Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
marius.negrean
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Aug 2011, 15:35
Localitate: Zalau
Contact:

Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

14 Noi 2011, 21:24

Deschid acest topic aici, deoarece ar fi multe chestii de discutat iar unele pot fi chiar interesante, iar cu ocazia asta mai reinviem putin sectiunea asta din forum.
Am mai vazut topicuri de acest gen, dar se pun in vizor 2-3 masini maxim, iar de regula discutiile au deja ceva ani vechime.
As fi curios, odata cu trecerea timpului cam ce masini si-au pastrat 'valoarea', fiabilitatea, randamentul, and so on.
As ruga pe cei care au condus una sau mai multe dintre aceste masini sa arunce un pro/contra in comparatie cu Leonul 1M daca tot suntem la capitolul Leon 1M, desigur ca orice discutie de 'versus' intre oricare dintre aceste masini la final de 2011, poate fi interesanta si recomandata.
Astfel observam ce firma isi conserva valorile cel mai bine in timp :)
Eu unul, cand eram in cautarea unei masini, ceva de genul variantelor de mai sus aveam de ales.
Opel astraG s-au dovedit a fi masini nu prea fiabile, intretinerea destul de ieftina, antifonare slaba, in general o masina prea simpla. Mi s-a pus pata o vreme pe ford focus1, dar dupa ce am vazut extrem de multe cazuri in care tabla coace la sub 8 ani vechime + antifonare slaba si un interior cam ciudat, s-a cam schimat deja treaba.
La golf, calitatea + tehnica foarte bune, design-ul e cam invechit deja pentru 2011, dar inca isi face bine treaba. Despre Renault Megane nu prea stiu multe, doar am auzit costuri ridicate la intretinere. Leon pare ca s-a incadrat/pastrat bine ca design si inca acest aspect rezista bine si e frumos si acum, tehnica buna gen golf, probleme prea putine, cam atat am reusit eu sa deduc in 2 luni jumate de cand detin seatul leon.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

14 Noi 2011, 21:38

Cand faci o comparatie o faci intre masini din clasa identica, motorizare identica si conditii de exploatare similare.
Daca vrei o comparatie realista si impartiala o poti face si singur, citesti pe forumurile marcilor respective ce este bun si ce nu la fiecare model.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
marius.negrean
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Aug 2011, 15:35
Localitate: Zalau
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

15 Noi 2011, 14:18

Pe forumurile de specialitate de obicei masinile ce apartin marcii respective sunt ridicate de multe ori in slavi si nu sunt aduse in prim plan prea multe defecte in comparatie cu celelalte masini :). De regula pe forumul Opel, AstraG castiga in fatza golf, focus. Pe forumul ford, focus e cea mai stabila mai smechera si mai tare. Pe forum vw e clar ca sunt si multi acolo si duc vw-ul deasupra tuturor. Nici nu prea stii pe care sa-i crezi :)
Seat Leutz 1.6 16V 105cp AZD
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

15 Noi 2011, 14:59

Nu ai citit cu atentie si unde trebuie.
Cele mai sigure concluzii le tragi citind in prezentarile masinilor plangerile referitoare la defecte si cum au fost tratati in unitatile service, cerni ce ai citit si apoi concluzionezi.
Restul sunt balarii, crezi ca daca apar aici 100 de persoane care spun ca masinile ford au cea mai mare fiabilitate si unitatile service sunt cele mai tari crede cineva? la fel despre citroen, kia, ori ce marca vrei.
Fiecare masina are si bune si rele, trebuie sa stii ce vrei cand o alegi.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

15 Noi 2011, 15:52

Versus cu megane2 si golf4 mai exista aici.
Chiar e nevoie sa reluam discutiile?
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

15 Noi 2011, 16:09

Da, sa facem posturi...
:yh :yh
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
DJ37KLA
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

15 Noi 2011, 23:37

salutare, sunt nou pe forumul acesta si eu zic ca este f buna ideea lui marius negrean, adik , eu vreau sa imi cumpar un seat leon, 1.6 16v, (diesel nu ca e scump la inscris) dar totodata ma intereseaza si un golf 4, asa ca sunt intr-o mare dilema. sti cineva avantajele\dezavantajele amandurora? e cineva care ma poate sfatui? ms :cheers
"Only God can judge me"

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

15 Noi 2011, 23:47

Vezi ca am scris mai sus, esti singurul in masura sa decizi care ti se potriveste, trebuie sa faci efortul si sa citesti ce au scris altii, cate putin pe aici cate putin pe alt fosum si asa tragi concluzia.
Alegi singurel sa nu ai pe cine da vina....
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
DJ37KLA
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

16 Noi 2011, 00:29

stiu asta si sunt constient ca numai eu pot lua o decizie, dar mi-ar prinde bn niste sfaturi de la cei care detin leon-uri benzinare, din ce am citit de pe alte posturi leon-uri nu's prea stralucite la consum economic......ms pt sfat
"Only God can judge me"
 
Avatar utilizator
marius.negrean
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Aug 2011, 15:35
Localitate: Zalau
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

16 Noi 2011, 15:19

Baltazar zicea mai sus "fiecare stie pentru ce alege masina si la ce o foloseste". Ideea e ca nu stii mereu cand cumperi o masina pentru ce o vrei. Stii doar ca vrei sa-ti ofere comfort sa nu mai bagi drumuri cu autobuz/pe jos/ocazie dar nu mereu stii ce ti-ar fi mai bun, un diesel sau un benzinar. Abia dupa 2-3 luni de condus masina ta + ca trebuie sa te urci intr-o alta masina. De exemplu am ales benzinar, acum dupa 3 luni trebuie sa iau un diesel la picior sa vad daca mi-e destul un benzinar, daca am nevoie de cuplu mai mare(ca nu mi-am dat seama la inceput ca un benzinar cu 5 persoane full la deal nu prea duce) , is multe si multe criterii pe care nu le vezi din prima.
DJ37KLA, in ce suma te incadrezi ? Tehnologia la golf vs leon e cam aceeasi, la interior depinde de gustul fiecaruia, am mers cu ambele masini, ambele imi plac, un plus pt golf spatii de depozitare mai multe+suport 2 pahare:D(chestii minore). Eu sunt din orasul Zalau, dar la consum pot sa-ti zic ca sta bine , 7-7.5 % mers omeneste si 6% la drum lung 2 persoane + ceva bagaje. La design acord in plus desigur pentru leon, plus ca daca ii pui niste jentzi frumusele arata bine de tot, nu le afli la tot pasul leoanele astea ca pe golf. La intretinere parte tehnica is cam la fel, in schimb probabil la leon pretul sa fie mai ridicat pentru parti de caroserie exterioara gen: capota,faruri,and so on.
Seat Leutz 1.6 16V 105cp AZD
 
DJ37KLA
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

16 Noi 2011, 20:42

ms pentru reply marius negrean, si tuturor care isi dau interesu pe acest forum, bugetul meu este de 5000 euro (in bani astia ar fi si inscrisu in ro) la un diesel nu ma pot gandi momentan datorita taxei (aproape 3000e pt un euro 3) asa ca dieselu cade, masina diesel am in tara un renault laguna 2.2, dar e pe bg, si vreau ceva sigur, eu momentan lucrez in spania tara mama a lui leon, asa ca am de unde alege, dar totusi.....alegerea e grea, sper sa iau o decizie buna....
"Only God can judge me"
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

16 Noi 2011, 20:52

E greu sa citim cateva randuri privind un versus deja dezbatut :roll: .Dar fie...

DJ37KLA scrie:
din ce am citit de pe alte posturi leon-uri nu's prea stralucite la consum economic......ms pt sfat

Acelasi lucru e valabil si la golf4,octavia 1,audi a3 .
Nici focus,megane sau astra nu sunt mai prejos la acest capitol.
La diesel se schimba treaba.Un lucru e cert pt mine,nu poti avea cai sub tine si sa uiti sa mai alimentezi.
Pt modelele grupului vag recomand motorul 1.9tdi 66kw alh sau agr.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

16 Noi 2011, 21:00

marius.negrean scrie:
Baltazar zicea mai sus "fiecare stie pentru ce alege masina si la ce o foloseste". Ideea e ca nu stii mereu cand cumperi o masina pentru ce o vrei.


Si bine zicea. Doar nu-ti iei leon ca sa-l faci papuc.
Daca gandesti asa ,da-mi voie sa cred ca nu stii ce vrei,esti nehotarat.
In cazul asta poate e bine,indicat sa-ti analizezi dorintele,nevoile.
Sau poate tu nu ai ce face cu banii si-ti cumperi mereu o masina.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
DJ37KLA
Mesaje: 147
Membru din: 15 Noi 2011, 23:01
Localitate: Craiova, DJ
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

16 Noi 2011, 21:46

daca nu aveam ce face cu bani nu ma interesam prin forumuri, eu cred ca nu strica o parere.....de aceea am apelat la voi.....ms
"Only God can judge me"
 
Avatar utilizator
marius.negrean
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Aug 2011, 15:35
Localitate: Zalau
Contact:

Re: Leon 1M vs Opel AstraG vs Golf4 vs Renault Megane2 vs Focus1

16 Noi 2011, 21:48

Pentru mine era clar ca-mi doresc o masina sa ma duca sa ma aduca, majoritatea drumurilor prin oras, uneori vacante, iesiri si transport chestii necesare. Pentru ce am zis eu ca am nevoie, multi recomandau 1.4 benzina. Si cu 1.6 daca stau sa ma pun la drum lung, nu duce chiar stralucit, mai ales reprize scurte in depasiri. Aici ma refer eu, benzina vs diesel si un versus marcile in cauza. Nu vorbeam de utilitatea masinii/design/destinatia ei in sine, ci daca o sa fii multumit de ea iti dai seama doar dupa ceva timp, nu cred ca e cineva pe ideea "Gata stiu ce iau si sunt 100% fericit si multumit de ea"
Ultima oară modificat 16 Noi 2011, 22:11 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: QUOTE
Seat Leutz 1.6 16V 105cp AZD

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori