Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gabone_leon
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2012, 18:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montare Incalzire scaune

04 Mar 2013, 18:44

Ma refeream la o husa care nu necesita montaj si se conecteaza direct la mufa de la bricheta.
La unele masini atunci cand scoti cheia se dezactiveaza alimentarea brichetei, la altele nu. De exemplu, la Skoda Superb nu se intampla acest lucru...
Am testat pe propria mea piele - aviz amatorilor :cry:
BMW 520i F10
Bucuresti

The problem with the world is that intelligent people are full of doubts while the stupid ones are full of confidence
 
Robin
Mesaje: 5
Membru din: 20 Aug 2016, 06:20

Re: Montare Incalzire scaune

20 Aug 2016, 06:36

Salut. Am cumparat un seat leon an fabricatie 2012, si am o problema cu incalzirea in scaune. in partea soferului functioneaza doar partea de jos a scaunului, in partea din dreapta doar spatarul. Fostul proprietar nu stie exact daca asa a fost de la inceput, el spune totusi ca ar fi functionat cand a cumparato doar partea de jos, la ambele scaune. Cred ca incalzirea in scaune este audaugata ulterior, activarea ei nu se afla pe bord, ci in partea laterala a scaunelor. Mentionez ca tapiteria este din pile. Stie cineva unde ar putea fi problema?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Montare Incalzire scaune

20 Aug 2016, 08:35

Rezistenta de incalzire e intrerupta acolo unde nu merge. La scaunele cu tapiterie de piele rezistentele se pun in paralel, de aia sezutul merge si spatarul nu, de exemplu. Nu stiu unde ar trebui sa fie pozitionate butoanele pentru incalzire, dar sunt masini cu ele puse pe lateral. Poate iti raspunde vreun coleg cu Leon din acel an si care are si el incalzire si confirma sau nu daca acolo trebuie sa fie.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Montare Incalzire scaune

20 Aug 2016, 11:23

Climatronicul la 1P facelift cu incalzire in scaune OEM arata asa.
Imagine

Daca ai butoanele pe scaun mai mult ca sigur au fost adaugate aftermarket.
 
Florinionut02
Mesaje: 1
Membru din: 03 Dec 2016, 12:16

Re: Montare Incalzire scaune

03 Dec 2016, 12:38

Va salut. Sunt nou pe forum. Am si eu o dilema mare.. as vrea sa montez pe seatul meu ( toledo 1.6 sr din 2000) oglinzi incalzite. Mentionez ca nu are oglinzi electrice. Ce as avea nevoie? Ce mufe, legaturi, are instalatie pt oglinzi electrice trasa sau nu? Va multumesc, poate ma scapati de problema
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Montare Incalzire scaune

03 Dec 2016, 15:06

Ai nevoie de sticlele oglinzilor cu rezistenta de incalzire pe ele in primul rand. Apoi faci legaturile electrice: un capat la masa masinii, iar celalalt capat se leaga la butonul de dezaburire a lunetei.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
minimally
Mesaje: 1
Membru din: 13 Oct 2015, 15:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montare Incalzire scaune

31 Oct 2017, 19:34

Salut tuturor. Am si eu un seat leon 1m din 2002 si voiam sa va intreb daca stie cineva sa repare incalzirea in scaune. Din ce am inteles de la vanzator cand am cumparato, are monat sistemul (sunt butoanele in bord) dar nu functioneaza. Stiti pe cineva din bucuresti care repara? Multumesc anticipat.

 
Avatar utilizator
khrisstyan
Mesaje: 111
Membru din: 09 Apr 2016, 19:55
Localitate: Gherla/Cluj

Re: Montare Incalzire scaune

03 Noi 2017, 12:49

dany19940 scrie:
Ai nevoie de sticlele oglinzilor cu rezistenta de incalzire pe ele in primul rand. Apoi faci legaturile electrice: un capat la masa masinii, iar celalalt capat se leaga la butonul de dezaburire a lunetei.

Se trag usor firele la buton sau trebuie sa desfaci tot bordul? Este ceva tutorial?:D
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Montare Incalzire scaune

03 Noi 2017, 15:13

De ce sa desfaci tot bordul? Sunt diverse metode de a duce un fir unde vrei, fara sa desfaci prea multe plasticuri. Desfaci doar plasticul de sub volan, cel din dreptul genunchilor soferului. Ai acces unde vrei. Sau cauti firul ce merge la dezaburire parbriz jos la baza stalpului A.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori