Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Katizu
Mesaje: 21
Membru din: 30 Aug 2013, 23:15

Re: Oscilatii motor la relanti

28 Ian 2018, 10:59

Salut,
La mine a fost problema cu senzorul de presiune din galeria de admisie,era foarte murdar si din cauza asta aveam fluctuatii la relanti,consum crescut si chiar mi s-a aprins martorul chek engine.pueteti vizualiza mai jos un tutorial cum se curata si unde se afla.
https://www.youtube.com/watch?v=bEaE3aLBIRs&t=189s
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Oscilatii motor la relanti

28 Ian 2018, 13:17

După curățări repetate la clapeta de accelerație,
după demontare EGR și curățăre inutilă (nu era murdar),
după tester la fel de inutil (fără erori),
dupa înlocuire:
-filtru benzina
-bujii
-filtru aer
după desfacere tot ce a fost mufă și curățare cu spray,
după înlocuire senzor temperatură,
dupa înlocuire baterie și curățare borne ( mi-a zis cineva ca bornele oxidate pot cauza oscilații),
după înlocuitre benzină cu cifra 100
OSCILAȚIILE NU AU DISPĂRUT.
M-am resemnat la informația ca motoarele VW așa mai fac după un anumit rulaj.
DAR DUPA CE AM IGNORAT MAȘINA O VREME, AU DISPĂRUT SINGURE OSCILAȚIILE
Bănuiesc că am avut benzină neconformă, degeaba amestecată cu benzină de 100.
Mai bănuiesc o gaurică din toba intermediară, care la mers de oraș, bara la bară, declanșa oscilațiile.
IMPORTANT E CA NU MAI FACE
Voiam sa schimb injectoare,bobine inducție și alternator.
Nu mint și nu exagerez.
BCB, 1.6 16 v, 120.000 km. reali, fab. 2004, masina de week end.
 
Busu Andrei
Mesaje: 17
Membru din: 08 Dec 2016, 15:03

Re: Oscilatii motor la relanti

30 Ian 2018, 22:26

Salutare. Am un Seat Leon 1.6 16v AZD si la fel oscileaza. I-am curatat clapeta,egr-ul, conducta dintre clapeta si egr, bobine inductie noi, baterie noua bujii noi si la fel face... Cu cateva o luna in urma cand oscila m-am apucat sa desfac mufa la egr si surpriza de atunci nici urma de oscilatii si de atunci merg cu el scos din functiune. Ma bate gandu ca pe viitor sa-l anulez complet. Sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Oscilatii motor la relanti

02 Feb 2018, 12:16

Când am testat masina, a fost testat și EGR-ul, care este in parametrii nominali de functionare.
Ma dusesem la service hotarat, foarte hotarat, cu gândul sa cumpar un EGR nou si cei de acolo m-au luat la misto...
EGR-ul da si alte simptome, nu doar oscilatii, nu mai trage motorul etc., asa au zis cei de la service.
Au facut misto de mine grav. Mi-au zis ca daca vreau sa schimb valva EGR, pot sa-l schimb asa preventiv, nu ca ar fi nevoie, dar preventiv pot sa schimb si motorul..
De renuntat la el, nu stiu cat de "onest" e pt. mediu si procedura e mai sofisticata, nu doar scoti mufa.
Oricum, masina nu mai face e stabila.
 
viorel252016
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2016, 19:08

Re: Oscilatii motor la relanti

22 Mar 2018, 16:40

Asta am avut si eu.....curata clapeta si egr-ul bine :)
 
vio92.leon16
Mesaje: 3
Membru din: 18 Iul 2020, 18:01
Localitate: Satu Mare

Re: Oscilatii motor la relanti

11 Noi 2020, 07:12

Eu am fluctuațiile de turație când il apuca, indiferent de motorul rece sau cald si enumerăm Egr, clapeta accelerație, bujii , bobine, prima sonda lambda, senzor aer de pe galerie ( cel de langa joja de ulei) baterie nouă, punte diode alternator , releu încărcare toate noi!
Benzină bag doar Efix 98 de la Rompetrol si erori pe tester nu am !
Nu știu cum sa ii dau de cap si deja prea multe piese schimbate din spusele mecanicilor , citez : Posibil sa fie aia...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori