Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Blow-off valve

05 Mar 2009, 17:16

fa tu niste poze in zona aia, 2-3 poze, si promit sa fac eu un ghid cu pozele alea si cu 2-3 vorbe pe langa.
mi le dai diseara pe messenger. tre' sa avem ghidul nostru, sa nu mai dam banii la altii cand instalam nimicuri.
sa prinzi si mufele alea de jos, sa pot face referire la toate :)
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blow-off valve

05 Mar 2009, 17:22

nicky eu cand am fost sa imi puna bow-ul priginal de la seat nu avea decat o singura mufa nu avea altceva.
si era legat de un singur furtun gros. acesta care l-am pus eu de la forge vine cu schita ce face fiecare furtunas ca are vreo 3 sau 4 am sa fac poza ca acela e pus pe masina.


eu doar trebuie sa adaug ceva intre bov-u ala de la forge. si chestia aia care iasa din masina.
si aici am sa incerc cum zici tu sa fac dar sper sa fie lumina la 6 cand ies eu de la lucru ca altfel am sa ma chinui.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
t0mcraft
Mesaje: 104
Membru din: 26 Feb 2009, 22:32

Re: Blow-off valve

07 Mar 2009, 19:17

Sal la toate lumea.

Eu stiu ca totusi pe Cupra este ceva BOV din fabrica, nu? ca suna, nu de alta. Acum merita sa-mi pun distantier de ala de la Forge? Adica o sa sune altfel de banii aia? :bom:
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Blow-off valve

07 Mar 2009, 19:47

E ceva din fabrica, dar e o supapa care nu se aude. BOV-ul asta da drumul aerului in atmosfera si se aude cand face asta. Eu zic ca merita, investitia nu e mare, un distantier e in jur de 300RON. Se aude sunet de Blow Off, la OEM nu se aude nimic. Bafta!
http://www.youtube.com/watch?v=BjKo7DaHOS8 - exact sunetul dat de spacer-ul ala!
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blow-off valve

07 Mar 2009, 19:56

se aude.
dar trebuie umblat la el si se aude mai tare pentru ca nu ai presiune mai mare de 0,7 bari
dupa calculele mele in turbina.
eu am sa il tiganesc putin si am sa mai pun un filmulet sa vedem daca se aude mai tare sau nu.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Blow-off valve

14 Mar 2009, 20:00

Am gasit un anunt pentru doritorii de Blow Off pentru Diesel...suna cam asa:

Blow off speciale pentru diesel (cele de pe benzina turbo au cu totul alt sistem de functionare si nu merg pe masinile diesel).

Se poate instala pe orice masina turbo diesel.

Avantaje:
- lag micsorat
- raspuns mai bun la acceleratie
- protejarea turbinei
- instalare relativ simpla
- SUNET

Pachetul este complet si vine cu:
- BOV
- valva electronica
- switch pentru pedala
- furtune
- cabluri
- instructiuni de montaj

pentru exemplificare montat pe un TDI http://www.boost4you.de/videos/TD_BOV_mpg1.mpg
Mi s-a parut interesant sunetul.

Pret 950 ron
livrare 10-14 zile
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Blow-off valve

14 Mar 2009, 20:22

Ghid de Instalare Blow Off Valve (spacer) Forge

Introducere. Versiuni. Preturi.
Imagine Imagine
1.Pret aproximativ – 300 RON; 2.Pret aproximativ – 600 RON

Acest distantier se poate instala exclusiv pe masini turbo care au electrovalve OEM (Bosch), in cazul motoarelor 2.0 TFSI mai noi de 2007 care echipeaza masinile VAG - Audi S3, 30th Edition Golf si Leon Cupra. Pentru modele mai vechi de 2007, accesati modelele FMDVFSIT tot de la Forge sau HKS.
In kit, pe langa acest spacer, sunt incluse si 3 suruburi tip imbus.
Modelul prezentat in figura din dreapta este reglabil, se poate alege un sunet pentru blow off mai pronuntat, unul intermediar care presupune si o recirculare partiala si unul cu recirculare completa (silentios). Acest produs face posibila alegerea intensitatii sunetului produs de blow off. Modelul 1. include doar optiunea galagioasa a modelului 2. - Loud.

Instalare / Montaj

Pozitionarea electrovalvei este in zona de langa radiatorul masinii, mai exact la capatului furtunului care vine pe langa motor de la turbosuflanta.
Imagine
Se incepe prin deconectarea (cu atentie) a mufelor care intra in electrovalva. Aceste mufe au niste piedici, asa ca nu trageti tare, ca sa nu rupeti firele. In total, aveti de demontat / montat 3 + 1 suruburi. Cele 3 suruburi galbene vor fi inlocuite cu suruburile primite odata cu spacer-ul, cele lungi (35mm). Atentie mare la Clema care este prins cu surubul 4. Distantierul care trebuie montat, are cele 3 gauri dispuse la 120 de grade, perfect simetric (Mercedes). Cu toate ca poate fi montat in orice fel si rotit in orice pozitie, Clema prinsa cu surubul 4 poate fi atasata numai in momentul in care este aleasa pozitia corecta pentru distantier. Pe una dintre cele 3 fete, distantierul este tesit (polizat). Acea latura trebuie sa fie vecina cu Clema. In alta combinatie, nu o sa se potriveasca. Clema aceasta sustine corpul suport (racordul T din aluminiu) si este prinsa de motor. Nu fortati filetele, este aluminiu (se deterioreaza usor si iremediabil) si orice fortare duce la imposibilitatea strangerii corecte (suruburile se pun pe pozitie cu mana, se infileteaza tot cu mana 2-3 spire si mai apoi cu dispozitivele de strans – imbus, T, stea etc.).
Mare atentie sa nu scapati vreun surub sau alte obiecte in corpul suport, acestea pot ajunge in motor si pot provoca avarii serioase. Succes!

In cazul in care am uitat ceva, sau cineva vrea sa adauge ceva la ceea ce am scris eu, e binevenit sa faca modificari.

 
Avatar utilizator
Duncan
Resident DJ
Mesaje: 452
Membru din: 08 Feb 2008, 12:13
Localitate: Bucuresti

Re: Blow-off valve

14 Mar 2009, 20:59

nickydobreanu scrie:
Am gasit un anunt pentru doritorii de Blow Off pentru Diesel...


Nicky, un link, un contact ceva?
Seat Leon FR TDI | Cylinders: 4 | Power: 46 HP | Maximum Speed: 133 km/h

Night Ride Squad :: powered by ClubSeat.eu

..:: Duncan Jay :: house mixes all the way ::..
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Blow-off valve

14 Mar 2009, 21:08

Duncan scrie:
nickydobreanu scrie:
Am gasit un anunt pentru doritorii de Blow Off pentru Diesel...


Nicky, un link, un contact ceva?

Dane , e scump , fratelo, dar sa moara ..............ai fii , primul FR TDI cu asa ceva , pe care l_as auzi , aii vazut cum face in filmuletul lui postat de Nicky?
 
Avatar utilizator
Duncan
Resident DJ
Mesaje: 452
Membru din: 08 Feb 2008, 12:13
Localitate: Bucuresti

Re: Blow-off valve

14 Mar 2009, 21:21

Da Cristi, suna foarte bine :mrgreen: sa vedem, poate facem o aroganta :P
Seat Leon FR TDI | Cylinders: 4 | Power: 46 HP | Maximum Speed: 133 km/h

Night Ride Squad :: powered by ClubSeat.eu

..:: Duncan Jay :: house mixes all the way ::..
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Blow-off valve

14 Mar 2009, 21:25

http://www.srz.ro/pagini/Contact.html
sa ii faca Duncanu pe toti ;)
Intreaba-l pe tip daca iti poate arata o masina, sa o auzi live, asta inainte de comanda. Oricum, a ta o sa faca mai misto, ca e mai nervoasa ;) De instalat, pentru o cantitate echivalenta cu 10 minute debit Dambovita la Ciurel, cred ca rezolvi cu Cristi :P
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Blow-off valve

14 Mar 2009, 21:29

nickydobreanu scrie:
http://www.srz.ro/pagini/Contact.html
sa ii faca Duncanu pe toti ;)
Intreaba-l pe tip daca iti poate arata o masina, sa o auzi live, asta inainte de comanda. Oricum, a ta o sa faca mai misto, ca e mai nervoasa ;) De instalat, pentru o cantitate echivalenta cu 10 minute debit Dambovita la Ciurel, cred ca rezolvi cu Cristi :P

A , pe astia ii stiu au niste produse f . tari , , cred ca o sa apelez la ei pt . o volanta usurata cu un ambreiaj mai profi ................ :lol: :wink:
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Subiect Autor
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Blow-off valve

15 Mar 2009, 22:04

Cred ca o sa apelez si eu! :D
Mersi Nicky, in numele FR-istilor diesel! :D
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Subiect Autor
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Blow-off valve

16 Mar 2009, 21:51

Azi am dat comanda la BOV. :D
Arata asa:

Imagine

225 de euro si livrare in 15 zile.
Waiting...
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Blow-off valve

16 Mar 2009, 23:16

sa fie cu norooooooooooooooooc! super tare, abia astept sa il aud pe FR :D cred ca nu o sa te mai dai jos din masina, Zoli, believe me :D
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori