Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Mariusiulian
Subiect Autor
Mesaje: 19
Membru din: 06 Iul 2017, 19:09

Lămuriri eșapament -toba intermediara

17 Oct 2021, 20:43

Va salut... Recent am schimbat toba intermediara și racordul flexibil la Seat Leon 2004 BCB 1.6, 16 V. Dupa ce am schimbat am inceput sa simt o "huruiala" undeva intre 2200 și 3000 rmp..... Domnul mecanic a zis că toba noua este posibil sa nu aibă așa multe "filtre" că cea veche originala și ajunge prea multe noxe la toba intermediara facand o sa vibreze mai tare și să scoată sunetul mai gros(toba finala având tăiate cele 2 țevi și sudat un ornament peste). Întrebarea este dacă e posibil că cea intermediara sa fi așa cum a zis "mai goală" și de aici cauza sunetului?!
 
Urzu 7
Mesaje: 199
Membru din: 25 Iun 2016, 17:31
Localitate: Constanta

Re: Lămuriri eșapament -toba intermediara

11 Ian 2022, 23:15

Salutare!!
AM ACEEASI PROBELAMA! Am schimbate si eu acum doua luni.
La mine racordul flexibil era varza rau. intermediara si finala erau asa si asa, zicea omu la de la tobe ca nu mai merg sudate ca sunt si alea cam varza.
Deci, prima oara am schimbat racordul flexibil. Pe la 3000 ture masina avea o huruiala, o vibratie in caroseria. Si in frana de motor, la diferite viteze, la rampe, etc.
Apoi am schimbat si intermediara si finala , a ramas doar teava cu catalizatorul neschimbate. Dupa ce am schimbat si cele doua tobe, huruiala a trecut cam de tot. Dar nu in totalitate.
Inca ca masina nu mai e asa silentioasa, tot are o mica mica vibratie in orice treapta, in orice viteza. Dar totusi la 3000 ture se aude, se simte putin mai tare.
In orice caz...e ok, si-a mai revenit. Nu mai e ca inainte, dar e ok.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori