Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
oMSQo
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 30 Dec 2014, 11:41
Localitate: Covasna

Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

30 Apr 2015, 22:16

Dupa cum spune si titlul as dori sa imi pun o valva din aceasta pe leutul meu [stiu ca e useless,o vreau pentru sunet],si as vrea sa stiu de unde pot sa imi cumpar una aici in romania,am gasit pe amazon.uk...
Cod motor ASV :D
 
ovydyu4all
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

01 Mai 2015, 11:32

Scurt si la obiect: nu-ti recomand asa ceva pe motor diesel, o sa sune ca un cazan spart.
Blow off valve se pune la motoarele pe benzina cu turbina, nicidecum pe cele diesel. :cheers
 
Costinel
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

24 Oct 2015, 07:48

SALUT,
Daca pui teava goala de la jumatatea esapamentului cred ca o sa ai sunetul pe care-l vrei cand schimbi viteza. Astept o parere indiferent ce alegi.
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

13 Ian 2016, 23:53

[youtube]w7NW55W4AT0&feature=youtu.be[/youtube]
[youtube]vioYTgVwx7w&feature=youtu.be[/youtube]
Costinel ,daca asta e sunet de cazan.............atunci imi plac cazanele.Dupa parerea mea ,faza cu golirea tobei sau a catalizatorului e de prost gust.Se aude de fapt turbina in evacuare....naspaaaa.
Cupra 290
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

13 Ian 2016, 23:54

Cupra 290
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

13 Ian 2016, 23:54

Cupra 290
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

14 Ian 2016, 01:25

Ghost trecand peste frecventa raspunsurilor de 1/3luni deci total inutile, care este relevanta postului tau in contextul discutiei din acest topic? Subiectul era instalarea unui BOV pe un motor diesel, ceea ce este o idiotenie (scuzati-mi franchetea), iar tu postezi un filmulet cu masina personala din care nu stiu exact ce trebuie sa se inteleaga, zgomotul evacuarii sau fas fas-ul unui BOV?!?!
Ceva explicatii poate ar ajuta sa intelegem ce trebuie remarcat. :wink:

 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

14 Ian 2016, 08:30

Daca nu stii ce trebuia sa se auda atunci las-o.Si ce relevanta are frecventa raspunsurilor sau a postarilor.Si utilitatea lor poate o stabilesc altii. Daca o sa citesti inainte o sa vezi ca se spune ca un bov pe diesel suna :"ca un cazan spart" . In filmulet eu zic ca nu suna chiar asa. Asta e tot si nu mai face pe desteptul.
PS sa nu vii acum sa ma convingi ca bov pe diesel nu are nici un beneficiu ,ca stiu asta.Cunosc principiul de functionare si cunosc si motivul pentru care se pune la motoarele turbo pe benzina. E vorba ca si noi cei care nu avem atatia bani de dat pe benzina,adica noi cu "tractorasele"diesel sa putem cat de cat sa traim senzatia de motor sport.Si la capitolul idiotenii ..e discutabil.Poate multe alte "chestii" montate ulterior de catre unii pot fi numite idiotenii.Un volan sport,o nuca de schimbator etc, pe care poate dai mai mult de 100 de euro poate fi o idiotenie . E placerea fiecaruia.
Iti doresc succesc la alimentari de benzina cu g 60-ul tau
Cupra 290
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

14 Ian 2016, 11:54

Buna ziua stimate coleg, cu ingaduinta d-voastra o sa raspund punctual problemelor pe care le-ati expus in postul anterior, ce inclin sa cred ca imi este adresat.

"Daca nu stii ce trebuia sa se auda atunci las-o." - dar de ce sa o las domnu' inginer? Nu cumva unul din rolurile unui forum este de a ajuta oamenii sa schimbe informatii si sa inteleaga diverse probleme si situatii expuse? Sau cumva acesta este un topic doar pentru cunoscatori si noi astia mai prostuti n-ar trebui sa ne manifestam curiozitatile?

"Si utilitatea lor poate o stabilesc altii" - pai cine stabileste utilitatea domnu' inginer, Obama, Merkel, ONU sau tot noi userii? Avand in vedere ca sunt un simplu user ca si tine am acelasi drepturi ca si tine sa imi exprim opinia.

"PS sa nu vii acum sa ma convingi ca bov pe diesel nu are nici un beneficiu ,ca stiu asta" - afirmatia ta in sine este graitoare asupra calitatii tale ca si inginer in domeniul auto...sa incerc sa conving un inginer care afirma ca o modificare este o inutilitate/prostie, dupa care se apuca sa o puna in practica ar insemna ca eu sa fiu mai...hai sa zicem "inginer" decat el :)

"E vorba ca si noi cei care nu avem atatia bani de dat pe benzina....." - sesizez ceva frustrare de ordin financiar domnu' inginer? A mentionat cineva ceva de bani sau ce s-a intamplat? Imi pare rau ca nu te pot ajuta direct in aceasta privinta, dar iti pot oferi urmatoarele linkuri in speranta ca iti vor fi de folos: http://www.loto.ro, http://www.bestjobs.ro sau http://www.gov.ro

"adica noi cu "tractorasele"diesel sa putem cat de cat sa traim senzatia de motor sport" - domnu' inginer, credeam ca performanta se "traieste" prin cai putere si cuplu, nu prin zgomote copilaresti. Personal nu as subestima performantele de care este capabil un motor diesel cel putin la capitolul cuplu si mi se pare cel putin ciudat ca tu ca mandru proprietar de Leon modificat de MTM, sa lasi senzatia ca un diesel nu poate fi o masina sportiva si sunt necesare trucuri ieftine si potential daunatoare pentru a avea aceasta senzatie. Coincidenta face sa am doi prieteni buni pe acest forum care au Leon-uri 1.9TDI si chiar mi-au placut foarte mult cum se misca doar cu o resoftare, dar cine stie poate standardul definitiei mele pentru sportivitate este mai putin exigent decat standardul tau.

"Poate multe alte "chestii" montate ulterior de catre unii pot fi numite idiotenii.Un volan sport,o nuca de schimbator etc, pe care poate dai mai mult de 100 de euro poate fi o idiotenie" - ai afirmat ca cunosti principiul de functionare al unui BOV si motivul pentru care nu se instaleaza BOV pe diesel. In aceasta situatie explica-mi tu ca un inginer ce esti care ar fi ratiunea sa iti obligi turbina sa lucreze in plus in mod inutil si care ar fi motivatia sa iti creezi singur turbo-lag? De aceea am afirmat ca este o idiotenie, pentru ca asa consider investitiile de timp si bani ce nu aduc nimic pozitiv, ba dimpotriva creeaza mici neajunsuri din punct de vedere tehnic.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

14 Ian 2016, 12:33

Va rog sa nu poluati topicul cu flame-uri si atacuri la persoana.
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Blow Off valve seat leon 1m 1.9 TDI

14 Ian 2016, 15:14

Vad ca ai foarte mult timp liber........Doar atat iti mai spun ca motivul montarii poate ,repet ,POATE fi acela de a"trai"putin din senzatia de motor sportiv. Si te rog fara jigniri de genul "domnul inginer " .Te asigur inca o data ca sunt la curent cu rolul si modul de functionare al supapei de descarcare.
Si vad ca ma urmaresti sau ce naiba. Apelativul "domnul inginer "precum si motivul ca daca postez rar este irelevant mi se pare deplasat.Nu am stiut ca aici e pe baza de prezenta.....tinuta de catre unii... Indirect prin asa zis-a "franchete"a ta m-ai facut si idiot.
Eu prin postarea cu filmuletele n-am facut decat sa-l ajut pe cel care a intrebat daca sa-si puna asa ceva ,cel care si el stia ca e "useless",doar ca i-ar fi placut sunetul.
La final imi cer scuze daca am jignit pe cineva ,inclusiv pe tine Am vrut doar sa arat cuiva care ar vrea sa-si monteze asa ceva ca poate suna si altfel decat un cazan.
Scuze inca o data !!!
Spor in toate domnul artagos .
Cupra 290

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori