Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ancusorin
Mesaje: 16
Membru din: 29 Iun 2012, 08:26

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

22 Mar 2013, 13:49

Stiu ca topicul nu mai e activ de ceva vreme insa vreau sa va spun si eu din experienta mea dupa o lupta crancena cu apa din interior in spatele soferului dar si la sofer ( primul strat de mocheta fiind cauciucat deasupra nu trecea apa prin el si am observat apa dupa ce l-am ridicat). La mine n-a fost din usi, dandu-mi seama deabea dupa ce am desfacut aproape jumatate din masina (scos ornamente, capace etc). Problema era capacul prin care intra cablurile de la motor in habitaclu. Se afla pe partea soferului sub grila de plastic de la stergatoare. Acel capac avea piulitele slabite dar nici garnitura nu mai e eficienta, nu mai etanseaza bine. Astept sa se mai usuce, sa treaca ploile, il scot si voi aplica silicon pe marginea lui apoi il strang la loc.
Seat Toledo 1M2, 1.6, BCB, 2002
 
Avatar utilizator
Leon99
Mesaje: 67
Membru din: 16 Apr 2013, 21:09
Localitate: Bacau

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

11 Iul 2013, 20:36

Am avut si eu un episod foarte neplacut cu (foarte) multa apa in masina fata stinga si spate dreapta.Dupa multe investigatii si vizite la diferiti ”meseriasi” dupa zicala ””dute-n sat si da de veste, vin-acasa fa cum poti””,am descoperit ca apa se infiltra prin usi mai precis pe la garnitura de la imbinarea dintre tabla ce tine macaraua geamului si usa . Asa ca am luat un tub de mastic (ori silicon ,nu mai stiu exact de care) am desfacut suruburile tablitei dar fara sa le desfac complet (sa evit complicatii demontind complet tot mecanismul destul de complex al macaralei) am etansat cu mastic am stris la loc suruburile si de atunci au disparut ”lacurile de acumulare”.
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

19 Oct 2013, 09:20

Cum pozele din primul post nu mai sunt de actualitate imi permit sa pun ceva poze cu cateva din zonele pe unde intra apa in Seat.

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
Lao
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 29 Oct 2008, 16:11
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

28 Apr 2014, 12:27

Lao scrie:
Pentru cei care au descoperit ca le intra apa in masina, asa cum am gasit si eu in partea din spate stanga, am facut cateva poze cu locurile in care apar probleme. De asemenea, explic mai jos ce trebuie facut.

Pe 15 Oct. am desfacut toate fețele de uși de la mașină. Surpriza a fost mai mult sau mai puțin mare, intrucât nu știam dacă să mă aștept să descopăr că metoda de mai jos funcționează sau nu. Eh, la mine cred că a funcționat. Spun asta pt că la ambele uși din față am găsi urme pe unde a curs apa, ca urmare a deteriorarii garniturii de pe ușă. În partea cea mai de jos a tablei de pe ușă, după cum se poate vedea și in poza de mai jos, garnitura era putrezită. Se poate observa și pământul care cel mai probabil a fost lăsat acolo de apa in drumul spre pragul interior. :(

Am demontat fata de usa, tabla de aluminiu din spatele fetei de usa, apoi am aplicat silicon universal, transparent, exact pe unde "călca" garnitura originală.

Cert este ca dupa aceasta operatiune nu am mai gasit apa nicaieri, nici in spatele scaunului soferului, nici pe pragul din stanga, unde mai gaseam din cand in cand.


Nu stiu din ce cauza nu mai apar pozele de pe Imageshack, asa ca pun schita din nou. Ce intereseaza este garnitura din spatele tablei care acopera interiorul usii, sub fata de usa din plastic. Garnitura este desenata cu rosu. Acolo trebuie pus silicon, de jur imprejurul tablei aceleia mari.



Imagine

In a doua poza se poate vedea mizeria cursa odata cu apa din usa:



Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

28 Apr 2014, 16:14

Kit din ala de reparatie in cutie hexagonala am avut si eu. E un fel de mastic negru, care trebui intins ca sa fie montat in locul garniturii. Nu prea mi-a placut din cauza chinului imens la operatia de demontare dupa un an, cand am cam strambat tabla aia, asa de lipita era :lol: Normal ca de curs n-a curs deloc intre timp, deci treaba si-o face. Dar daca mai trebuie apoi sa demontezi din nou sa schimbi macaraua sau broasca...ai de muncit, nu gluma. Asa ca m-am chinuit s-o elimin pe toata. Apoi am ajuns la alte alternative - cheder de usi de metal de apartament si, in final, snur de cauciuc de 3-4 mm diametru, lipit cu prenadez in santul etansarii originale. Am pus ceva poze din timpul operatiei in topical meu.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
CristianACS
Mesaje: 1203
Membru din: 17 Apr 2012, 11:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

03 Mai 2014, 19:35

De vreo saptamana poate mai bine am un miros nu foarte placut in masina. Am gasit in dreapta roatei de rezerva apa, scurgeri de apa de sub mocheta, chiar din coltul tapiteriei, apuc sa desfac plasticul din spatele stopului drept si surpriza...gasesc stopul prins doar in 2 suruburi al 3-lea era rupt, s-a remediat problema si am scapat de mirosul neplacut dimineata.
Seat Leon Cupra 5F ST, CJXH - 213kw
Seat Leon 1P FR 2011, CEG - 125kw DSG
EX: Seat Leon 1P FR 2010, CEG - 125kw
Ex: Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw
 
Avatar utilizator
shtef00
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2011, 18:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

12 Iun 2014, 12:41

Salutare,

Am si eu o intrebare cu privire la garnitura de cauciuc care acopera gaurile de scurgere ale portierelor din fata. Stie cineva codul acestora sau de unde as putea face rost de ele ? Am descoperit la o examinare mai atenta ca la mine aceste garnituri nu sunt de lungime egala cu lungimea portierelor din fata, spre deosebire de cele de pe spate. Altfel spus, garniturile din fata se termina cam cu 10 cm inainte de capatul dinspre balamale al portierelor.

Dupa ce mi-am scos carpeta & antifonarea am putut sa vad mai bine ca se scurge apa fix in locul unde se termina aceste garnituri. Din nou, problema sta o am doar pentru portierele din fata. Asta ar fi cam ultimul pas (sper eu) in rezolvarea minunatei probleme a apei in masina si a mirosului de sosete transpirate :))

Multumesc anticipat!
One Girl ... One Car ... One Road
---------------------------------------
Proud owner of:
1. Seat Leon 1.6 16V [2003]
2. Dacia 1310 [1990]

 
Avatar utilizator
KRB66
Mesaje: 30
Membru din: 08 Noi 2013, 00:49
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

15 Iul 2014, 21:41

Salutare. Din pacate si mie imi intra apa la usa fata stanga si spate stanga.
Imi explica si mie cineva cum dau jos panoul din usa din spate cu manerul de actionare al geamului?
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

15 Iul 2014, 21:56

Te referi la cum sa scoti manivela geamului(ai geamul spate manual) ca sa poti da jos fata de usa?
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
KRB66
Mesaje: 30
Membru din: 08 Noi 2013, 00:49
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

16 Iul 2014, 14:05

 
cip_rian
Mesaje: 48
Membru din: 16 Sep 2014, 20:34
Localitate: neamt
Contact:

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

11 Ian 2015, 16:33

sa aveti in vedere ca apa mai poate intra prin tabla aia de la portiera si prin gaurile alea astupate cu niste clipsuri de tin firele agatate.alea au niste garnituri ca niste saibe dar se slabesc si stau atarnate si se prelinge apa.plus ca mai sunt 2 dopuri de cauciuc tot in tabla aia la fel la mine intra si pe acolo sun cam de 4 cm in diametru.puneti silicon peste tot unde vedeti ca tabla aia e perforata si are imbinari.pt ca nu e nevoie sa se ridice nivelul apei pana la ele.ea se scurge de pe geam direct pe tabla aia si intra pe oriunde gaseste loc de sus pana jos.eu nu mai am probleme cu apa.a mirosit vreo 2 zile a silicon dar am scapat de piscina.
seat leon 1M 1.6 16v 105HP(AUS)
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: DIY: Cand gasiti apa in masina

22 Iul 2015, 21:29

1. Seat Leon 1M. Apa in masina. Am demontat tot interiorul ca sa se usuce.
Am demontat capitonajele portierelor si izolat tabliile macaralelor cu cauciuc siliconic peste tot.

2. In continuare apa in masina.
Am dat jos grila din fata parbrizului si ornamentele de pe stalpi, am izolat din nou parbrizul cu cauciuc siliconic, inclusiv clemele care sustin ornamentele laterale ale parbrizului.

3. in continuare apa in masina.
Am astupat cu mastic cateva suruburi de la aripa fata, care intrau in caroserie fara sa iasa undeva afara.

4. Din nou apa in masina.
Am dat jos torpedoul, am gasit un orificiu pe care venea apa, fara sa-l gasesc si afara.
Am introdus prin el o sârmă ca sa aflu unde iese. Inutil, nu iesea nicaieri, desi pe el venea apa.

5. Pana la urma am dibuit cauza: chiar sub balamaua capotei e un mic cotlon (nu spatiul mare din fata parbrizului, unde e carcasa filtrului de polen), in capatul caruia e un orificiu, pe care l-am dibuit introducand pe orbecaite o sarma in el, imposibil de vizualizat, imposibil de iluminat, nu se simte nici prin pipaire.

L-am astupat cu mastic si nu mai am apa in masina. Mastic in varful surubelnitei si indesat cu degetul.
 
Avatar utilizator
VooDoO84
Mesaje: 122
Membru din: 23 Iun 2015, 11:35
Localitate: Iasi

Re: Leon 1M - Reparatie infiltratie apa in masina

07 Iun 2016, 06:49

Pfai dar ce ghinion ai avut si cata manopera pe capu' tau..:( macar bine ca ai rezolvat!
Ieri dupa amiaza am observat si eu ca am apa sub presul soferului, culmea ca dupa un an deja de cand am masina iar presul ala il scutur zilnic!! Am turnat niste apa pe partea exterioara a geamului portiere si spre asteptarie mele, apa se infiltra exact pe la nenorocita aia de garnitura de imbinare intre portiera si masca aia de tabla. Am siliconat aseara toata suprafata de jos (ptr ca nu m.am incumetat sa dau jos cu totu' masca aia si macaraua) si urmeaza sa vad rezultatul azi... Oricum, ma astept si la restul portierelor sa se intample chestia asta!
Seat Leon 1M 1.9 TDI 110 cp 2002 - IS 11 VDO
Condu prudent si niciodata baut !!!
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Leon 1M - Reparatie infiltratie apa in masina

07 Iun 2016, 08:59

Dacă sta apa pe praguri şi cade cand deschizi portiera, clar garnitura tabliei de macara este deteriorata.
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: Leon 1M - Reparatie infiltratie apa in masina

07 Iun 2016, 10:34

sau nu mai ai chederul de sub usa
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori