Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AdrianF
Subiect Autor

Usa dreapta fata (pasager) nu se descuie din prima, necesita 3+ incercari pana reusesc sa o descui.

07 Sep 2019, 19:35

Salutare,

Am nevoie de pareri in legatura cu o problema nu foarte grava dar destul de enervanta. In trecut, search-ul si solutiile colegilor de pe forum mi-a fost de mare ajutor insa de data asta problema e putin diferita.

Cand deblochez masina din cheie, usa din dreapta fata (pasager) ramane blocata. Insa, se aude acel click-clack si imi dau seama ca actioneaza motorasul inca, doar ca nu se ridica acel buton in pozitia de deschidere si usa ramane incuiata.

Daca trag de maner pe interior, se ridica dar cand dau drumul manerului, revine in aceeasi pozitie (incuiata). Geamul se lasa si se ridica fara probleme. Toate astea ma duc cu gandul ca acel buton nu mai sta intr-o pozitie corecta (mecanismul nu revine in pozitia de repaus) si ca va trebui sa dau fata usii jos si sa-l misc pana raspunde corect.

Dupa mai multe incercari se deschide, dar de cate incercari e nevoie? asta depinde de noroc.

Am primit fel si fel de sfaturi, sa dau cu spray de contacte acolo, sau direct cu spray WD-40 insa nu stiu ce sa cred. Eu sper doar sa nu trebuiasca sa schimb broasca.

Treaba asta a inceput cam acum 3 saptamani din senin. In trecut, mi-a cedat macaraua la usa respectiva si a trebui sa o demontez si sa pun alta, dar nu cred ca e asta cauza pentru ca au trecut aproximativ 2 ani de atunci.