Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Costinel
Subiect Autor
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

lichid de parbriz pe footrest

09 Mar 2017, 10:46

Salut,
Stiu ca s-a mai discutat dar in acel topic nu mi-a raspuns nimeni asa ca am hotarat sa deschid unul nou . Problema este lichidul de parbriz nu mai ajunge la stergatorul de la luneta ci undeva la pedalier. Deci sa inteleg ca furtunul este pe undeva pe sub bord. M-am uitat la motor si nu am gasit furtunasul de lichid. Am scos stergatoarele (am si curatat pe acolo frunzele), am desfacut in spate in portbagaj si totul era ok. Am un feeling ca furtunasul intra in masina cu instalatia electrica si cred ca e nasol atunci. Are cineva alta idee cum pot localiza furtunasul buclucas si sa remediez problema?
Multumesc,
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: lichid de parbriz pe restfoot

09 Mar 2017, 10:58

Furtunasul pt fata e clar unde e: sub grile si nu are treaba cu habitaclul.
Traseul celui pt haion cred ca ni-l poate spune dany19940.
 
Costinel
Subiect Autor
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lichid de parbriz pe restfoot

09 Mar 2017, 11:26

Mersi Roger, astept cu interes si raspunsul lui dany19940 ca-mi sta pe creier problema. Singura temere e ca nu stiu exact peste ce curge lichidu ala sa nu fac vreun scurt. Modulul confort nu e cumva prin zona aia pe acolo?
Thx,
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: lichid de parbriz pe restfoot

09 Mar 2017, 15:54

E imbinat undeva pe stalpul stanga fata. Desfaci toata plasticareala si suportul cu relee si dai de el, traseul e acelasi cu al instalatiei electrice.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Leon99
Mesaje: 67
Membru din: 16 Apr 2013, 21:09
Localitate: Bacau

Re: lichid de parbriz pe restfoot

10 Mar 2017, 14:44

Acum trei ani am patit si eu ceva similar, iar imbinarea furtunasului se gaseste deasupra pedalelor dupa ce se desface masca de plastic dintre volan si pedale.Si mai este o imbinare in portbagaj lateral stinga sub mocheta (a trecut ceva timp de cind am rezolvat problema si nu-mi mai aduc aminte cu exactitate).Toate aceste probleme au fost generate (la mine cel putin) de lichidul de parbriz ce a inghetat si a scos din imbinari (imbinari ce nu erau asigurate ) furtunul. Asa ca am repus furtunul inapoi in imbinari si am fixat imbinarile mai bine si sunt mai atent la scaderile de temperatura sa nu ma prinda cu lichid de vara si totodata caut sa pun iana un lichid ce rezista cu adevarat la -20 grade.
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB
 
Costinel
Subiect Autor
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lichid de parbriz pe restfoot

12 Mar 2017, 15:43

va multumesc pt raspunsuri o sa revin cu rezolvarea pt ca momentan ploua in Buc si nu pot desface pe acolo. Leon99 imbinarea din portbagaj e in regula am verificat . O sa incerc sa ajung si la cea de deasupra pedalierului.
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori