Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
1Mihai617
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 01 Feb 2018, 23:28

Vitezometru si ac motorina defect

02 Feb 2018, 14:52

Salutare tuturor colegilor posesori de 1m. Imi impartasesc si eu povestea cu voi poate a mai intalnit cineva problema asta.

Asa. Deci am si eu una bucata Leon 1.9 TDI ASZ, 2004, si de vreo luna jumate cam asa am urmatoarea defectiune la bord: acul de vitezometru ramane la 0 in mers, iar acul de motorina are momente intermitente in care cade la 0 si se aprinde lampa. Vreau sa mentionez ca am intampinat si eu deja bine cunoscuta problema cu balta in spatele scaunului pasagerului. Poate fi vreo corelatie intre apa care se infiltreaza in habitaclu si aceasta defectiune a bordului? A mai intalnit cineva problema asta?

Daca imi puteti recomanda si mie un loc unde pot merge sa remediez aceasta problema si eventual la ce costuri sa ma astept as fi foarte recunoscator.

Drumuri bune si fara incidente!
VW Polo 6R 1.2 TSI DSG Highline
Ex: Audi A3 8L ASZ
Ex: Seat Leon 1M ASZ
 
Avatar utilizator
khrisstyan
Mesaje: 111
Membru din: 09 Apr 2016, 19:55
Localitate: Gherla/Cluj

Re: Vitezometru si ac motorina defect

02 Feb 2018, 16:03

Verifica sau refa lipiturile de la placa de baza a bordului.
 
Tuudor Tudy
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2019, 20:53

Buna , am si eu aceeași problem.

14 Mai 2019, 21:00

Buna, am si eu aceeași problemă, chiar după ce am schimbat ambreiajul acul de la vitezometrul ramana pe 0, iar cel de la motorina e nebun de-a dreptul ...
Ai remedia problema ? Ai putea sa imi spui si mie te rog ce o fost ?
Multumesc anticipat!
O zi bună!!!
 
Avatar utilizator
adycoco93
Mesaje: 15
Membru din: 02 Oct 2013, 17:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitezometru si ac motorina defect

13 Dec 2019, 10:17

Salutare,

Aceeași problema întâmpin și eu.
Încercând sa dau de cap unei alte probleme (nu-mi merg luminile de ceata și mers înapoi) după ce am lua/repus borna+ m-am trezit cu chestia asta deranjanta... Mai ales sunetul indicatorului de carburant...
Menționez ca și eu am avut apa sub scaun o perioada, și încă mai apare umezeala uneori..

Nu mai înțeleg nimic din probleme astea care, superficial, nu par interconectate.

Voi ați reușit să rezolvați ceva?

PS. Ma gândesc serios sa infig o șurubelnițe în buzzeru ala (imediat ce i-l găsesc).

Mulțam în avans de ajutor.
Seat Toledo 1M, 1.6 16V, 2001
 
Avatar utilizator
mrsalinac
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iun 2020, 09:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Vitezometru si ac motorina defect

20 Iun 2020, 10:00

Buna,

Ibiza 6L din 2002, motor AZQ:
Oarecum similar mi se intampla si mie, in sensul ca acul vitezometrului trece de 220 km/h si ramane mort. Are momente o data la doua zile cand dupa ce bag cheia in contact se recalibreaza si revine la zero, plec de pe loc si merge ok o perioada, dar dupa cateva minute incepe sa sara si sa creasca in viteza pana se da peste cap.

Am desfacut ceasurile, am curatat contactele cu WD40 pentru contacte, am decuplat si recuplat bateria si inca face probleme. Acul sta mort indiferent ca sunt la relanti sau in mers, pur si simplu nu coopereaza.
Toti ceilalti martori imi merg perfect, nu am nici o problema nici cu turometrul, nici cu indicatorul de benzina, iar la martorul de ABS cred ca voi lucra zilele astea (sigur am senzorul ars, pe VCDS nu imi apare nici o eroare).

Imagine Imagine
Ibiza 6L din 2002, motor AZQ: 1.2 12v 64 cp.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Vitezometru si ac motorina defect

20 Iun 2020, 18:04

Pai daca nu iti apar erori in diagnoza cu VCDS la ABS...ce senzor crezi ca poate fi ars? Mai degraba ai o lipsa de comunicatie intre bord si ABS, ceea ce ar explica ambele erori.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
fuia19
Mesaje: 1
Membru din: 05 Noi 2021, 23:34

Re: Vitezometru si ac motorina defect

05 Noi 2021, 23:39

Oare ati reusit sa rezolvati problema? aceeasi o am si eu si nu stiu ce sa fac cu ea

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori