a mai discutat despre acest tip de dispozitiv viewtopic.php?f=14&t=3029
 
Avatar utilizator
puputavi
Mesaje: 1418
Membru din: 11 Iul 2010, 16:47
Localitate: Cluj

Re: oil catch tank - 2.0 TDI BKD - montaj

02 Feb 2013, 11:08

Bun thread si util. Cum l-ai montat? Din cate am citit vine montat intre galeria de admisie in turbina si capacul de motor.

Stii cumva care e diferenta intre catch tank-urile cu filtru de aer pentru aerisire si cele fara?
3.0 TDI Quattro S-tronic
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: oil catch tank - 2.0 TDI BKD - montaj

02 Feb 2013, 15:39

viewtopic.php?p=303040#p303040 am postat pe threadul masinii despre instalare. despre modele cu filtru exterior, e vorba de design. poti arunca un ochi pe ceva detalii tehnice despre cum sunt construite. eu am considerat ca asta facut de saikou michi e ce vreau...

intrebarea despre furtun special ramane
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: oil catch tank - 2.0 TDI BKD - montaj

02 Feb 2013, 21:17

cred ca pe fundeni erau niste magazine cu curele,rulmenti furtune(cred ca merge si dalea folosite la sisteme hidraulice)cati metri iti trebuie poate ma opresc si ma interesez prin drumurile mele :hi
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: oil catch tank - 2.0 TDI BKD - montaj

02 Feb 2013, 23:13

2 metri, diametru interior 19 mm. trebuie furtun de refulare (adica fara intaritoare de sarma), si neaparat sa fie special pt ulei/carburant macar...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori