Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

schimbat bucsi bara stabilizatoare

26 Mai 2009, 11:26

ca tot se apropie perioada in care tre sa-mi schimb bucsele ... si am inteles de la colegul Dj Billa ca e foarte usor ... m-am gandit sa deschid topicul asta!
Poate al nostru coleg Daniel, vrea sa ne detalieze aici ... pt toata lumea!
Aceasta schimbare se poate realiza foarte usor. Daca se pricepe cat de cat cineva sa tina o cheie in mana incercati singuri. N-are rost sa dati vreo 50-70 ron pe schimbat bucse. Sunt fix 4 suruburi de desfacut (2 la bucse si 2 la capatul barei stabilizatoare).
Aaa... era sa uit si 10 prezoane (cate 5 de la fiecare roata). Nu trebuie nici o interventie suplimentara dupa procedeu ca sa necesite un mecanic.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

26 Mai 2009, 14:46

Da ai dreptate ..nu e prea greu ....daca nu ai rampa sau groapa e cam cu piticii !!

Pot doar sa spun ca Geometria este sfanta dupa lucrari care pot influenta directia masinii...tine cont ca o bucsa noua care nu mai are joc prezinta o alta geometrie...asta daca iti pasa de cauciucuri !!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
mcbeowolf007
Mesaje: 507
Membru din: 01 Dec 2007, 11:25
Localitate: Iasi
Contact:

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

20 Iul 2009, 17:11

am inteles ca la montat e mia greu..bucsa fiind noua..trebuie incordata la loc bara stabilizatoare...ceea ce fara canal ced ac se realizaeaza destul de greu:p
Imagine
Nissan Cherry 1.3DX || Opel astra hatch'93
Golf III 1.9TD
Seat Toledo 1.9 Tdi ||Audi A4 1.9 PD 2002
Seat Leon Top Sport 1.9 TDI IS-25-WEEEEE
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=2346
 
Nautilus
Mesaje: 138
Membru din: 08 Dec 2007, 19:36
Localitate: Bucuresti

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

19 Dec 2010, 02:04

1. Bucşele se pot schimba cu unelte de mână.
2. Se desfac: şurubul care ţine bara stabilizatoare de bieleta scurtă care o uneşte cu bascula de suspensie; şurubul care ţine brida de metal peste bucşă, pe subcadru.
3. Pentru a realiza pasul #2, e nevoie ca maşina să stea pe capre şi să comprimaţi suspensia punând cricul sub basculă. Altfel, cu 25% din greutatea maşinii pe ea, bara nu se va putea desprinde din niciunul din cele 2 puncte de prindere, nici măcar dacă ar trage de ea Guvernatorul Californiei în persoană.
4. Odată îndeplinit pasul #2, bucşele se pot desprinde de bară (faptul că au din fabrică o "tăietură" le ajută să se desfacă). Bara rămâne pe maşină, atârnând liberă.
5. Recomand foarte serios înlocuirea bucşelor cu poliuretan, de la Powerflex sau alt furnizor. Bucşele mele nu ajunseseră nici măcar la 70 000 km şi deja erau diforme şi cu 1 mm de joc.
6. Bucşele de poliuretan trebuiesc gresate foarte serios înainte de a le monta, cu vaselina cu cupru care vine în cutia lor. Bucşa, locaşul ei pe bară, gulerul metalic de pe bară e care se sprijină, brida care o prinde, 2 cm în afara ei pe bară. Altfel vor scârţâi până vă scot peri albi. Nu vă zgârciţi la vaselină.
7. Remontarea bridei metalice peste bucşă e partea cea mai dificilă, mai ales dacă bucşa e de poliuretan şi deci nu se poate comprima cu mâna. Eventual ar trebui încercat cu un şurub cu 3-4 mm mai lung, dar eu l-am pus pe cel standard, şi apropiat puţin câte puţin prin strângere. O cheie cu clichet face minuni.
8. Se remontează bara la bieletă, comprimând din nou suspensia cu cricul până se aliniază găurile de şurub.

Dacă încercaţi metoda asta cu nişte bucşe dure Powerflex, nu o faceţi în soare într-o zi când sunt 37 de grade la umbră, decât dacă aveţi nevoie urgentă de concediu medical şi nu ştiţi ce pretext să găsiţi. E oribil. O muncă potrivită pentru prizonieri la Dachau sau Mauthausen :twisted:

~Nautilus
 
Avatar utilizator
Mariusino
Mesaje: 171
Membru din: 14 Aug 2010, 23:41
Localitate: Bucharest city
Contact:

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

01 Mar 2011, 23:47

Pot sa spun un lucru, eu am incercat sa fac treaba asta in spatele blocului si era sa o fac de oaie :shock: ....dupa ce am scos roata, am slabit un pic bucsa( am miscat-o dupa pozitie, dupa chinuri de ore) , am renuntat pana la urma si am plecat spre un service din apropiere, dar cand am virat la stanga si a trosnit ceva am zis ......gata, aici raman :!: :| .....noroc ca nu a fost nevoie sa mai virez deloc pana la mecanic si acolo sa rezolvat problema in 30 min. Eu slabisem din cate imi mai aduc aminte bara stabilizatoare, miscasem si bucsa dupa pozitie si de aceea a trosnit in viraj, mecanicul a spus ca daca mai viram de doua ori, acolo ramaneam. MORALA: NU te pricepi, nu te bagi....mai ales daca nu ai conditii ( scule, canal....etc.)
SEAT LEON 1.9TDI-ASV-110CP+++
 
mtzu_mtz
Mesaje: 3
Membru din: 31 Ian 2013, 09:19

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

31 Ian 2013, 09:31

Salut
am un seat Leon 1.6 din 2006 , suspensie sport , si am problema de a nu gasi bucse bara stabilizatoare fata/spate , diametrele la bara sunt 22 spate si 23 fata , mi au zis sa schimb cu totul barile ca nu vin decat pe original SI COSTA 1200 LEI amandoua. stiti pe cineva care comercializeaza bucse diametrele astea ?! ce recomandati ?!
SEAT LEON 1.6 I 75 KW , 2006
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

31 Ian 2013, 09:40

Salut, e leon 1M sau 1P? Ai intrebat la dealer?

 
mtzu_mtz
Mesaje: 3
Membru din: 31 Ian 2013, 09:19

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

04 Feb 2013, 18:56

Roger scrie:
Salut, e leon 1M sau 1P? Ai intrebat la dealer?



1P , am intrebat peste tot , are vreunu vreo idee !?
SEAT LEON 1.6 I 75 KW , 2006
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

04 Feb 2013, 19:06

EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
mtzu_mtz
Mesaje: 3
Membru din: 31 Ian 2013, 09:19

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

08 Feb 2013, 14:30

Mylux scrie:


Studiasem mai demult deja !
SEAT LEON 1.6 I 75 KW , 2006
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

08 Feb 2013, 14:37

mtzu_mtz scrie:
Roger scrie:
Salut, e leon 1M sau 1P? Ai intrebat la dealer?



1P , am intrebat peste tot , are vreunu vreo idee !?


Cel mai bine sa intrebi in aria de 1P.
La 1M e taca-paca si 2 lei :hi
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

09 Feb 2013, 12:25

din cate stiu sunt dimensiuni standard!
mai incearca la alt service sau magazin de piese auto unde gasesti un consilier mai cu ceva experienta si le identifica foarte usor dupa VIN......sau poti cere o oferta la dealer pt ca nu sunt foarte scumpe,max 50ron :twisted:
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

07 Noi 2015, 21:58

Eu am pierdut o dupa-amiaza si am montat la loc bucsile vechi.
Bara stabilizatoare are diametru 23 mm, iar bucsile noi au diametru int. de 21 si bridele nu mai vin la gauri nici presate cu levierul.
Caut bucsi de 23 mm si repet lucrarea.
Fara elevator e munca de ocnas...
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

09 Noi 2015, 13:06

Din ce am citit aici, daca bara stabilizatoare are diametru 23 mm, bucsa trebuie sa fie cu diametru tot de 23 mm.
Am incercat sa le montez, dar a fost imposibil si am montat bucsile vechi la loc.

Am facut comanda pe SWAG, mi-au venit de 21.
Am comandat Lemforder, dar au venit tot de 21, desi in catalog apareau de 23.
Ei sustin ca trebuie sa montez bucsi de 21 pe bara de 23, ceea ce eu nu am reusit nici prin presare cu un levier, suruburile nu mai ajung la filet (daca pun suruburi mai lungi, ajung la filet, dar nu pot fi stranse deoarece gaurile filetate sunt scurte).

Stie cineva ce trebuie facut?
Multumesc.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: schimbat bucsi bara stabilizatoare

09 Noi 2015, 14:38

Da, cauta bucse de 23. M-am chinuit sa pun si 21 pe bara de 21, clar ca nu merge 21 pe 23. Am reusit sa stric si un filet in lonjeron si am avut de munca dupa. Vezi ca sunt bucse cu si fara cocoasa pe parte clemei. Daca ai bucse cu cocoasa si cleme fara, clar ca nu va merge nici daca ai gasit bucse de 23.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori