Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Montare Kit XENON

25 Aug 2008, 21:10

am gasit o chestie care face traducerea automat din spaniola in romana...
Si am gasit si niste tutoriale!
multa bafta!

Imagine
Salut. Voi încerca să explic ca instalarea unui kit de conversie xenon într-o masina. Avem nevoie de: - Screwdriver. -- De foraj. -- Broca coroana de 22mm. Cea mai simplă modalitate de a pune un kit de acest fel este să demonteze faruri pentru a ţine mai mult şi mai mult accesibilitatea şi comoditatea de montaj la domiciliu cu mai multe lumina. În cazul meu elimina farurile supposed la spre a dezarma în fata bumper nas si in jurul a masinii, aşa că am decis să mount-au farurile de posturi, am nevoie de o lanternă, un pic mai răbdare. Primul lucru este de a elimina lids din blocurile optice spate pentru a face gaura pentru a muta cabluri. Înăuntru meu caz I se va instala cu masina mea, în cel de-al doilea kit de xenon (de această dată pentru a luminilor lung) ceea ce-l acopera farurile mele deja de o gaura. În masina mea, un Seat Leon I, este necesar să se stabilească aceste pin lateral 2.

Imagine
Acestea sunt lids 2, după Quito şi fără 'pasamuros', Kit-ul care a avut de atunci. Clarificarea: Aceste gauri neregulate (atat de prost facut) sunt Kit că am fost în scurt şi-am făcut cei 2 ani în urmă, pe care l-am instalat kitul, care am făcut (a se vedea mai jos sunt destul de curios).

Si rezultatul este!
Imagine

Imagine
Pentru a face gauri pentru fire treci kit de foraj va utiliza o coroana si un foraj 22mm (in manualul care vine cu kit-ul în limba engleză face 23mm, dar cel mai apropiat lucru am găsit acest tip de foraj este de 22mm în Leroy Merlin). Am folosit un baston de lemn de a pune sub capacul din plastic şi nu pot să găuriţi în pământ şi putere fastidiar de foraj.

Imagine Imagine

si rezultatul este:
Imagine

Pentru a cheltuielilor de gauri kit de cabluri Am în scurt kit de cabluri şi că vom mount-are. Acum, noi vom avea de lămpi electrice şi mutaţi pasamuros tot ce putem pentru a întoarce în cazul în care acestea sunt conectori care au mai multe mobilitate, atunci când plasarea bulbului in far si nu ne împiedică capacul.
Imagine

Acum, elimina tub de plastic în cazul în care sunt stocate bulbi. În partea de jos, am să-l afara (cu un pic de vigoare este spart cu aceeaşi parte).
Imagine

Am atenţie bulb şi fire prin gaura pe care le-am făcut şi pasamuros pus în loc.
Imagine

De pasamuros ne-am dori să fie următoarele imagini, astfel încât gaura este complet închis şi nu pot intra umiditatea in interior la farul, atunci când plouă. Acesta este capacul din interior:
Imagine

si asa si pe exterior:
Imagine

Părăsim xenon un moment şi vă vom elimina becuri halogen, că ne-am pus. În cazul meu sunt de tip H1, sunt doar minuscule şi au un conector în urmă. Dar, aşa cum am fost în scurt H7 apoi a predat de asemenea, ca conectaţi unele bulbi acest model. Ne pare rău, dar nu au avut mult spaţiu pentru a se ţine de imagine şi apare doar în cazul în care este parte a bulbului.
Imagine

Prima deconectati cablul pozitiv (care este conectat la bulb) şi apoi eliminaţi negativ în acest tip de bulbi este dependent de metal la o parte din far astfel de luare în masă. Acum, am să scadă Pier de faptul că deţine lumina bulb că cârlige în partea superioară (pentru a muta o parte, sau o altă vânzare, a căzut pe spate şi a desena liber, permite halogen bulb. În această fotografie arată 2-sarma vrac pozitive (negru şi lila in masina mea) şi negativ (maro) cu conectori lor.
Imagine

Dacă dvs. este un model de bulb H7, va avea un conector de acest tip: pozitive şi negative roşu brun.
Imagine

Acest cablu roşu şi negru sunt cele care sunt în interiorul capacul impreuna cu Xenon bulb. Bulbului devine în gaura far. S-ar putea să fi să scadă de andocare pe de o parte, astfel încât să vă puteţi petrece de bulb xenon si cabluri. După ce, în poziţia corectă metida bulbului, se ridica până la Pier sujétalo şi împotriva unui Hitch acolo.
Imagine

Fiecare tip de bulb: H1, H3, H4, H7, şi aşa mai departe. are o poziţie numai în poziţia pe care se încadrează în bulbului la farul hole. Pentru a se potrivi corect pune bulbului în gaura cu paie albastru execută paralel cu bulb downhill.
Imagine

Acum bulbului este supusă fix şi care nu trece cu vibraţii de masina. (verificaţi că este fix, care nu trece de la farul din interiorul bulbului; mutãri este că dacă nu s-au culcat bine Pier în grindă). Acum, conectaţi cabluri, înainte de a deconecta (maro si violet-negru), care merge impreuna cu Xenon bulb (negru şi roşu).
Imagine

Închideţi capacul cu toate aceste cabluri de interior (având grijă nu Piller de obada cu capacul) şi este deja cea mai complicată, într-adevăr.
Imagine

Noi doar să conectaţi cabluri în curs de apariţie de la farul de la plecarea din balast.
Imagine Imagine

Nu este nici o pierdere, fiecare îşi are mascul jack plug, toate sunt diferite şi nu poate decât să fie conectat fiecare cu partenerul lor (fără posibilitatea de a conecta 2 fire care nu ar trebui să fie conectat la pin, deoarece nu se potrivesc). Este doar pentru a rămâne balasturilor pentru a repara o parte fixă de masina. In interiorul include un kit de clamps de metal cu găuri şi de a stabili unele şuruburi de balast. Există, de asemenea, unele benzi adezive dacă unii preferă să inseraţi şi flanşe (Nu am folosit).
Imagine Imagine

Am facut masina mea kituri 8.000K şi 2 sunt un pic de albastru, dacă doriţi mai multe alb are nevoie de un kit de 6.000K si 4.300K sau dacă doriţi mai multe kituri de 10.000K plina de culoare si 12.000K, albastru si violet, respectiv, . Am pus cateva poze de cum sunt luminile de masina mea termina de îmbrăcăminte pentru acest manual. Sper ca ai fost de ajutor şi, dacă aveţi îndoieli cu privire la montaj sau sunteţi interesat de un kit de xenon mea de mail este davidgonzadi@telefonica.net Se merită?

Imagine Imagine Imagine Imagine
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

25 Aug 2008, 21:15

Foarte tare marian :D si pe mine ma bate gandul sa pun :P !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828
 
Avatar utilizator
CaTaLinZIF
Enigmatic
Mesaje: 385
Membru din: 26 Iul 2008, 19:58
Localitate: Falticeni
Contact:

25 Aug 2008, 22:44

foarte tare gramatica..... :lol: greu am mai inteles ce ai vrut sa spui(sau sa spuna manualul) :D
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. SV-77-ZIF
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

26 Aug 2008, 00:04

rumenos de Espana por culegere des portokalos :)
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

26 Aug 2008, 06:03

haide ma...
sa-mi spuneti daca se intelege... ca ar mai fi de pus pe forum niste tutoriale de astea...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
CaTaLinZIF
Enigmatic
Mesaje: 385
Membru din: 26 Iul 2008, 19:58
Localitate: Falticeni
Contact:

26 Aug 2008, 07:55

in mare se intelege...daca vrea cineva sa monteze cred ca reuseste dupa manual, cu multa concentrare :D
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. SV-77-ZIF
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

26 Aug 2008, 07:57

ma... eu am montat lejer un kit de xenon fara nimica...
deci este foarte usor de facut asa ceva...(nu am dat gaurile alea in capac)
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

 
Avatar utilizator
CaTaLinZIF
Enigmatic
Mesaje: 385
Membru din: 26 Iul 2008, 19:58
Localitate: Falticeni
Contact:

26 Aug 2008, 07:59

pai eu ce zic...mai ales cu tutorialul care mai are si poze....cred si eu ca e lejer :wink:
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. SV-77-ZIF
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

26 Aug 2008, 09:09

by the way...i-am montat prietenei mele xenoanele....si e o dif enorma intre ce lumanari avea inainte...si cum se vede acuma...
stiti voi de o chestie ca pe faza lunga sa ramana aprinsa si faza scurta????
ca la opelul ei fiind far cu un sg bec, e bixenon si nu raman ambele aprinse...cica sa pui inca doua balasturi!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

26 Aug 2008, 09:33

habar n-am.
nu stiu daca se poate asa ceva... defapt nu cred ca se poate asa ceva!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Attractive
Marius
Mesaje: 438
Membru din: 19 Mar 2008, 10:07
Localitate: Bucuresti

01 Sep 2008, 10:14

Pai e simplu daca e bixenon... ai doua optiuni la achizitionare:

1. bixenon cu xenon pe faza scurta si halogen pe faza lunga (ceea ce ai tu din cate imi dau seama)
2. bixenon cu xenon pe faza scurta si xenon pe faza lunga :)

La a doua optiune nu are doua xenoane inauntru, ci unul singur si un electromagnet care ti`l impinge mai in fatza cand actionezi faza lunga.
Seat Leon 1.9 TDI 1M <- VÂND -> http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=13822
POWERED BY ASPAD - 140 CP, 300NM
Imagine
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

01 Sep 2008, 10:22

Din cate stiu eu la a doua optiune, este o placa actionata electric care in momentul in care comuti pe faza lunga se da la o parte si lasa becul sa lumineze la intensitate maxima. (becul lumineaza la fel tot timpul, insa are acea placa care obstructioneaza din intensitate)
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

01 Sep 2008, 11:33

Nu inteleg de ce atata chiniuiala la montaj. Din ce mi-a explicat colegul pery exista becuri xenon care se pun in locul celor vechi si instalatia se trage prin aceleasi gauri cutia cea mare fiind afara.
E bine ce zic sau?!?
Seat Leon 1p
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

01 Sep 2008, 12:21

nue chinuiala la montaj... este chiat lejer!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re:

02 Noi 2009, 23:23

marian_iam scrie:
nue chinuiala la montaj... este chiat lejer!

Salut!
Si-a gasit cineva pt.faza lunga xenoane cu aprinere cvasiinstantanee??(mai precis balasturi rapide).Daca da,ce firma si de unde?Eu am incercat vreo trei feluri si nu-s multumit.Intarzierea de 3-4 sec.este mare pentru faza lunga.
Multumesc anticipat! :bounce:
Cupra 290

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori