Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Apache1983ro
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 21 Ian 2018, 18:02

Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

21 Ian 2018, 18:27

Buna. Am cumparat zilele astea primul meu seat, un leon din ianuarie 2002 cu vreo 315.000 km. masina functioaneaza destul de bine. are un motor diesel de 1.9. Are cateva probleme mecanice si de aspect, dar in timp am sa le remediez. In schimb am o problema, care in primul rand e un pericol pt siguranta. Nu stiu cum functioneaza clima, dar cand baga aer rece, cand baga cald, si parbrizul nu se dezanbureste. am schimbat antigelul, e la nivel, si nu trece de 90° pe ceasul din bord. Cateodata se dezabureste destul sa pot conduce bine, dar se abureste la loc in timpul mersului. Am desfacut si curatat motorasul de la senzor, si furtunasul de cauciuc, fara nici un rezultat. Este cineva care a patit asa ceva? Poate cineva macar sa ma ajute cu un sfat, cu o idee. Va multumesc.
 
Avatar utilizator
Leon99
Mesaje: 67
Membru din: 16 Apr 2013, 21:09
Localitate: Bacau

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

21 Ian 2018, 20:28

Salut! Prima oara trebuie verificat filtru de polen sa nu fie infundat cu diferite mizerii. De verificat sa nu fie blocat pe recirculare aer. Poate fi si de la termostat (la mine acesta a ramas blocat si a trebuit sa-l schimb).
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB
 
Apache1983ro
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 21 Ian 2018, 18:02

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

21 Ian 2018, 21:28

Filtrul de polen l-am verificat, e ca nou. si termostatul nu vad de ce ar fi el porblema din moment ce temperatura la apa sta constant la 90°.
 
Avatar utilizator
Leon99
Mesaje: 67
Membru din: 16 Apr 2013, 21:09
Localitate: Bacau

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

22 Ian 2018, 13:29

Temperatura ramine constant la 90° si cu termostatul defect, spun asta din experienta proprie. Si mai exista si posibilitatea de a fi caloriferul infundat. Oricum una din cele doua (sau printr-un ghinion chiar ambele) posibilitati face ca sa nu circule lichidul prin calorifer si astfel nu se incalzeste interiorul masinii.
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

22 Ian 2018, 13:57

Din ce spui trag concluzia ca ai climatronic. Daca da, fa si o diagnoza si vezi ce motoras al voletilor e blocat/stricat.

PS: Termostatul se strica in 2 feluri: ori ramane blocat pe inchis si atunci temperatura trece de 90 de grade (ori fierbe lichidul de racire), ori ramane blocat pe deschis si atunci temperatura nu ajunge in veci la 90.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Apache1983ro
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 21 Ian 2018, 18:02

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

22 Ian 2018, 23:33

Am clima automata pe masina. Nu ma deranjeaza sa schimb termostatul daca el e. e doar 10€. am sa il dau jos si sa il probez oricum. am sa merg si pe la un garaj sa fac o diagnoza, doar sa am putin timp liber. Ideea e ca e periculos. Umblu cu racleta in mana, ster parbrizul in timpul mersului, si dintro data in doua secunde se aburete iar. geamurile sunt toate ude, si incepe sa miroase a mucegai in masina. Caldura nu am. Dar asa calaie, presiunea e constanta in ventilatie. Sper sa apuc saptamana asta sa fac testul.
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

23 Ian 2018, 16:15

Nu stiu de ce spui 10 euro ,probabil ca nu stai in Ro.Dar iti recomand sa cumperi pe original termostatul,cele after marchet tind ori sa nu functioneze corect de noi ori sa se strice repede si sa schimbi si flansa in care sta termostatul.Cat despre aburitul geamurilor asa repede eu zic ca masina are probleme si cu infiltratiile apei prin portiere probabil.Verifica mocheta in toate cele 4 locuri daca este umeda.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

 
Apache1983ro
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 21 Ian 2018, 18:02

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

23 Ian 2018, 23:43

Am fost azi la mecanic si am facut o diagnoza. Tot sistemul fuctioneaza corect. Pana la urma se pare ca radiatorul din habitaclu ar fi fisurat sau o conducta ce duce la el. Am sa desfac sambata sa vad ce anume e defect. Aburitul geamurilor ar fi defapt vapori de antigel. Ma intrebat direct daca scade nivelul la antigel. De cand am luat masina a plouat incontinu si nu am putut sa ma uit pe jos pe unde am parcat sa vad daca am urme de lichide. Nu stiu daca e diferit fata de cel de pe golf sau audi, ca nu vad prea multe seat la dezmebrat. Va multumesc tutor pt ajutor, si am sa va tin la curent cu ce gasesc dupa ce desfac
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

24 Ian 2018, 08:04

Pai nivelul in borcan cum e? Sta constant? Scade?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Leon99
Mesaje: 67
Membru din: 16 Apr 2013, 21:09
Localitate: Bacau

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

24 Ian 2018, 09:35

Apatit si eu la fel. Lainceput transpirau puternic geamurile dar aveam caldura iar cind ajungea temperatura antigelului la 90° iesea aburi prin toate grilele incit nu mai puteam conduce. Toate acestea de la o fisura foarte mica in calorifer, iar nivelul antigelului era aproape acelasi.
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB
 
Apache1983ro
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 21 Ian 2018, 18:02

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

24 Ian 2018, 19:47

Intrebare rapida, ca sa demontez radiatorul, am suruburi si dinspre compartimentul motor, sau tot ce trebuie sa demontez se afla in habitaclu? Am sa demontez cel mai probabil sambata, si am sa scriu ce gasesc, in speranta ca poate voi ajuta si pe altii cu aceasi problema.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

24 Ian 2018, 21:02

Ai si 4 piulite in compartimentul motorului, ascunse sub izolatia de aluminiu a pedalierului. Si trebuie sa scoti freonul inainte de a da jos tubulatura de aer.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Leon99
Mesaje: 67
Membru din: 16 Apr 2013, 21:09
Localitate: Bacau

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

25 Ian 2018, 14:35

Este mult de munca. Ca sa ajungi sa desfaci radiatorul trebuie demontat tot bordul absolut tot. Nu stiu daca asta se poate face acasa?!! Trebuie un spatiu inchis acoperit si mai ales trebuie golit de freon instalatia de clima si la final in ordinea inversa a demontarii se reincarca freonul.
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB
 
Apache1983ro
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 21 Ian 2018, 18:02

Re: Probleme clima, nu incalzeste, nu dezabureste

12 Feb 2018, 17:28

Cum am promis, va tin la curent cu cele intamplate. In primul rand, a trebuit sa schimb radiatorul din habitaclu. Vreo 16€ nou si vreo 50€ manopera. prea complicat pt mine, si am dus la cineva sa se ocupe. acum probabil va mai costa si vreo 40€ incarcatul cu freon. Dar de ce sa spart radiatorul? Dupa ce am inlocuit radiatorul tot nu am avut caldura in masina. ghiata de doua degete pe geamuri. Se pare ca era garnitura de chiuloasa. era arsa la pistonul doi si baga gaze pe conducta de apa. radiatorul a fost veriga slaba si a cedat primul. asa ca m-am inarmat cu rabdare, in fata la un atelier mecanica a unui prieten, si cu sfaturile lui (si majoritatea sculelor), vineri si sambata, am schimbat garnitura respectiva. Acum merge perfect, am caldura, motorul trage, si nu mai pierd nici antigel. Blocul motor era tot infundat la gaurile de racire. ma mir cum de nu sa supraincalzit. am curatat frumos, am pus totul la loc, doar ca acum nu se mai ridica acul de la 60°. Am stat pe loc vreo 4 minute la 3000 de rotatii si am reusit, dar de una singura nu mai creste temperatura. Termostataul nu e deschis, pt ca furtunul care intra in radiator e cald, dar cel care iese e rece. Cineva mi-a spus ca poate sa pus minzerie pe captorul de temperatura cand am lucrat la ea si nu lucreaza bine. cine stie. am sa il desfac sa vad. pana una alta am nevoie de o tija de la joja ca era rupta si curge ulei pe langa ea. toate cele bune.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori