Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
andrei.ene
Mesaje: 54
Membru din: 13 Iul 2013, 15:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: suspensie sport-aveti ?

15 Aug 2014, 08:44

Referitor la suspensiile reglabile am si eu cateva nelamuriri.
O data cu schimbarea suspensiei ce ar mai trebui inlocuit? Am inteles ca si bieletele, sau nu este nevoie decat in anumite cazuri?
Reglarea lor pe inaltime este complicata? Se face doar in ateliere specializate, sau o data montata cu putina atentie masina poate fi coborata si ridicata de oricine?
Nu vreau sa investesc foarte mult in suspensie, asa ca vreau sa-i intreb pe cei ce au ta-technik reglabila cat de fiabila si rezistenta este in timp. Am vazut ca majoritatea se plang de un anumit scartait dar cam atat.
 
Avatar utilizator
puputavi
Mesaje: 1418
Membru din: 11 Iul 2010, 16:47
Localitate: Cluj

Re: suspensie sport-aveti ?

19 Aug 2014, 19:03

Nu ai nevoie de nimic altceva. Bieletele se schimba daca vrei ceva mai rigid, sau sa o lasi mai tare, dar nu e nevoie sa umbli la ele.
De reglat se regleaza folosind niste chei speciale. Nu trebuie sa mergi la service-uri specializate doar ca accesul nu este tocmai facil si e nevoie sa o urci pe cric sa ajungi la ele.
3.0 TDI Quattro S-tronic
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: suspensie sport-aveti ?

21 Aug 2014, 12:57

Va rog lamuriti-ma si pe mine.Ma tot uit dupa suspensii si stock si sport pe internet si sunt bulversat.
Asadar pe leonul nostru 1m se potriveste suspensia de pe golf 4 aceeasi motorizare pentru ca unii scriu in anunt ca se potriveste pe golf 4/audi a3 8l/octavia 1 etc ,plus ca la piese auto intrand pe golf 4 aceeasi motorizare ca a mea preturile sunt mai mici.
Pe de alta parte in unele anunturi de vanzari suspensii reglabile sau fixe sport spune ca sunt pentru leon/golf 4 dar nu specifica motorizarea,merg si pe diesel si pe benzina sau cum?
O suspensie reglabila si pe duritate este mai moale ca una fixa sport?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
toni
Mesaje: 276
Membru din: 01 Oct 2008, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: suspensie sport-aveti ?

22 Aug 2014, 19:13

Toate suspensiile sunt pe mototizari sau greutati pe punți.
Suspensiile reglabile sunt în general mai dure.
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog
 
Avatar utilizator
p1nking
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: suspensie sport-aveti ?

15 Sep 2014, 11:05

Si eu am suspensie sport, reglabila pe leon-ul meu. Ca avantaje pot sa precizez de tinuta de drum si cum sta pe curbe, poti intra in curba putin mai tare decat cu una normala. Si dezavantaje cum au precizat si colegii, este destul de rigida pentru drumurile noastre, simti orice denivelare. La limitatoarele de viteza acelea super bombate o sa fii nevoit sa treci foarte incet, cel putin eu unul daca am bagaje+5 persoane trec la limita cu ea peste aceste limitatoare de viteza. :hi
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
andrei.ene
Mesaje: 54
Membru din: 13 Iul 2013, 15:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: suspensie sport-aveti ?

12 Oct 2014, 18:58

Salut!
Vreau sa stiu si eu de la colegii din Bucuresti care si-au montat suspensii reglabile ce service ati ales pentru aceasta operatie. Ma intereseaza sa nu dau pe montaj cat costa suspensia, sa nu dureze 2 zile si in final masina sa nu fie mai ridicata sau mai lasata pe o roata :D
 
iulian06
Mesaje: 1042
Membru din: 31 Mar 2009, 22:04
Localitate: Bucuresti

Re: suspensie sport-aveti ?

12 Oct 2014, 20:22

salut, te pot ajuta eu cu montajul!
Ofer servicii de diagnoza auto specializata,execut lucrari de mecanica pentru toate marcile din grupul VAG (VW/Skoda/Audi/Seat)

 
Avatar utilizator
andrei.ene
Mesaje: 54
Membru din: 13 Iul 2013, 15:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: suspensie sport-aveti ?

14 Oct 2014, 20:06

Multumesc pentru oferta, Iulian. Ti-am lasat un PM
 
Avatar utilizator
andrei.ene
Mesaje: 54
Membru din: 13 Iul 2013, 15:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: suspensie sport-aveti ?

30 Oct 2014, 22:14

Tot stau si ma intreb daca este o idee chiar buna sa montez suspensie sport reglabila. In momentul asta tot ce imi permit este ta technik si am citit despre multe cazuri in care masina topaie, efectiv sare de pe sosea si nu mai are aderenta daca iei ceva denivalari mai mari. Vreau sa stiu daca a patit cineva asta, si daca este doar la inceput pana se uzeaza putin si "isi face rodajul"

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori