Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 36
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

08 Noi 2012, 07:35

john.s ca sa eviti "eventuala" tiganeala e foarte simplu iti alegi o firma care ofera si soft si are si dyno si atunci se elimina ping-pong-ul softist Vs dyno. Daca tii mortis sa iti faca soft cineva care nu are dyno atunci ii propui din start ca resoftarea sa se desfasoare pe un dyno iar daca persoana respectiva invoca diverse motive ca sa refuze propunerea atunci jumatate din raspuns asupra calitatii furnizorului o ai.
Ca observatie aditionala iti pot spune ca si daca iti masori masina astazi pe un dyno si o faci din nou peste o saptamana pe acelasi dyno rezultatele pot fi diferite cu un anumit procent si nu e nici o drama sau nu inseamna ca dynoul respectiv a mintit in vreuna din instante.
Legat de ce firme sunt serioase si ofera servicii profesionale cred ca mai sanatos e sa te convingi singur printr-o simpla cautare pe net sau arii dedicate resoftarilor ce includ fise dyno si care se regasesc pe alte forumuri decat sa cauti sa te "convinga" altii prin prisma experientelor lor ce pot fi mai mult sau mai putin subiective.

P.S. Nu te mai lasa amagit de ideea ca o fatada frumoasa sau un sediu in buricul targului reprezinta o garantie a calitatii produselor pt ca eu inca nu am intalnit o firma de tuning din Romania sau de afara care sa isi desfasoare activitatea in buricul targului iar de cele mai multe ori ai fi surprins sa vezi in ce locatii deloc glamorous se obtine performanta.
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

08 Noi 2012, 08:20

In tot ceea ce spun aici ma limitez la experimentele mele proprii..pentru ca din 4 masini cate am in preajma, pe toate le-am modificat si am lucrat de-a lungul timpului cu majoritatea tunerilor pentru treaba asta. Am cheltuit sume mari de bani cautand niste variante optime; am testat multe, am vazut multe.. Numele mari din afara care aici au doar reprezentante..nu-ti fac decat softurile lor clasice Stage 1, 2, 3, etc. Nimic custom. Custom iti pot face dezvoltatorii de aici (unii din ei). Daca in Romania exista un tuner de calitate care sa-si petreaca ore sau zile in sir pe o singura masina fara ca proprietarul masinii sa-i fie cunostinta, prieten, coleg, etc. chiar as vrea sa-l stiu si eu...vorbesc serios, fara nici o gluma.
Am spus ca pe una din masini am avut soft facut pe dyno..o zi intreaga a durat si s-au facut o gramada de teste. pe dyno arata bine, pe strada NU. In final a primit soft din alta parte facut doar din loguri si masina a mers net superior. Asta mi-a ridicat un semn de intrebare: poate unul caruia ii trebuie ore sau zile in sir de teste nu este la fel de priceput precum altul care scoate ce trebuie din masina mult mai repede...Mai ales pe partea de soft custom (cand e vorba de modificari mecanice) daca tunerul nu are si ceva cunostinte de mecanica, sansele sa poata scoate ceva relevant sunt mici.
Mai departe: nici un tuner nu poate fi a fel de priceput pe orice marca de masina. Unul face bine pe face pe VW dar poate pe Renault e praf, sau invers. De-aia va spun ca e greu de nominalizat...
Standurile dyno le consider la fel de relative...conteaza cum sunt calibrate rolele, conteaza cum stie sa lucreze omul cu el.
S-a adus vorba de standul Exelixis. Este exact standul pe care la aceeiasi masina, cu acelasi soft am vazut 3 valori diferite la distanta de cateva saptamani. prima data 157CP, a doua oara la 2 saptamani distanta 150CP (de data asta era alt om la butoane), iar ultima data 147CP. La fel si valorile cuplului erau tota diferite, precum si felul in care aratau curbele dupa fiecare testare. Aceeiasi masina, acelasi soft, acelasi carburant, aceleasi consumabile, nimic modificat de la o testare la alta. Sa mai am deci incredere 100% in dyno? Multumesc, dar nu..
Stand calibrat si folosit ok din punctul meu de vedere este cel al Racing Code (Mustang-ul). Acolo mi-a aratat pe soft stock excat 105CP (cat trebuia sa aiba masina), iar ulterior modificata 147CP (valoarea data de tuner in lista era 145).
Puterea masinii se poate calcula (cu aproximatie) si din loguri (evident, pentru cine stie sa le interpreteze), iar tot in baza logurilor, daca valorile sunt trase intr-un grafic se va vedea foarte bine: ce cere masina vs. ce ii da softul. Cu cat cele doua linii sunt mai paralele cu atat softul e mai bun. In general nu dau nume dar o sa fac o mica exceptie aici: in 2 din cazuri la 2 masini diferite (una cu soft TCM si alta cu soft RBN), dupa efectuarea logurilor de final, tunerii au scos o situatie cu niste valori. Valorile respective au fost aproape aceleasi care s-au inregistrat si pe dyno (diferenta infima). Deci oamenii nu sunt chiar batuti in cap...Mie personal nu mi s-a intamplat niciodata cu nici un tuner cu care am colaborat la niciuna din masini sa-mi iasa pe dyno valori inferioare celor puse de ei in lista de preturi, sau mentionate verbal. Niciodata! Dupa sutele de masini pe care le-au facut si testat, unii din ei cred ca au ajuns la un nivel la care nu mai depind de un dyno ca sa le iasa ce trebuie. Marius (Rabanne) stiti foarte bine, unii dintre voi, ca a avut stand dyno in trecut, dar a renuntat la el...si nu cred sa faca softuri mai slabe dupa chestia asta..
Spuneam mai sus de Racing Code. Eu acolo am testat masinile pe dyno in majoritatea cazurilor indiferent de la ce provider au fost softurile. Sebastian nu mi-a zis nici macar 1 data; "mama ce soft varza" sau "ce urat arata". Nu! de fiecare data omul a spus ca softurile arata foarte ok. Si nu cred ca Sebastian are vreun motiv sa laude softurile altora..care ii sunt concurenti pana la urma pe partea de soft.
Eu pur si simplu mi-am exprimat in posturile astea propria-mi opinie in functie de experientele mele proprii. Nu generalizez si nu spun ca e ca mine. Pana la urma asta e si scopul topicului..ca fiecare sa-si faca cunoscute impresiile si experientele, pentru ca altii sa poate citi si sa-si pate foarma o imagine de ansambu, nu?
Hai ca plec la munca. Ne auzim mai incolo! :D. O zi faina tuturor!
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
john.s
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

08 Noi 2012, 18:27

Vw_g60 , nu vreau sa caut pe alte forumuri (desi am cautat). Sunt pe clubseat, am un seat, si gasesc ca este cel mai potrivit loc. Adica ce, vwforum sau audiforum sunt mai bune? Pe clubseat nu sunt oameni priceputi decat la pus leduri in plafoniera?... si da, vorbim de tuneri pt. masini din grupul VAG, nu ma intereseaza altceva.

cowboy, nu caut neaprat un loc glamorous,dar recunosc,imi place curatenia,ordinea si pun pret si pe aspect. Totusi vorbeam de faptul ca in zilele de astazi, numai prostii sau cei extrem de bogatii isi permit sa dea cu piciorul la un client. Speranta mea e ca oamenii or sa devina din ce in ce mai pretentiosi si bine informati, astfel incat sa ridice stafeta, nu doar gen "fa-o fratica sa traga mai tare" ...
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
Ionut92
Mesaje: 27
Membru din: 26 Mai 2012, 20:14

SOFT motor benizna 1.4

19 Noi 2012, 01:51

am si eu o intrebare poate cam aiurea da am zis sa vad niste raspunsuri...softul strica masina :idea: :?: detin un 1.4 tsi si vreau un soft de la revo sa urce de la 125 hp la 156hp... datimi niste idei si sfaturi.... multumesc
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

19 Noi 2012, 11:14

la aceasta intrebare generala au raspuns atatia oameni, chiar in acest thread. fa-ti timp si citeste-l pentru ca poti trage singur niste concluzii.
 
john.s
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

22 Noi 2012, 01:13

Stand nou au cei de la exelixis, am vorbit eu. - pret pt. "o tura" pe dyno lor este de 300 RON !
Intre timp fac clasamentul cu tunerii "care merita" cum spune cineva :)

Pana acum au ramas doar 5 mari si lati, restul pica grav din diverse motive (pret ireal,comunicare 0,lipsa de interes,nu au dealer la noi)

PowerTech
RacingCode
Revo
Rbn
TCMturbo

Bai da nu pot sa nu va spun, au niste site-uri "belea"... baga banii in case si femei? : :lol:
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

22 Noi 2012, 13:22

ce intelegi prin o tura pe dyno? un set de 3 masuratori sau doar o masuratoare?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

 
john.s
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

23 Noi 2012, 00:22

citez: "2-3masuratori". mai mult nu am intrebat,dar din ce am citit pe site-ul lor + verificat dynoul respectiv pe net, e de ultima generatie (superflow).
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

23 Noi 2012, 07:31

3 masuratori atunci
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
oLandeZu
RedLine
Mesaje: 151
Membru din: 05 Oct 2012, 13:41
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

24 Ian 2013, 09:44

RBN tuning arad , presteaza aceleasi servicii ca cei din bucuresti? Ma refer la personal . Se conformeaza cerintelor clientilor ? Sau trag din gura daca ii rogi ceva?
Preturile de pe site includ TVA?
<3 my REDLEON : 2.0 TDI BKD
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

24 Ian 2013, 11:21

De ce nu le dai un telefon sa ii intrebi?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
oLandeZu
RedLine
Mesaje: 151
Membru din: 05 Oct 2012, 13:41
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

24 Ian 2013, 11:34

Telefon nu le dau pana nu vine vara si nu am drum la ei. Pentru ca informatii as putea aduna de la cei care au fost la ei(cu scopul asta am intrebat pe forum) , nu sa ii stresez pe oameni cu telefoanele mele :D
<3 my REDLEON : 2.0 TDI BKD
 
emran99
Mesaje: 1
Membru din: 25 Ian 2013, 16:08

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

25 Ian 2013, 16:29

Va salut!Dupa lungi cautari pe diferite site'uri si forum'uri auto,m'am decis sa'mi achizitionez un Seat leon cupra.Oscilez intre modelul de 209cp si cel de 224cp.Imediat ce'l voi achizitiona,va urma un chip tuning si de aceea m'am interesat la diferite firme care se ocupa de asa ceva.Am ramas putin uimit deoarece:
Model: Leon 1M
1.8T 20V Cupra R 168 Kw / 225 Cp 190 Kw / 255 Cp 280 Nm 250 Nm(cresterea puterii cu o scadere a cuplului)!!!!?
1.8T 20V Cupra R 157 Kw / 210 Cp 179 Kw / 240 Cp 270 Nm 350 Nm

Eraore a lor pe site sau este adevarat?
 
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

26 Ian 2013, 02:36

are cineva facut soft la cei de la MBI? lucreaza bine baietii?
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 36

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori