Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Bogdan_wtb
Subiect Autor
Mesaje: 818
Membru din: 05 Mai 2008, 18:45
Localitate: IASI
Contact:

DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

25 Mai 2011, 14:20

Dupa cum spune si titlul m-am gindit sa postez aici cum se desface fata de la portiera pentru a veni de ajutor celor care se intimpina cu aceasta problema . Cum se face :

-cu o surubelnita subtire se desface capacul de la minerul portierei , este prins in clipsuri prin presare
mai intii se desface de linga minerul care deschide usa



Imagine


- apoi din partea cealalta , se trage usor de el la tine


Imagine


asa arata dupa ce e demontat capacul


Imagine


-apoi , se desurubeaza cele doua suruburi din partea de jos a portierei , sunt cu cap in stea


Imagine


-urmatorul pas se desfac cele doua suruburide la minerul portierei care tine fixata fata de portiera de portiera propriu zisa
mai intii cel de sus , cu o surubelnita in cruce mai mare


Imagine


-apoi celalalt surub


Imagine


- dupa ce s-au desfacut suruburile se trage usor de fata de portiera pentru a o desprinde din clemele de prindere
atentie ca sunt foarte pacatoase, este prinsa in 7 cleme pe laterale , se incepe din partea de jos a portiere pe ambele laterale in sus , dupa ce s-au desprins clemele se ridica fata putin in sus pentru a esi de pe geam si fata e demontata


Imagine


-atentie la sufa care vine la minerul ce deschide usa , io am dat-o jos cu un patent , am tras usor de ea si am desfacut-o din cirlig , apoi atentie la mufele care vin de la comenzile pentru geamuri electrice cum le desfaceti ( pentru cei care e cazul )
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

27 Noi 2011, 20:32

Am o problema mai garava daca ma poti ajuta. Vreau sa schimb broasca din usa fata stanga sa bulit contactul ala in ea. e tot electric geamul. pana aici e simplu :) de aici in colo nu ma mai pricep deloc.:( trebuie sa scot geamul si macaraua sa ajung la broasca??? Din cauza contactului ala nu-mi mai recunoaste usa,nu sa mai aprinde plafoniera,nu mai palpaie beculetul ala mic din usa cand era inchisa,nu se mai aprinde becul din usa :(( o gramada de probleme :shock: am gasit broasca cu totul la dezmembrari si vreau sa-l schimb. Daca ma poti ajuta cu o informatie raman profund indatorat. respecte!!!
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
Bogdan_wtb
Subiect Autor
Mesaje: 818
Membru din: 05 Mai 2008, 18:45
Localitate: IASI
Contact:

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

30 Noi 2011, 14:09

cind am demontat fata de portiera nu am umblat sub tabla aia metalica sa vad cum sunt montate celelalte accesorii
dupa de desfaci si tabla aia iti poti da seama cum poti ajunge piesa cu problema
dupa cum vezi si in pozele postate de mine mai sus trebuie sa desfaci acele suruburi sa dai tabla aia jos
si nu cred ca e nevoie sa dai geamul jos
bafta...............
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v
 
Avatar utilizator
samson
Mesaje: 1697
Membru din: 29 Ian 2009, 21:30
Localitate: Onesti

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

30 Noi 2011, 14:32

Prinderea din ce vad este ca la ibiza. Ca sa ai acces la broasca trebuie sa scoti si fata aia de tabla, si implicit geamul trebuie demontat
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486
 
gryg_09
Mesaje: 92
Membru din: 24 Noi 2011, 13:20
Localitate: Campina PH

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

30 Noi 2011, 14:46

ciprian83 scrie:
Am o problema mai garava daca ma poti ajuta. Vreau sa schimb broasca din usa fata stanga sa bulit contactul ala in ea. e tot electric geamul. pana aici e simplu :) de aici in colo nu ma mai pricep deloc.:( trebuie sa scot geamul si macaraua sa ajung la broasca??? Din cauza contactului ala nu-mi mai recunoaste usa,nu sa mai aprinde plafoniera,nu mai palpaie beculetul ala mic din usa cand era inchisa,nu se mai aprinde becul din usa :(( o gramada de probleme :shock: am gasit broasca cu totul la dezmembrari si vreau sa-l schimb. Daca ma poti ajuta cu o informatie raman profund indatorat. respecte!!!


aceeasi problema o am si eu dar m-am lasat pagubas. macaraua de la geam e prinsa in nituri de tabla aia si nu poti scoate tabla fara sa "rupi" niturile pentru ca are niste prelungiri in stanga si in dreapa jos si ating in interiorul usii. cel putin la mine nu a mers.
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

30 Noi 2011, 18:19

Mai oameni buni, ce tot vorbiti voi acolo? E simplu de tot de scos fata de usa si la fel de simplu si tabla pe care se prinde macaraua si broasca. Cel putin pentru mine asa e. In max. 15 minute le desfac fara sa rup nimic, ce naiba? Doar nu e rocket science !!! Sunt destule DIY pe net despre asta. Daca ai si alta broasca de schimb, presupusa buna, nu dureaza mai mult de 30-40 minute pentru toata operatia. Nu credeti? Veniti la mine....si nu ma laud. Nu am obiceiul sa fac tutoriale despre anumite operatii, ca nu am timp de asa ceva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

30 Noi 2011, 18:57

:yh ''Tare'' dany ca de obicei.Te-am salutat. :cheers
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

30 Noi 2011, 22:32

Si inca ceva, Bogdan: nu mai baga surubelnita acolo unde ai arata in poze, ca se deterioreaza manerul. In schimb, incearca de unde am desenat eu in poza ta cu sageata rosie.Trebuie doar sa desprinzi putin cu surubelnita lata de vreo 4-5 mm si tragi direct cu mana. Nu raman semne pe maner deloc.

Imagine
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

05 Dec 2011, 11:26

Dany,degeaba vorbesti tu ca meserias ca tine cred ca gasim peste tot.... Adica nu ai timp 5 minute??? Las-o asa!!! Trebuia sa fi macar mai explicit si sa spui pas cu pas cum se desface nenorocita aia de macara si cum pot ajunge la broasca ca sa fie inlocuita daca tot te pricepi asa de bine. Chiar nu stiu ce sa-i mai fac deja a inceput sa-mi blocheze usiile din spate iar cele din fata nu le mai inchide. Toata centralizata e praf si cred ca trebuie sa schimb toate microcontactele din usi. Aici am vrut sa cer o parere de la un meserias care a mai patit asa ceva. Totusi astept sa-mi scrie cineva in cunostinta de cauza. Ms!
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

05 Dec 2011, 18:20

D-nu. Ciprian, ma scuzati ca n-am 5 minute sa fac un tutorial special, dar daca aveati timp, gaseati pe net exact ca va intereseaza: demontare fata usa cu tot cu brosca usa. Poftim un link: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?1015107, in engleza. Si unul in romaneste: http://vwforum.v w/topic/30161-d ... de-la-usa/. Doar ca sunt pentru Golf 4. Dar banuiesc ca puteti face analogii in operatii, continuind de unde s-a oprit Bogdan. Sper ca v-am fost de folos, ca meserias sunteti si dvs. vad !
Bogdan, good work ! :thumbleft:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

06 Dec 2011, 12:31

Ms mult domnul dany!!!! Deci se poate pana la urma sa ai timp 5 minute:)))) mi-ai fost de mare ajutor...iti multumesc si la mai mare :cheers
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

06 Dec 2011, 19:14

Acelasi raspuns il obtineai daca postai rugamintea sa-ti puna careva respectivele link-uri intr-un reply. Nu cred ca era nevoie de...discutia respectiva, cu atat mai mult ironia gratuita. Unii chiar nu au timp de poze cand lucreaza, cu atat mai mult sa faca tutoriale. Si inca ceva, in parerea mea: "meseriashii" nu au nevoie de reclama...de obicei. Daca am timp de sfaturi, le dau cu placere. Daca pot da si link-uri, cu placere. Daca n-am timp...chiar n-am timp. Daca viitoare aranjez cu Samson sa faca el poze cand lucrez. Daca ai reusit sa citesti topicul lui Roger, ai fi vazut ca el a facut poze, nu eu. Ca sa parafrazez o zicala " eu muncesc, eu nu gandesc" :lol:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

06 Dec 2011, 20:47

ok ...ms! de acum daca o sa mai am vreo problema o sa fi primul pe care o sa-l intreb...esti prea meserias :cheers
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

06 Dec 2011, 20:56

Hai nu va mai luati peste ''picior''ca nu merita oricum ce este a lui ''dany''e numai a lui..... in materie de cunostinte ma refer. :hi :cheers
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: DEMONTARE FATA PORTIERA LEON

06 Dec 2011, 21:37

Ala care trebuie cedeaza. Asa ca asta e ultimul meu raspuns la problema asta!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori