Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: probleme incalzire in scaune

23 Ian 2012, 22:32

Firele rezistive din scaun par sa fie izolate intr-un invelis rezistent la caldura. Sau poate asa mi s-a parut mie, m-am uitat foarte atent la ele dar sunt foare mici si subtiri, foarte firave (nu e de mirare ca se rup), nu se vede mare lucru si nu-ti dai seama nici prin pipaire, nici cu vederea ce e acolo in acel fir si cum e fabricat, daca e izolat sau nu. O sa reincerc cu o lupa.

Dupa reconectarea lor nu trebuie totul reizolat ?
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: probleme incalzire in scaune

23 Ian 2012, 23:13

Eu am carpit rezistenta de incalzire care era confectionata prin bobinarea a doua fire rezistive in paralel pe un siret de fibra de sticla, ori un material similar.
Peste ele era tras un alt varnis tot de tesatura din fibra.
Depinde de tipul rezistentei de la tine.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: probleme incalzire in scaune

24 Ian 2012, 17:47

Sau izolezi cu un tub termocontractibil...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: probleme incalzire in scaune

05 Aug 2012, 16:45

Mi-am cumparat rezistenta de la sezut (ultima foto), am detapisat scaunul, am demontat buretele de pe suportul de tabla al scaunului si m-am blocat la dezlipirea rezistentei vechi de pe burete (prima foto).
Sa incalzesc cu un feon si sa o dezlipesc astfel ?
A mai facut cineva ?

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Tapiseria a ramas cu o gaurica, am gasit stofa originala, import Germania, absolut identica, intentionez sa descos bucata afectata din tapiseria sezutului si sa o duc la un croitor sa-mi coase alta bucata la loc.
Astept raspunsuri cu dezlipirea rezistentei vechi, daca a mai dezlipit cineva.
Multumesc anticipat.
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: probleme incalzire in scaune

24 Aug 2012, 17:58

Am luat stofa auto originala import Germania la metru, am descusut bucata afectata (arsa de la incalzirea scaunului), am folosit-o ca sablon sa tai bucata cea noua si am apelat la un croitor sa mi-o coase.
Bucata noua nu e decolorata, se va decolora in timp, a iesit bine.
Altfel doar carpa de la sezut costa 650 lei...
Imagine

Imagine

Imagine

Raspuns la intrebarea din postul anterior: incalzirea veche se dezlipeste tragandu-se de ea incet si paralel cu buretele, nu in sus ca sa rupa bucati de burete. Doar la inceput se poate folosi un feon, daca nu se dezlipeste usor primul colt de care se trage.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori