Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
silviusile16
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 21 Apr 2015, 23:51

Tableta in bord - Leon 1M

25 Apr 2015, 18:21

salut la toata lumea
legat de acest subiect, va prezint si eu "inventia" mea
Detin un seat leon sport 1.6 16v de peste 4 ani, insa doar in urma cu 2 saptamani am aflat ca se poate monta intrare de auxiliar pe cd player-ul original, in urma acestei descoperiri am hotarat sa montez o tableta de 7 inch in bord.
Am ales lenovo tab 2 A7-10 adam pt ecranul IPS, si pentru sunetul Dolby, am avut ocazia sa o testez, (sper sa nu fac reclama)
Materiale :
-tableta
-o bucata de platbanda, am ales-o ca are gauri, dar e mai buna una din plastic
-autocolant
-sky
-super glue
-diblu pt rigips

Imagine

Am imbracat platbanda si spatele tabletei in autocolant

Imagine

Peste autocolant am lipit cu super glue sky -ul, o parte pe tableta si perechea lui pe platbanda
Am hotarat sa o montez in fata gurilor de ventilatie centrale, pt ca nu le-am folosit deloc. Am introdus 4 dibluri de rigips intre "ramele" gurii de ventilatie, si am prins platbanda cu ele:

Imagine

Imagine

Imagine

Cablurile de alimentare si AUX le am ascuns prin bord, alimentarea fiind dusa pana la o tripla de langa frana de mana ce functioneaza numai cu contactul pus (alimentata de la puntea de curent de sub volan, unde sunt releele)

Imagine

REZULTATUL:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Stiu ca am "sacrificat un pic" gurile de ventilatie dar eu zic ca merita pt ca este detasabila si nu o las in masina.Am navigatie, muzica, jocuri, etc la un cost total de 350 de lei. Tableta se comporta excelent pana acum, mergea una si de 8 inch, dar eu sunt multumit :drive
 
Avatar utilizator
cornel-b
Mesaje: 34
Membru din: 04 Aug 2015, 17:04
Localitate: Bucuresti

Re: Tableta in bord!

15 Ian 2016, 22:07

Salut,
M-am gandit si eu la o tableta, momentan totul a ramas la stadiul de proiect ,in cautarile mele am gasit asa ceva : http://www.aliexpress.com/item/7-0-Inch ... .46.c9UaTs , este putin mai scumpa varianta asta, dar este mai simpla
Ibiza 6l
 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Re: Tableta in bord!

15 Ian 2016, 22:09

Daca reusesti sa o implementezi sa postezi, chiar sunt curios daca se potriveste bine pe Ibiza.
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY
 
Avatar utilizator
AlexRuLeS
Mesaje: 325
Membru din: 05 Oct 2014, 20:15
Localitate: Ploiesti [PH]

Re: Tableta in bord!

18 Aug 2016, 00:53

Pentru tableta recomanda Car Launcher Pro (se poate descarca de aici http://apkmaniafull.com/tag/car-launcher-pro-apk/ sau 16 lei de pe market)
Personal imi place foarte mult cum arata si cum se misca (am porcaria aia de tableta de la DIGI allview ax4 nano pe care se cam punea praful)
 
Avatar utilizator
sirbumarius
Mesaje: 49
Membru din: 04 Apr 2016, 21:39

Re: Tableta in bord!

02 Sep 2016, 12:37

cornel-b scrie:
Salut,
M-am gandit si eu la o tableta, momentan totul a ramas la stadiul de proiect ,in cautarile mele am gasit asa ceva : http://www.aliexpress.com/item/7-0-Inch ... .46.c9UaTs , este putin mai scumpa varianta asta, dar este mai simpla



Pretul e Ok. 500 ron e chiar foarte ok. dar acum sa vezi daca iti trebuie si ceva rama adaptoare.
 
Avatar utilizator
AlexRuLeS
Mesaje: 325
Membru din: 05 Oct 2014, 20:15
Localitate: Ploiesti [PH]

Re: Tableta in bord - Leon 1M

03 Sep 2016, 13:10

Sunt chiar si 1DiN din care culiseaza un display de 7" dar momentan nu vad nimic cu android 5.1 sau 2gb ram

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori