Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
raulraymond
Subiect Autor
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

schimb ulei

14 Iun 2011, 10:25

salutare tuturor,

vreau joi sa schimb uleiu si filterele, ma poate ajuta cineva cu un sfat? Cati litrii de ulei am nevoie, si cam ce sa pun? Castrol? Mobile?

La fel as schimba si uleiul din cutia de viteze. Aici ce si cum???

masina e un 1M, 2003, 1.6, 16V

Merci :hi
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine
 
Avatar utilizator
raulraymond
Subiect Autor
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: schimb ulei

14 Iun 2011, 10:57

filtrul de polen e unul si acelasi cu filtrul de aer? La alte masini stiu ca sunt 2 filtre diferite, montate in locuri diferite, cel putin la nisanul tatalui meu asa e. Stiu ca unul dintre filtre e situat in sub capota in partea stanga sus. Mai e altul pe undeva?
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine
 
Avatar utilizator
agoox
Mesaje: 57
Membru din: 24 Noi 2010, 09:49
Localitate: Iasi

Re: schimb ulei

14 Iun 2011, 11:33

eu am schimbat recent si au mers cam 4 L de ulei(dintr-un bidon de 5l a mai ramas cam 1l), am pus Castrol Magnatec.
Sunt 4 filtre: Aer, ulei, benzina, polen
Pentru filtrul de aer trebuie sa dai jos capacul de la motor. este cam pe la mijloc.
Fitrul de polen este undeva in partea dreapta sub sub torpedou, se scoate tot prin compartimetul motorului, are un cauciuc elastic care trebuie scos si ajungi direct la el.
Filtrul de benzina este in partea dreapta aproape de roata spate a masinii, se vede daca te bagi sub masina.
Filtrul de ulei nu mai tin minte pe unde-i dar se vede prin compartimetul motorului.
Leon 1M, 1.6 16v, AUS
 
speedyke_stefan
Mesaje: 13
Membru din: 13 Oct 2010, 14:19
Localitate: Cluj Napoca

Re: schimb ulei

14 Iun 2011, 11:44

Salut.

Despre schimbul de ulei: de intrat in 1.6 16V intra 3.8 L, deci in mod normal cu un bidon de 4L te-ai scos. Vezi ca masina sa fie pe plan drept, si motorul inca destul de caldut cand lasi uleiul vechi sa se scurga (asta in cazul in care faci tu operatia de schimbare a uleiului si nu o duci la service).
Despre marca uleiului, nu stiu ce sa zic, is multe dispute. Eu am fost multumit cu Castrol 10W40 (nu stiu exact de care, asta era in masina cand l-am cumparat), iar acum nu de mult am pus Motul Synergie 6100+ 10W40 (cumparat de la marian_iam) si sunt perfect multumit. Filtru de ulei MANN desigur.
Mai este un topic asemanator, poate te ajuta : viewtopic.php?f=133&t=4255

Despre restul sper sa te poata ajuta colegii.

Spor la treaba, si km fara probleme :)
 
Avatar utilizator
raulraymond
Subiect Autor
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: schimb ulei

14 Iun 2011, 13:57

nu il voi schimba eu, voi duce masina la mecanicul meu, dar vroiam sa stiu parerile voastre despre ce si cum. Merci deocamdata :cheers
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine
 
Avatar utilizator
raulraymond
Subiect Autor
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: schimb ulei

14 Iun 2011, 15:06

agoox scrie:
eu am schimbat recent si au mers cam 4 L de ulei(dintr-un bidon de 5l a mai ramas cam 1l), am pus Castrol Magnatec.
Sunt 4 filtre: Aer, ulei, benzina, polen
Pentru filtrul de aer trebuie sa dai jos capacul de la motor. este cam pe la mijloc.
Fitrul de polen este undeva in partea dreapta sub sub torpedou, se scoate tot prin compartimetul motorului, are un cauciuc elastic care trebuie scos si ajungi direct la el.
Filtrul de benzina este in partea dreapta aproape de roata spate a masinii, se vede daca te bagi sub masina.
Filtrul de ulei nu mai tin minte pe unde-i dar se vede prin compartimetul motorului.



cum dumnezeu se da jos capacul motorului? :(, ca deja fierb de o ora ma tot chinui...am tras de el nu a iesit, am vazut ca are cv suruburi pe akl, nu am reusit sa le desfac asa ciudat is puse....
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine
 
Avatar utilizator
agoox
Mesaje: 57
Membru din: 24 Noi 2010, 09:49
Localitate: Iasi

Re: schimb ulei

15 Iun 2011, 08:47

eu am vazut cum a facut la service.
avea cateva suruburi hexagonale, nu tin minte exact cate. este plasticul ala. dupa asta parca mai este ceva de dat jos. nu pot sa-ti explic exact ca nu am dat eu singur, doar din ce am vazut cum faceau la servicie. poate iti explica cineva care a facut singur asta.
Leon 1M, 1.6 16v, AUS

 
Avatar utilizator
mikepop
Mesaje: 77
Membru din: 25 Oct 2010, 18:03
Localitate: Slatina
Contact:

Re: schimb ulei

28 Iun 2011, 16:03

Am incerat si eu sa desfac capacul motorului meu si nu am reusit, mi-a fost frica sa nu il rup. Am intrebat mecanicul care mi-a facut revizia si a zis ca a tras puternic de el, nu are nici un surub.
Zambeste, maine poate fi mai rau!
Seat Leon 1.6 16V - Vandut!
Citroen C3 1.4 HDI
Citroen C4 1.6 HDI
 
Avatar utilizator
raulraymond
Subiect Autor
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: schimb ulei

29 Iun 2011, 08:54

da, intradevar, asa am reusit si eu, am tras mai tare de el si a iesit, suruburile se scot ulterior pt schimbul filtrului de aer. Putina documentatie si se rezolva tot :)

Ca si ulei am pus si eu Castrol Magnaec, 4L + schimbat toate filtrele (ulei, benzina, aer, polen).
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator