Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
justliv
Subiect Autor
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

explicatia unor functii

24 Oct 2012, 00:08

salut! nu stiu daca ma incadrez in categoria subiectelor care se discuta aici, asa ca rog moderatorii sa mute topicul. am deschis aceasta discutie pentru ca sunt curios ce inseamna anumiti termeni, anumite functii ale unui soft ce citeste ECU. sunt foarte aproape de a-mi achizitiona un obd2 bluetooth adapter si cu softul torque de pe android voi putea citi anumiti parametrii ai masinii.
mi-am setat pe tableta niste parametrii mai importanti si as dori sa stiu ce functie are fiecare:
-transmition temperature
-intake temperature
-intake pressure
-boost-ul( in principiu stiu ce inseamna insa as dori sa stiu la un diesel care ar fi limitele minim si maxim de normalitate)
-torque
Daca stie cineva si ma poate ajuta cu niste sfaturi, as fi recunoscator.
 
Avatar utilizator
justliv
Subiect Autor
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: explicatia unor functii

24 Oct 2012, 14:35

am revenit la aceasta discutie dupa ce astazi, am probat un obd2 bluetooth adapter + aplicatia torque... tin sa precizez ca temperatura ulei nu indica, presiune ulei la fel... indica numai boost si alte temperaturi precut coolant temperature, intake ...
sa inteleg ca masina nu are prevazut senzori care sa indice asa ceva? adica sa fie senzori care sa indice spre exemplu daca are sau nu presiune uleiul in turbina, fara a putea masura parametrii? adica sa arate: ori are, ori nu...? ca sunt foarte curios de ce nu imi indica
 
AlexOne
Mesaje: 35
Membru din: 23 Oct 2012, 09:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: explicatia unor functii

26 Oct 2012, 12:21

Salut, cred ca ai dreptate in ceea ce priveste senzorii masinii pentru ca si cu VCDS-ul cam tot asta iti arata. De unde ai achizitionat jucaria?
Seat Leon 1.8 20vT--VTM project
Skoda Octavia 2 VRS TDi -- family
MkV R32 -- turbo project
Yamaha YZF r1 -- my girl!
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: explicatia unor functii

26 Oct 2012, 13:14

Si eu as fi curios si interesat :lol:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
justliv
Subiect Autor
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: explicatia unor functii

26 Oct 2012, 13:21

softul il luati de pe android. se numeste torque, mai e si dashcommand. jucaria se gaseste cam peste tot... p ebay in principiu. se numeste OBD2. eu inca ma mai gandesc daca sa-mi iau sau nu, avand in vedere ca nu-mi indica foarte multe... adica indica dar nu ce ma intereseaza pe mine. repet, am probat si indica temp coolant, intake temp si press, turatia, viteza... insa presiune ulei NU, temperatura ulei NU, aaa mai indica boost... dar nuj in ce masuna ajuta..

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori