Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Interfata Vag-Com 11.11.3

20 Ian 2013, 21:46

Salut, am cumparat o clona de interfata Vag-Com 11.11.3 de la diagnozamures.eu (am vazut ca vinde si pe forumul VW), mi-a trimis-o omul cu CD cu soft cu tot. Am instalat-o conform instructiunilor, am conectat-o la masinuta atat cu contact pus cat si la relanti, i se aprinde beculetul verde, la testarea interfetei din "options" nu apare nicio eroare, la "about" este "registered" frumos. La prima conectare la masina m-a intrebat daca accept firmware update, altfel nu puteam accesa butoanele softului. Am facut acel update, mentionez ca in instructiunile de instalare vanzatorul spunea ca trebuie acceptat update-ul de firmware, dar nu si update-urile soft ulterioare. OK, nicio greseala pana acum.
Nu merge neam insa. La Auto Scan primesc eroarea "Function not supported by the gateway" indiferent daca aleg autodetect sau selectez 1p - Seat Leon din lista. Daca doresc sa verific diverse chestii specifice pe la motor primesc eroarea cum ca nu poate comunica dupa ce verifica Hex, Can...
Vi s-a mai intamplat asta? E defecta interfata sau masina nu e suportata? (m-ar mira varianta 2, e totusi un Leon din 2007). Nu cred ca e vreun fir oxidat sau siguranta arsa deoarece i-am facut diagnoza cand am luat-o in octombrie. Am cumparat dracia asta in ideea de a dezactiva niste optiuni enervate, de a activa altele...for fun in general.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Interfata Vag-Com 11.11.3

20 Ian 2013, 23:22

interfata este o clona si foarte probabil la acel update s-a "prajit" singura, e o metoda de protectie implementata de ross-tech. singurul mod "sigur" de a folosi o clona este sa o folosesti doar pe un PC fara acces la net de niciun fel, si fara niciun update executat.

daca ai urmat pasii exacti din instructiuni si s-a stricat, vorbeste cu vanzatorul sa-ti dea alta...
 
Avatar utilizator
77ZEN
Mesaje: 10
Membru din: 30 Noi 2013, 15:46
Localitate: Buzău
Contact:

Re: Interfata Vag-Com 11.11.3

13 Apr 2014, 16:17

S-a blocat, ai nevoie de VC Revival, il am eu, da-mi pm daca te intereseaza. VCDS se poate folosi si pe laptop cu conexiune la internet, trebuie doar sa stii ce si ce sa nu faci. :bounce: :bounce: :bounce:
Seat Cordoba Vario 1.6i SR 101 - AKL :D
 
deiu_isac
Mesaje: 1
Membru din: 22 Iun 2014, 20:44

Re: Interfata Vag-Com 11.11.3

22 Iun 2014, 20:47

Salut! Am si eu aceeasi problema cu interfata Vag-Com, doar ca nu am facut nici un fel de update la soft. Tot timpul m-am conectat deconectat de la internet... Ma poate ajuta cineva sa o refac?
Eu am versiunea 11.11.0 .
Multumesc!
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Interfata Vag-Com 11.11.3

27 Oct 2014, 22:00

pentru cei ce folosesc interfete cu cipuri ftdi.
Microsoft impreuna cu ftdi au inclus in unul din update-urile microsoft un set de drivere ce dezactiveaza cipurile clone.
Deci daca aveti interfete usb ce nu mai functioneaza poate nu strica sa cititi articolul.
Ulterior driverul a fost retras si cei de la ftdi au pus la dispozitie un programel care reface cipurile blocate.

http://arstechnica.com/information-tech ... e-hackers/


si respunsul ftdi.
http://www.ftdichipblog.com/?p=1053


:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori