Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
enkidu
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 02 Feb 2009, 14:35
Localitate: galati
Contact:

Probleme galerie evacuare 1M AZD 2002

10 Noi 2009, 23:37

Salut!

In urma constatarii unui zgomot ridicat si din ce in ce mai ridicat la motor am ajuns cu ea in service. Aici am avut "bucuria" sa aflu ca: masina nu avea racordul flexibil si ca primul catalizator (asa mi s-a spus ca primul probabil mai este unul inainte de toba), este crapat, are o crapatura aproape pe toata circumferinta, problema este ca motorul este AZD iar acest catalizator se schimba cu tot cu galerie, deoarece mi s-a spus ca acei carbuni nu mai stau cum trebuie (desi eu nu am constat o scadere a puterii masinii).
Acum am mai multe optiuni:
- sa iau o galerie noua, care e o carca de bani (sare din schema);
- sa iau o galerie de la dezmembrari - am cautat, nu foarte mult si nu am gasit nimic... sunt mai multe pentru diesel;
- sa scutur tot carbunele din catalizator si sa il sudez la loc sa ramana asa... (probabil o sa am probleme la anul la ITP, sau nu?)

As vrea sa va rog sa va dati cu parerea, cei care au mai intalnit aceasta problema cum au rezolvat-o si poate chiar sfaturi de la cei mai cunoscatori ca eu sunt in dilema nu prea stiu ce sa fac :roll: , nici nu vreau sa arunc f multi bani, dar nici sa nu o stric prin nepasare, sunt f multumit de masina.

Am gasit codul piesei, acesta ar fi: 036253052FX

si aici este o lista cu toate marcile de la care ar merge teoretic folosita:
http://www.as-sl.com/catalogo/ficha.asp ... 29&md=3224

Multa bafta!
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face! :D
Leon 1.6 16V AZD 2002
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Probleme galerie evacuare 1M AZD 2002

11 Noi 2009, 21:47

Salut
Nu am inteles prea bine, tie ti s-a defectat galeria de admisie s-au catalizatorul, daca cumva ti s-a dus ceramica din catalizator, cum de altfel am patit si eu, uite cum am procedat, am cumparat un catalizator universal si l-am sudat pe esapament in locul celui original, daca bine mai tin minte a costat undeva spre 300 ron cu tot cu manopera, asta fiind acu 1 an si ceva. Motorul meu e tot de 1,6 AZD.
VW Bora 1.9 TDI 131 CP
 
enkidu
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 02 Feb 2009, 14:35
Localitate: galati
Contact:

Re: Probleme galerie evacuare 1M AZD 2002

11 Noi 2009, 22:56

Am gasit in cele din urma o galerie cu precatalizatorul (precatalizatorul este cel crapat, chiar langa galerie) la pretul de 200 ron + manopera + racord flexibil.. o sa vad.. si va mai spun daca am rezolvat ceva.
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face! :D
Leon 1.6 16V AZD 2002
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Probleme galerie evacuare 1M AZD 2002

22 Aug 2016, 18:57

Salutare!
Mi-a ruginit partial scutul termic de la galeria de evacuare (tabla protectoare zincata).
Am cumparat spray zinc termorezistent la 500 grade Celsius, cu care vreau sa-i redau aspectul initial.
Ce parere aveti, exista riscuri?
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Probleme galerie evacuare 1M AZD 2002

07 Sep 2016, 15:04

Revin deoarece intre timp am rezolvat problema cu scutul termic, tratamentul rezista.
M-am interesat si la fabrica auto din Craiova, temperatura degajata in scutul termic nu depaseste 400 grade Celsius.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori