Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

06 Iun 2009, 21:26

Salut colegilor de pe forum.

Apelez la cunostiintele voastre si as aprecia daca primesc ajutor.

Problema este in felul urmator: de vreo 3 zile masina a inceput sa tremure la relatiu accentuandu-se pana azi, sambata, cand mi s-a aprins martorul de la motor in bord. In prima faza am crezut ca mi s-a ars vreo bobina de inductie pentru ca am mai avut aceasta problema pe care am remediat-o in timp util. Am pus vag-comul pe ea si imi dadea Eroare: Missfire Cilinder 2. Schimb bobina de pe cilindrul 2 cu cea de pe cilindrul 1, pun vag-com iar Eroare: Missfire Cilinder 2. Am crezut atunci ca este bujia. Scot bujia si o schimb cu cea de pe cilindrul 1, pun vag-comul: Eroare: Missfire Cilinder 2. Atunci am inceput sa am indoieli. Oare de la ce sa fie. Scot mufa de pe injectorul cilindrului 2 si nu s-a schimbat nimic in comportamentul motorului. Am zis ca gata, e injectorul bulit, il schimb, eventual le schimb pe toate 4. Dupa mai multe invarteli pe langa masina impreuna si cu altii care erau mai priceputi ca mine am zis sa mutam injectoarele intre ele. Si am mutat injectorul de pe cilindrul 2 cu injectorul de pe cilindrul 3. Scot mufa de pe injectorul cu pricina, adica cilindrul 2..... rezultatul acealsi. Deci injectorul de pe cilindrul 2 functiona binemersi pe cilindrul 3, iar cel de pe 3 nu mai functiona pe 2. Deci problema este alta. Asta incerc sa descopar acum. Un prieten care este mecanic mi-a zis ca este posibil sa fie din cablaj, sa fie vreun fir intrerupt si sa nu mai dea cum trebuie curent in injector. Daca nu este nici asta e posibil sa fie din compresia cilindrului 2. Daca nu ar fi nici asta.... ar insemna ca este din calculatorul masinii.....

A mai avut cineva aceasta problema. Stiti ceva despre asta. Imi puteti da niste sfaturi? In cazul in care este calculatorul.... ce se poate face? Se poate resofta? Sau trebuie schimbat cu totul si la ce pret ajunge?

Astept cu interes raspunsurile voastre.

Atasez mai jos un link in care este codul erorii si cu descrierea lui.

http://wiki.ross-tech.com/index.php/16686/P0302/000770
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

07 Iun 2009, 12:03

bedazzledhouse scrie:
In cazul in care este calculatorul.... ce se poate face?

in principiu daca este vreo piesa arsa se poate schimba de catre cineva priceput
daca trebuie sa-l schimbi......costa peste 3000ron+manopera
PS:nici un service autorizat nu o sa incerce sa il repare :)
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

08 Iun 2009, 19:13

pana una alta astept marti seara sa ii verfic compresia. a zis un var care lucreaza mecanic la bmw ca aduce aparatul pt compresie sa o masuram...... pe urma in functie de ce aflam o sa ma duc la un service ceva sa o punem pe un calculator.... oricum de bine nu este.... macar sa fie doar cablajul... as scapa cel mai ieftin si cel mai repede.
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine
 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

09 Iun 2009, 21:29

are cineva idee la ce pret ajunge o supapa? se gasesc la set sau cum?
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

10 Iun 2009, 15:00

Pretul e in functie de producator. Pentru Arosa am gasit la bucata si au fost in jur de 40-50 RON/per buc parca.
 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

13 Iun 2009, 21:48

dupa o serie de analize si 1000000000 de pareri si idei care au inclus stat 5 ore in service la dona si nerezolvat nimic, am recurs la solutia extrema si anume la demontarea motorului. dupa multe investigatii am ajuns la datul baii jos si surpriza a fost ca in baia de ulei am gasit 2 cuzineti cazuti, cu urme de uzura si de bataie pe ei, si ceilalti 2 care inca erau prin motor erau mult mai subtiri (semn ca aia care erau in baie erau cazuti de ceva timp)..... acum sper sa fie asta problema desi multa lume spune ca e posibil sa nu fie asta..... momentan masina e facuta LEGO la motor si inca mai avem de lucru......

daca are cineva pareri si idei sunt foarte deschis sa le aud
:)
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

14 Iun 2009, 16:23

Chiar sunt foarte nedumerit cum de la Misfire pe un cilindru ai ajuns la cuzineti cazuti in baie !!!! :?: . Nu au nicio legatura una cu alta. Si vrei sa spui ca ai mers cu motorul asa, fara sa-ti bata? Nu exista. Fara 2 cuzineti, indiferent de care sunt (biela sau palier), motorul tau ar fi sunat ca...n-am termen de comparatie. Oricum, un motor de tractor ar fi fost FOAAAAAARTE silentios pe langa al tau. Doar si mai uzati sa fie si tot s-ar fi auzit o bataie metalica. Plus ca , din cauza felului in care sunt montati, nu au cum sa iasa din locasul lor si sa ajunga cat de cat intregi in baie. Daca ai fi mers ceva timp asa, si arborele cotit ti-ar fi compromis.
Verifica foarte bine si supapele si tachetii hidraulici (sa nu fie vreunul sau mai multi blocati), eu zic ca de acolo aveai tu Misfire.

 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

14 Iun 2009, 20:29

pai si arborele este atins, o sa merg sa il rectific si pe urma sa caut cuzineti pe noua cota. o sa iau oricum tot motorul la reconditionat, supape, tacheti..... daca tot am facut lego din el o sa ii schimb si distributie si role si tot ce mai merge. nu stiu daca sa schimb egr-ul sau nu. oricum mai e pana atunci
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

15 Iun 2009, 15:45

Ce sa zic: iti doresc succes in reconstruirea motorului. Oricum, daca e asa cum ai descris, verifica sau chiar schimba pompa de ulei de pe arborele cotit. La Arosa mea, asta a fost cauza din care s-au blocat cuzineti care au dus la ruperea bielei si spargerea blocului motor in cele din urma. Deci poti considera ca ai avut noroc, totusi. Daca nu ai avut probleme cu el inainte, nu cred ca ai de ce sa schimbi EGR-ul.
 
Avatar utilizator
swat cat
Mesaje: 187
Membru din: 10 Mai 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

15 Iun 2009, 17:40

nici eu nu imi dau seama cum ti-au cazut cuzinetii.... si miss fire poate sa apara de la lipsa de compresie


ps. ai fost de fata cand a demontat motoru?
tel. 0745188592
 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

15 Iun 2009, 18:42

da. am fost. eu l-am demontat cu un var mecanic.

p.s. tb sa mai spun ca cei de la dona nu aveau nici o idee ce ar putea fi? dupa 5 ore..... "nu stim"
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

15 Iun 2009, 21:15

Banuiesc ca ai scos segmentii de pe pistoane si i-ai verificat bagandu-i la loc in camasile corespunzatoare. Ai vreunul rupt sau a fost intepenit la pistonul cu pricina? Asta ca sa eliminam din ecuatie problema lipsei de compresie din cauza lor!
 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

16 Iun 2009, 00:01

dap, am verificat totul, restul este intact, doar cuzinetii axiali au fost afectati si putin arborele
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine
 
popa_vasi
Mesaje: 77
Membru din: 05 Mar 2009, 00:56
Localitate: teius, AB
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

24 Iun 2009, 01:05

Mai baieti, de ce va mai duceti pe la service-uri deastea de "firma"?
Daca au avut vreodata vreun mecanic bun pe acolo, ala de mult are afacerea lui, sau e la alta firma, pe bani mai multi!
Nu mai bine, cauti un mecanic BUN, care are businessul lui si care a mers la scoala la firmele gen Dona? Cel putin eu asa am, k m-am saturat de firmele mari, unde ala ori nu stie, ori acum se invata pe masina mea.
Felicitari oricum pentru problema descoperita si sa speram k aia era.
PS: mine m-a lasat computeru, si a fost 300 eur depanarea, k daca nu, innebuneam daca desfaceam motoru ca tine, mai ales k nu am var!
kikdown la Seat?
 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema necunoscuta la motor.electrica/compresie/calculator

24 Iun 2009, 06:31

si cum se manifesta cand te-a lasat computerul? intre timp am asamblat-o la loc. am scapat doar de jocul din schimbator care era probabil de la cei 2 cuzineti axiali cazuti. in schimb merge tot la fel motorul..... clapeta de acceleratie nu se adapteasa, egr-ul la fel... se incinge evacuarea cu catalizatorul foarte repede de ajunge rosu ca focul.
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori