Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Filipovici
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 18 Iul 2018, 16:14

Problema majora 1.6 16v

18 Iul 2018, 16:38

Buna ziua, in primul rand, mentionez ca nu este masina personala, eu avand un 1.8t AUQ, si ma ocup ocazional de mici reparatii auto si altele, o cunostiinta imi cere ajutorul in urmatoarea problema:

Leon 1.6 16v cu o singura cheie, poseta doamnei este furata, cheia nerecuperata, masina abandonata de cateva luni in parcare.Noroc ca avea o problema la macaraua usii stanga si astfel am coborat geamul de tot si am intrat in masina...bateria are curent..doar masina nu se deblocheaza, coloana de directie este blocata.Nu se deblocheaza de la butoanele de pe usa si nici din maner.
Ideea este sa incercam altceva decat dusul pe platforma la reprezetanta.Cineva mi-a zis ca face cheie si o programeaza, dar are nevoie de butucul de la contact ori de la usa, din pacate usa nu o pot deschide .. n-am idee...stiu de treaba cu scurtul la baterie dar nu o consider o alternativa...pe de alta parte, nu stiu exact cum sa fac masina sa comunice cu vcds-ul fara contactul pus...stiu ca este o smecherie, dar doar pt citit si ster erori, nu cred ca se pot activa module si functii in felul asta...
Daca incerc sa desfac contactul nu stiu pana unde reusesc sa ajung...coloana de directie fiind in pozitia de "lock" ...nu stiu daca pot sa scot contactul...un contact+cheie pe producator = 600 lei, plus programatul..

Ce ma sfatuiti sa fac ?
Seat Leon 1m 1.8T AUQ
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Problema majora 1.6 16v

18 Iul 2018, 18:44

Vezi ca sunt firme specializate in deblocari yale,usi,etc
Vin si la domiciliu si iti fac cheie plus programare in lipsa altei chei...despre costuri nu stiu nimic dar cu un telefon iti poti face o idee


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Filipovici
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 18 Iul 2018, 16:14

Re: Problema majora 1.6 16v

18 Iul 2018, 23:00

Multumesc, de asta stiu si eu.Treaba mea e doar sa dau jos ori contactul, ori butucul usii, de restul de ocupa propietarul, el o duce unde si la cine stie.
Ce as vrea eu sa aflu prin respectivul post e cum as putea pune contacul masinii...exista vreo cale in situatia de fata ?
Seat Leon 1m 1.8T AUQ
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema majora 1.6 16v

19 Iul 2018, 07:07

Dai carcasele volanului jos, scoti partea electrica a contactului pe care o rotesti cu o surubelnita.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Filipovici
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 18 Iul 2018, 16:14

Re: Problema majora 1.6 16v

19 Iul 2018, 07:24

dany19940 scrie:
Dai carcasele volanului jos, scoti partea electrica a contactului pe care o rotesti cu o surubelnita.

Sounds good, sper sa mearga tot asa usor :D teoretic in vre-o ora tre' sa ajunga platforma cu masina, o sa vedem.Multumesc mult pentru sfat :D
Seat Leon 1m 1.8T AUQ

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori