Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor
Mesaje: 410
Membru din: 24 Iun 2008, 12:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: casetofon schimbat

03 Mar 2009, 09:31

Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o informatie ?
Am schimbat bateria la leonul meu (1M) si evident ca respectivulc asetotfon AURA din fabrica imi cer acum codul pentru deblocare. Codul il am, in schimb manualul e in germana, si nu stiu cum anume sa fac sa il introduc. Banuiesc ca e aceeasi modalitate ca si la alte casetofoane, ai un cod de ex de 1294, apesi prima cifra o data, a doua de 2 ori a 3 a de 9 ori si tot asa. Eh problema e, dupa ce le-am introdus, pe ce apas ?

Multumesc,
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com
 
Avatar utilizator
mh_rms
Mesaje: 225
Membru din: 25 Sep 2008, 16:58
Localitate: Targoviste

Re: casetofon schimbat

03 Mar 2009, 16:23

Dupa ce ai introdus codul apesi.. e un buton acolo PTY PROGRAM PARCA ... ceva in genul ! Bafta ! :)
Duuuuuuude ! :D Follow me ! .. if you can :)


Seat Leon 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

deblocare casetofon

03 Mar 2009, 17:32

Activarea codificarii
Exemplu de introducere a codului:
1. Activati sistemul PROG. Apasati scurt PTY/PROG pana cand se va auzi un zgomot de confirmare.
2. Selectati si activati functia CODE.
Apasati scurt TRACK+/> sau TRACK -/< pentru a schimba pe functia CODE. Apasati scurt tasta PROG. Pe ecran va clipi 1000.
3. Taste pt codul de securitate.
Se vor folosi tastele de la 1...4, apasand repetat fiecare din taste pana cand numerele corecte apar pe ecran.
Daca apasati scurt tasta, numerele se vor succeda din unitate in unitate (dupa 9 apare 0 din nou).
EX. cod 1703
Nu apasa tasta 1, deoarece nr este deja corect. Ecranul afiseaza 1000.
Apasati tasta 2 de sapte ori, ecranul afiseaza 1700.
Nu apasa tasta 3 deoarece acest numar este deja corect.
Apasati tasta 4 de trei ori, ecranul afiseaza 1703.
4. Confirmati introducerea corecta a numarului:
Apasati scurt tasta PTY/PROG. Ecranul va afisa SAFE.
5. Parasirea modului PROG:
Mentineti apasata tasta PTY/PROG pana se aude semnalul sonor de confirmare.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor
Mesaje: 410
Membru din: 24 Iun 2008, 12:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: deblocare casetofon

15 Iul 2009, 14:08

L-am bagat in rudele lui moarte de casetofon, si am achizitionat un JVC + rame adaptoare. Si am incercat cum ai spus tu Mariane, dar nu a mers.
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com
 
jarrel
Mesaje: 9
Membru din: 01 Oct 2008, 11:24

Re: deblocare casetofon

10 Noi 2009, 10:11

Am aceeasi problema. La mine clipeste 1000 cum deschid casetofonul, inseamna ca nu mai tb sa urez pasii 1 si 2? Am introdus codul si tin minte ca am apasat apoi toate tastele posibile dar nu mi-a aparut nici SAFE nici vreun cod de eroare. Am sa mai incerc o data acum ca am citit topicul...
 
ing007
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mar 2009, 08:06
Localitate: Arad

Re: deblocare casetofon

14 Dec 2009, 14:40

M-am trezit si eu cu aceeasi problema; mi-a "murit" bateria, iar acum radio-casetofonul imi afiseaza "safe" si ulterior "2000". Din pacate, nu am codul radioului, masina am cumparat-o din germania, si cardul cu codul lipseste din documentatia masinii. M-am interesat cat m-ar costa aflarea codului la reprezentanta, in Timisoara ar fi in jur de 100 si ceva lei, iar in Oradea in jur de 15 euro. La timisoara mi se pare exagerat de scump, iar oradea este cam departe de mine(sunt din arad). Oricum, sunt cam nesimtiti romanii nostrii, deoarece in carte scrie ca in caz de pierderea codului, se poate primi asistenta ptr recuperarea codului fara nici un cost, dar la noi nu ai cu cine...
Stie cineva cum se poate afla codul prin alte metode? Am auzit ca la unele modele se poate afla codul dupa datele de identificare ale masinii si seria casetofonului. Daca stie cineva ceva, as aprecia un post. Multumesc.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: deblocare casetofon

14 Dec 2009, 22:23

Te duci la un atelier specializat in montat casetofoane auto, il demonteaza si se poate citi eepromul aparatului, eventual se scrie cu un cod cunoscut.
Asta este cea mai ieftina...20-30 ron...depinde de atelier.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
gabriel_88
Mesaje: 2
Membru din: 25 Mai 2010, 12:36

Re: deblocare casetofon

25 Mai 2010, 12:43

Salut, sa va povestesc cum am rezolvat eu la masina mea Seat Leon 1.6 din 2004 cu radio cd aura.Tot asa am schimbat bateria si surpriza la care ma asteptam sa imi ceara codul, eu aveam la masina si cartea service si manualul dar nu am o carte pentru radio cd cum am vazut de exemplu la Skoda si am zis ca nu am codul. Sun intai la Metrotehnica ei imi cereau 180 RON, apoi sun la Alto Syncro la ei costa 70 RON, dar dupa aceea uitandu-ma mai atent pe cartea de service pe prima pagina unde este stickerul cu acele coduri , jos pe ultimul rand la pozitia 4 este codul dotari pr si dupa el un cod din 4 cifre, la mine era prea simplu si de aceea am zis ca nu este acela, dar am incercat si cam asta a fost. La mine aparea direct pe ecran 1000 am introdus codul si am apasat tasta prog/pty. Bafta
 
popey
Mesaje: 3
Membru din: 01 Feb 2011, 12:26

Re: deblocare casetofon

01 Feb 2011, 12:55

bua ziua
ma ajuta sipe mine cineva cu un cod pentru casetofon
am un seat leon 1,9 sdi din 2003 seria masini este VSSZZZ1MZ3R006243 la care nu mai gasesc codul de la casetofon.
dupa ce am schimbat bateria nu-mi mai merge casetofonul si radioul pe ecran apare mesajul " 2 SAFE "

va multumesc!
 
Avatar utilizator
Bynx
Meme
Mesaje: 1433
Membru din: 13 Mai 2009, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: deblocare casetofon

01 Feb 2011, 12:57

Salut,

Scrie mai sus destul de clar ce optiuni ai!

Bafta!
Leon 5F
ex Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson
 
popey
Mesaje: 3
Membru din: 01 Feb 2011, 12:26

Re: deblocare casetofon

01 Feb 2011, 13:16

buna am incercat pasii si nu imi iese din safe

pot sa tin pe prog si pty si nu se aude nimik si nici nu dispare safe
va multumesc
 
Avatar utilizator
agoox
Mesaje: 57
Membru din: 24 Noi 2010, 09:49
Localitate: Iasi

Re: deblocare casetofon

07 Feb 2011, 12:04

cum aflu codul casetofonului ?
Leon 1M, 1.6 16v, AUS
 
popey
Mesaje: 3
Membru din: 01 Feb 2011, 12:26

Re: deblocare casetofon

07 Feb 2011, 14:26

popey scrie:
buna am incercat pasii si nu imi iese din safe

pot sa tin pe prog si pty si nu se aude nimik si nici nu dispare safe
va multumesc
 
sorinica88
Mesaje: 4
Membru din: 21 Ian 2012, 21:12

Re: deblocare casetofon

28 Ian 2012, 13:02

salut....sunt nou pe aici....am si eu o problema cu un casetofon aura....imi apare safe 2 si dupa o ora de asteptat imi apare 2000....dupa care incerc sa introduc codul (pe care il am) si apas butoanele de la 1-4 dar pe ecran nu imi apare nimic...pana sa scot bornele bateriei casetofonul a mers, dar nu mergeau chiar toate butoanele....casetofonul a fost tinut intr-un parc de dezm intr-o masina care nu avea parbriz...aveti idee ce as putea sa ii fac sa pot sa introduc codul...help pls...
 
Avatar utilizator
god_pr0s0pel
Mesaje: 26
Membru din: 28 Noi 2011, 00:31
Localitate: Craiova

Re: deblocare casetofon

14 Feb 2012, 23:42

salut! la fel am rezolvat si eu problema..pur si simplu am gasit codul pe prima pagina a cartii service, pe un sticker lipit acolo..defapt 4 cifre care s-au dovedit a fi codul bun al casetofonului, le-am introdus cum scriu si mai sus baietii, dupa care am apasat lung tasta PTYPROG, si totul a mers perfect :)
LEON Last Edition, 2006, 1,6 16v 77 kw BCB

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori