Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Alexandru1312
Subiect Autor
Mesaje: 41
Membru din: 26 Dec 2018, 17:24

Scaun sofer

07 Ian 2019, 12:15

Salut! Mi s-a rupt cablul de la scaunul șoferului și nu prea îmi dau seama cum sa dau scaunul jos fără a îl da în fata. Ceva idei?
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Scaun sofer

07 Ian 2019, 13:07

Ai doar doua piulite de desfacut, din partea din fata + 2 torx pt platicul care acopera sinele + scos mufele de la airbag si incalzire daca ai.
Uite un tutorial in care iti este utila doar prima parte:
http://www.fullcustom.es/data/car_leon_ ... airbag.pdf
Ai grija cand comanzi cablul, sa fie fix pentru partea soferului, si atentie la montaj: din moment ce e clipsat nu il mai poti scoate fara sa-l rupi. De fapt o sa vezi ca ast e de fapt problema scaunului tau, i s-au rupt urechide de plastic care tin mansonul cablului.
 
Alexandru1312
Subiect Autor
Mesaje: 41
Membru din: 26 Dec 2018, 17:24

Re: Scaun sofer

07 Ian 2019, 17:24

Mersi! Cum se face un pic mai cald și mai uscat, o sa îl schimb. Bănuiesc ca dacă scot mufele, nu o sa îmi rămână vreo eroare, nu?
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Scaun sofer

07 Ian 2019, 17:35

Daca lucrezi fara sa pui contactul, nu o sa ai erori.
Comanda cablul inainte sa te apuci de treaba; Poti incerca si la dezmembrari, dar nu cred ca ar putea cuineva sa-l scoata intreg de acolo.
 
Avatar utilizator
khrisstyan
Mesaje: 111
Membru din: 09 Apr 2016, 19:55
Localitate: Gherla/Cluj

Re: Scaun sofer

07 Ian 2019, 21:04

Salut,

Intre timp poate ma lămuriți si pe mine cu o chestie: nu mai am cursa completa de coborare a scaunului de la sofer, adica dau de maneta o singura data si cam asta ia fost...nu merge mai jos.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Scaun sofer

07 Ian 2019, 21:18

Arcul "magic" nu mai e. A fugit.
E cunoscuta problema la G4 si la Leon 1M. Din pacate e problematic sa il mai pui la loc, chiar daca il mai ai pt ca e rupt ciocul de pe cadrul/ rama scaunului in care se tine un capat al arcului.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Scaun sofer

07 Ian 2019, 21:48

Boss, arcul magic nu are nicio influenta la lungimea miscarii sus/jos, ci doar ajuta mecanismul sa ridice scaunul cand sta "bolovanul" pe el. Adik in jur de 85 kg. La coborare cele 85 kg sunt atrase de gravitatie si inving arcul (inving si fara arc, logic, chiar mai usor). Cristi, daca ai timp si cunostintele necesare, poti desface fusta de plastic a scaunului, dupa ce scoti rozeta de inclinare si manerul de ridicare/coborare, si poti investiga problema. Mecanismul de actionare se da usor jos, sta in 3 suruburi parca. Apoi poti testa fara el daca scaunul face toata cursa jos/sus. De aici ai variabile, pe care te orientezi. Plus ca nu ai spus daca scaunul face aceeasi cursa si in sus! Parerea mea...e ceva intrat in mecanismul de care se prinde levierul de ridicare/coborare. E un fel de ambreiaj, cu un arc destul de tare in el. Repet, arcul minune nu incurca cu nimic, poate lipsi din peisaj. Doar ajuta la ridicare, ca sa nu supui la eforturi mari cremaliera.
@Alexandru - Cablul Bowden nu se poate scoate fara sa rupi prima clema de langa maner, am incercat destul la scaunul lui Roger. Am dat comanda de altul (diferit fata de cel de la pasager) si a durat 10 min. schimbarea. Si, corect ce zice Roger, lucrezi cu cheia scoasa din contact.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
Alexandru1312
Subiect Autor
Mesaje: 41
Membru din: 26 Dec 2018, 17:24

Re: Scaun sofer

08 Ian 2019, 03:10

Da, nici nu ma gândeam sa iau din dezmembrări.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Scaun sofer

08 Ian 2019, 09:15

dany19940 scrie:
Boss, arcul magic nu are nicio influenta la lungimea miscarii sus/jos, ci doar ajuta mecanismul sa ridice scaunul cand sta "bolovanul" pe el. Adik in jur de 85 kg. La coborare cele 85 kg sunt atrase de gravitatie si inving arcul (inving si fara arc, logic, chiar mai usor).

Hmm, da, am citit in viteza, e vorba de coborarea lui, unde arcul nu are treaba.
 
Avatar utilizator
khrisstyan
Mesaje: 111
Membru din: 09 Apr 2016, 19:55
Localitate: Gherla/Cluj

Re: Scaun sofer

10 Ian 2019, 08:58

dany19940 scrie:
Plus ca nu ai spus daca scaunul face aceeasi cursa si in sus!


Salut Dany19940, am si cursa in sus dupa ce dau in jos, tot asa, scurta.

Multumesc de indrumari!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator