Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Florin Grigore
Subiect Autor
Mesaje: 57
Membru din: 20 Dec 2017, 12:39

Tweetere defecte ?

21 Ian 2022, 21:19

Salutare tuturor . Am și eu nevoie de un sfat sau o părere de la cunoscători . Am avut pe mașină un player after market . A fost destul de bun până când s-a gândit să îmi pape bateria deși era oprit . In fine l-am schimbat cu playerul original și am sesizat la un volum mai mare o ( gâjâiala micuța ) in tweeterele din fata . Nu am băgat de seamă , că până la urmă nu merg cu discoteca după mine . Zilele astea mi-a picat în mana un JVC la un preț de nimic , așa că l-am luat și montat pe mașină . Chestia este că acum acea ( gâjâiala ) se aude mult mai rău la un volum mai mic decât înainte . Bine înțeles că gurile rele au spus că e playerul . L-am mai pus pe 3 mașini și doar la una am mai întâmpinat problema , dar băiatul a spus că are probleme cu tweeterele . Credeți că și eu am aceeași problema ? Și dacă ( da ) . A schimbat cineva tweeterele originale cu ceva mai bun ?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Tweetere defecte ?

21 Ian 2022, 22:26

Nu prea cred ca tweeterele sunt de vina. Mai degraba difuzoarele mari din usi. Nu au filtre pe ele, asa ca nu poti spune ca sunt de basi. Sunt de banda larga. Da fetele de usi jos si decupleaza tweeterele, apoi asculta cum se aud doar cele mari.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Florin Grigore
Subiect Autor
Mesaje: 57
Membru din: 20 Dec 2017, 12:39

Re: Tweetere defecte ?

22 Ian 2022, 12:13

Mersi . Am urmat sfatul tau , dar se aude ok doar boxele mari
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Tweetere defecte ?

22 Ian 2022, 22:01

Cauta la dezmembrari tweetere, merg si de Golf4. Altceva inafara de oem nu am folosit, si nu am avut gajaieli de la ele. Doar de la cele mari. Poate am fost eu ocolit de probleme cu tweetere...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori