Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
DJ37KLA
Subiect Autor
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

iluminarea ambientala

05 Apr 2012, 14:47

salutare tuturor, dupa cum zice si titlul acestui post sunt interesat de iluminarea ambientala la seat leon 1m, am cautat pe forum dar nu am gasit nici un DIY despre asa ceva, asa ca daca cineva a facut acest lucru la seat il rog sa posteze tot ce stie despre acest subiect. totodata il rog si pe roger sa posteze instalatia electrica a seat leon-ului. :cheers
"Only God can judge me"
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: iluminarea ambientala

05 Apr 2012, 15:20

Lumina ambientala ,te referi la plafoniera w8 ?
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
DJ37KLA
Subiect Autor
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: iluminarea ambientala

05 Apr 2012, 15:30

da, dar si la iluminarea de la picioare, care se aprinde atunci cand deschizi masina din telecomanda sau cand deschizi usile, plafoniera w8 este ceva mai simplu fata de iluminarea de la picioare fata-spate.
"Only God can judge me"
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: iluminarea ambientala

05 Apr 2012, 18:17

Inca n-am vazut Leon cu iluminat la picioare de fabrica. Nici nu exista decupari pentru eventuale lampi. Daca tu vrei sa-ti pui, asta-i altceva. Le poti lega in paralel cu lampile din fiecare usa in parte sau direct de plafoniere. Indicat ar fi sa pui lampi cu LED-uri, sa nu incarci prea mult circuitele de comanda si nici sa nu-ti consume prea mult din baterie daca uiti vreo usa deschisa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
DJ37KLA
Subiect Autor
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: iluminarea ambientala

05 Apr 2012, 20:50

daca pun neoane scurte de 20 cm, la iluminarea picioarele ar fi indicat sau mai bune sunt lampi cu led, gen lampa torpedou/portbagaj?
"Only God can judge me"
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: iluminarea ambientala

05 Apr 2012, 22:49

Ca sa pui neoane, iti trebuie montat si invertorul respectiv. Eu n-as merge pe neon, as pune lampa ca cea din portbagaj sau torpedou cu LED. Mai este o optiune: lampile de sub usi de la Passat pana in 2005: sunt albe si poti pune ce LED vrei tu cu soclu de W5W, ca becurile de pozitii din faruri. A pus si Samson la Altea sa tot din astea si se vede bine. Doar ca la el este iesire anume din centrala electrica a masinii pentru aceste lampi, el le-a lasat cu becuri, pentru ca nu solicita dublu circuitul. Plus ca neoane sub scaunele din fata...cam sensibile la atingerea pasagerilor, nu crezi. Chiar si in fata ar fi la fel. Pe cand cele de Passat sunt inchise complet, doar decupezi gaura dreptunghiulara si le bagi acolo. :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
DJ37KLA
Subiect Autor
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: iluminarea ambientala

06 Apr 2012, 10:20

ok dany, am inteles partea cu "monturile" si acum care crezi u ca ar fi cea mai simpla legare (si cea mai sigura) a acestor lampi la instalatia electrica? numai bine :hi
"Only God can judge me"

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: iluminarea ambientala

06 Apr 2012, 16:10

Depinde cum vrei sa se aprinda: toate odata sau corespunzator usii pe care o deschizi. Daca vrei toate odata, se leaga la plafoniere, pe pozitia usa deschisa. Daca vrei corespunzator usii pe care o deschizi, in paralel cu lampile din fiecare usa. Asta daca ai lampi in fiecare usa; daca ai geamuri electrice doar pe fata, atunci ai lampi doar pe fata. Sau - cazul lui Roger - exista posibilitatea sa nu ai lampi deloc (acum si-a "completat" si optiunea asta Roger).
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
DJ37KLA
Subiect Autor
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: iluminarea ambientala

06 Apr 2012, 19:20

hmmm, (cam greu asa cum vreau eu), eu as vrea in felul urmator:
-cand apas pe deschiderea masinii din telecomanda sa se aprinda iluminatul la picioare peste tot, asta daca se poate.
si daca nu se poate prima varianta,
-atunci cand deschid usa sofer sa se aprinda iluminatul la picioare peste tot, si cand inchid usa sa se stinga.
imi cer scuze ca iti pun atatea intrebari, dar domeniul asta nu il cunosc mai deloc. ms :hi
"Only God can judge me"
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: iluminarea ambientala

06 Apr 2012, 20:28

In prima varianta legi lampile la plafoniere. In a doua la lampa din usa soferului doar, desi daca le legi la plafoniere e cam acelasi lucru si ai si acel delay necesar sa vezi unde bagi cheia in contact. Dar pune LED-uri in loc de becuri de 5 W, oriunde ai lega. Vezi ca lampile de Passat de care am zis au dioda interioara de protectie, deci sunt cu + si - mufele. Indicat ar fi sa le iei impreuna cu mufele aferente si vreo 5 cm de cablu macar din instalatia masinii de pe care le iei. Unul din fire sigur va fi maro, ala fiind minusul.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
DJ37KLA
Subiect Autor
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: iluminarea ambientala

06 Apr 2012, 22:21

ms dany, o sa revin cu noutati in privinta montarii, desi cam greu cu gasitul lampilor de passat. de la ce marca de masini mai pot folosi lampile? sau numai passat.
"Only God can judge me"
 
DJ37KLA
Subiect Autor
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: iluminarea ambientala

07 Apr 2012, 02:43

dany, imi poti spune ce face butonul asta?
Imagine
"Only God can judge me"
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: iluminarea ambientala

07 Apr 2012, 08:20

In poza ai doua lampi de plafon cu senzori de volum si butonul care activeaza/dezactiveaza aceasta functtie a alarmei OEM. Butonul este pozitionat din fabrica pe stalpul C - stanga, in partea de jos
 
DJ37KLA
Subiect Autor
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: iluminarea ambientala

07 Apr 2012, 09:57

multumesc dl roger, nu va mai vazusem pe forum, as vrea sa stiu cum functioneaza acesti senzori de volum? ce fac?
multumesc
"Only God can judge me"
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: iluminarea ambientala

07 Apr 2012, 10:02

Fac parte din alarma originala a masinii. Daca hotii iti sparg geamul si vor sa cotrobaie prin masina, atunci o sa-ti sune alarma.
De unde au aparut piesele alea? Erau pe masina sau vrei tu sa le pui acum?!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori