Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
rap_florinn
Subiect Autor
Mesaje: 456
Membru din: 26 Mai 2012, 15:56
Localitate: ploiesti
Contact:

Probleme

04 Feb 2018, 21:44

Va salut , am si eu ceva probleme de ceva timp si as vrea sa le rezolv:


- prima problema este ca daca am 4 pers in masina sau o greutate mare simt ca nu mai are putere.
-a doua problema este ca trebuie sa schimb rola intinzatoare si nu imi dau seama cum se schimba.
-a treia problema este ca dupa un timp merge greu servodirectia (am schimbat uleiul anul trecut am pus FEBI acum am dat iar comanda de ulei original urmeaza sa il pun)
- a patra problema este ca daca franez de la 100 la 50 se aude o bataie la roata pe partea dreapta (am schimbat anul trecut discuri + placute BREMBO ventilate)

Am schimbat la masina in 4 ani :
-sonda lamda originala NGK
-buji NGK
-EGR
-fitru de benzina nou (20000km)
-filtru de aer
-senzor MAP
-ambreiaj Sachs
-bobine NGK

+ multe altele
Pe tester nu am nici o eroare
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003
 
rap_florinn
Subiect Autor
Mesaje: 456
Membru din: 26 Mai 2012, 15:56
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Probleme

07 Feb 2018, 12:48

Nici o idee?
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Probleme

07 Feb 2018, 12:56

1 - e normal
2 - service
3 - service
4 - service
 
rap_florinn
Subiect Autor
Mesaje: 456
Membru din: 26 Mai 2012, 15:56
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Probleme

07 Feb 2018, 17:54

Momentan o mai las asa pana la primavara urmeaza sa ii fac schimbul de ulei .
Cineva imi zicea sa nu fie de la cauciucuri sau de la jante de bate la franare.
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme

08 Feb 2018, 08:09

Si, continuind logica, cum de nu bate "de la cauciucuri sau de la jante" in restul rularii?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
rap_florinn
Subiect Autor
Mesaje: 456
Membru din: 26 Mai 2012, 15:56
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Probleme

08 Feb 2018, 11:01

Da ai dreptate Dany nu prea are logica.
Citisem pe forum VW ca poate este capatul de bara sau pivotul de la bascula (am 23000km cu capetele de bara TRW )
In week-end daca este frumos afara o sa dau roata jos ca sa verific .
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003
 
Liviu’s
Mesaje: 6
Membru din: 28 Dec 2017, 19:58

Re: Probleme

22 Apr 2018, 23:45

rap_florinn scrie:
Va salut , am si eu ceva probleme de ceva timp si as vrea sa le rezolv:


- prima problema este ca daca am 4 pers in masina sau o greutate mare simt ca nu mai are putere.
-a doua problema este ca trebuie sa schimb rola intinzatoare si nu imi dau seama cum se schimba.
-a treia problema este ca dupa un timp merge greu servodirectia (am schimbat uleiul anul trecut am pus FEBI acum am dat iar comanda de ulei original urmeaza sa il pun)
- a patra problema este ca daca franez de la 100 la 50 se aude o bataie la roata pe partea dreapta (am schimbat anul trecut discuri + placute BREMBO ventilate)

Am schimbat la masina in 4 ani :
-sonda lamda originala NGK
-buji NGK
-EGR
-fitru de benzina nou (20000km)
-filtru de aer
-senzor MAP
-ambreiaj Sachs
-bobine NGK

+ multe altele
Pe tester nu am nici o eroare


Cu prima problema m-am întâlnit si eu azi si nu stiam ce are? Care sa fie problema?

 
rap_florinn
Subiect Autor
Mesaje: 456
Membru din: 26 Mai 2012, 15:56
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Probleme

23 Apr 2018, 15:56

Va salut , revin cu update am pus cauciucurile de vara 205/55/R16 si am observat ca daca este afara caldura mare merge greu servodirectia dupa o perioada .
Am schimbat pompa de servo (am luat de la dezmembrari alta ) am pus ulei de servo OEM
Am reusit sa schimb acasa intinzatorul daca cineva vrea sa il schimbe vreodata astept PM
Am schimbat si pompa de benzina ca scoatea un sunet ciudat .
Problema cu bataia la volan cand puneam frana am rezolvat-o .Cand am dat jos rotile de iarna a picat jos discul, nu mai avea surubul acolo .
Am observat zilele astea ca ma lasa capetele de planetara au inceput sa cloncane (am comandat SKF)
Mai am de rezolvat treaba cu servodirectia si sa vad de ce imi trage greu cu greutate in masina (4 pers)
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003
 
Avatar utilizator
1M0lA
Mesaje: 11
Membru din: 27 Iun 2016, 06:17

Re: Probleme

23 Apr 2018, 19:44

Rezolvare la o problemă similară a fost in înlocuirea brațului oscilant chiar dacă problemă era doar pivotul. Cu masina parcata trage frana de mana si împinge cu mana roata in sensul de mers si invers. Dacă mișcarea există ai o problemă. Recomand schimbarea ambelor brațe.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
rap_florinn
Subiect Autor
Mesaje: 456
Membru din: 26 Mai 2012, 15:56
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Probleme

23 Apr 2018, 19:47

Daca te referi la bascula , le-am schimbat acum 2ani bratul complet .
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003
 
rap_florinn
Subiect Autor
Mesaje: 456
Membru din: 26 Mai 2012, 15:56
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Probleme

16 Mai 2018, 11:21

Am vazut un raspuns pe VW forum acu ma gandesc unde se afla supapa aceea de care vorbeste colegu.


Pompa de servodirectie a fost schimbata si am acelasi simtom cand se incalzeste merge greu servodirectia.

O colega de munca are un B5 si am ramas uimit cat de usor poate sa ii mearga servodirectia .



Edit: La mine merge acceptabil servo cand e rece. Dupa ce se incalzeste se ingreuneaza.

deci, furtunul de presiune pompa caseta despre el vb , la intrare in pompa se infileteaza in ceva asemanator unei reductii , daca imi amintesc bine se desface cu tubulara de 24 , aceasta este supapa de care vorbim , are inauntru un arc si o piesa cilindrica cu un cui in cap ........pe capul acestui cui era garnitura de care vorbeam ca am eliminat-o pt ca nu am gasit-o niciunde , daca desfaci furtunul nu ai cum sa nu vezi supapa........succes!

apropo , cum poti verifica pompa , ca ziceau toti ca nu poti ..... e simplu , bracati maxim stanga sau dreapta , motorul la relantiu , si slabiti furtunul de presiune , daca tasneste cu putere e ok .....
Imagine
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori