Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Probleme...multiple

19 Apr 2019, 19:09

Salutare tuturor din partea unui posesor de seat leon 1m 1.6 16v.Povestea pe scurt, nu am mai făcut din toamna drumuri mai lungi, tocmai am terminat perioada de rodaj și urmează sa schimb uleiul după segmentare(aproximativ 1000 km)În această perioadă nu cred ca am depășit vreodată 80 km/h pentru ca pur și simplu nu am avut unde.Azi a trebuit sa fac un drum de vreo 200 km pana în alta localitate. Am constatat cu surprindere ca îmi vibrează destul de rău volanul când pun frână. Vibrația este mai pronunțată dacă în momentul franarii rotile sunt virate și la fel, mai pronunțată dacă mașina este pe liber în momentul ala. Pe discurile din fata se observa niste pete negre,ca niște urme de rugina care nu se curata... Ma gândeam sa îmi dau comanda de ele, dar: la o mica verificare, gen nivel ulei,nivel antigel am constatat ca îmi cam lipsește lichid de servo.....m-am uitat dedesubt și se vede un burduf uns cu ceea ce pare a fi lichidul lipsa. Caseta de direcție a fost recondiționata acum zece luni pentru ca tot asa, pierdea foarte mult lichid. As aprecia dacă m-ați îndruma de unde sa încep.
1-poate sa dea o caseta defecta manifestările la frânare de mai sus?
2-chiar facă circul zilnic circa 2 km pe drum neasfaltat, totuși ce a putut duce atât de repede la stricarea din nou a casetei?
Mărturisesc ca de circa un an jumătate de când am mașina am observat și un joc destul de mare a schimbătorului de viteze atunci când merg pe drum neasfaltat ( nu știu dacă e relevant)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Marian z
Mesaje: 6
Membru din: 10 Apr 2019, 16:32

Re: Probleme...multiple

19 Apr 2019, 19:51

Salut, 1.discurile sigur sant ovalizate 2.caseta nu a fost bine recondiționat 3.tremuratul manete de viteze poate fi dat din tampon antirasturnare. Sper sa te ajute sfatul meu. Schimba discuri +plăcute și rezolva cu caseta eventual mergi înapoi unde ai făcut-o acum 10 luni.
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Probleme...multiple

19 Apr 2019, 20:00

Mulțumesc pentru răspuns. La maneta nu e vorba de vibrație,ea pur și simplu se mișcă înainte și înapoi 1-2 cm atunci când merg pe drum denivelat indiferent dacă e în viteza sau nu...iar pe drum drept în momentul accelerării se mișcă în spate, dacă eu piciorul de pe accelerație revine...tot asa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Marian z
Mesaje: 6
Membru din: 10 Apr 2019, 16:32

Re: Probleme...multiple

19 Apr 2019, 20:15

Exact tamponul antirasturnare face sau tampon motor și tampon CV, dar cele doua cad mai greu.
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Probleme...multiple

19 Apr 2019, 20:31

Acum am observat ca ansamblul motor+cutie se mișcă destul de ușor față -spate în partea dinspre cutie...pare a avea un joc serios acolo la tamponul cutiei


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Probleme...multiple

19 Apr 2019, 20:42

Salut,problema ta provine de la cei 2 suporti antibalans ai motorului care sunt obositi rau si mai mult ca sigur cauciucul din ei este distrus si de la suportul cutiei de viteze numit si “dog bone” care cu siguranta din cauza vechimii a avut de suferit si el...
Remedierea problemei o rezolvi doar prin inlocuirea suportilor defecti.
Suport cutie viteze:
https://www.autoeco.ro/suport-motor-sea ... a15284337/
Suport motor partea stanga si dreapta:
https://www.autoeco.ro/suport-motor-sea ... a13974988/
Ultima oară modificat 19 Apr 2019, 20:47 de către Mylux, modificat 1 dată în total.
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Probleme...multiple

19 Apr 2019, 20:46

Nu prea ma pricep, dar ar fi putut ca acest joc sa fii uzat prematur și caseta de direcție în halul asta? Totuși sunt doar zece luni și vreo 4000 km...


Sent from my iPhone using Tapatalk

 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Probleme...multiple

19 Apr 2019, 20:51

Legat de trepidatia pe care o ai la franare inclin sa cred ca discurile pe care le ai acum montate pe masina sunt ovalizate sau foarte vechi si uzate si de aici apare problema in momentul franarii.
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Probleme...multiple

19 Apr 2019, 20:52

Cei care ti-au reconditionat caseta de directie nu ti-au oferit si o garantie?
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Probleme...multiple

19 Apr 2019, 21:14

Ba da, dar nu știu cat ma ajuta....caseta a fost recondiționata de către domnii de la http://www.autoefect.ro
A fost data jos în garajul unei cunoștințe pentru ca nu am găsit nici un service dispus "sa tina un elevator ocupat pana primesc eu caseta înapoi " deși ar fi putut fi și alte soluții din cate am auzit. A fost trimisa prin curier, și primita la fel...am o foaie pe care se menționează cum am am doi ani garanție la o caseta de direcție dar nu apare nicăieri nici numele meu, nici vreun model sau altceva. În plus, sincer nu ma încălzește ca as recupera 500 lei dati pentru recondiționare atâta timp cât eu trebuie sa stau iar doua trei zile fără mașina, și sa plătesc 250 lei manopera plus taxe de trimis /primit....și toate astea ca sa am iar pe mașină o caseta recondiționata tot de ei...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori