Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Tombstone
Subiect Autor

Zgomot usor (harait) schimbare viteze

04 Feb 2019, 12:02

Salut baieti, am fost sambata trecuta si am schimbat uleiul si semeringul la cutia de viteze. Inainte de asta am observat o problema care inca persista si anume cand calc ambreiajul si ii dau a doua, a treia, are un usor harait pe fundal nu foarte tare, dupa ce schimb viteza, am crezut ca e ca si tura trecuta galeria de la toba desprinsa, dar tura asta nu mai era. Aveti idee ce poate fi, ceva cablu de acceleratie, etc. Intra in viteze ok nu agata, ambreiajul prinde normal, chiar nu e nimic care sa se vada cu ochiu liber cand am fost la mecanic, mai ramane sa il pun sa dea o tura cu ea sa il auda si el. Va multumesc.

dany19940
Moderator

Re: Zgomot usor (harait) schimbare viteze

04 Feb 2019, 15:27

Cablu de acceleratie nu este la masina, nici de ambreiaj. Poate fi rulmentul de presiune ce auzi tu.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

MarioALV

Re: Zgomot usor (harait) schimbare viteze

07 Feb 2019, 19:52

Salut, asta am gasit la mine acum doua saptamani cand am schimbat oala si semeringul la planetara lunga deoarece cand mi a fost schimbat semeringul mi a spart oala cu surubelnita incercand sa scoata vechiul semering si acum la inlocuirea celor de mai sus am schimbat din nou uleiul deoarece mai aveam 1 L aproximativ si cand a dat afara din cutie capul planetarei a gasit inelul de bronz spart...(vezi poze). Pozitia 19 din imaginea sparta a subansablelor. Am bagat Ravenol si la cutie, respectand specificatia avand deja in motor de cand am luat masina celasi producator 5W40 VMO si sunt foarte multumit! Timona mai trebuie reajustata ca nu e usor chiar daca toata e noua! Drumuri bune! ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk