Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Busu Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 17
Membru din: 08 Dec 2016, 15:03

Leutul merge in suturi

09 Feb 2017, 22:24

Salut. Am un Seat Leon 1M din 2003 1.6 16v si am si eu 3 probleme cu el:
1) Dintr-o data merge in "suturi", daca accelerez mai tare simt ca-mi moare motoru, se accelereaza greu pana la 3000rpm dupa incepe sa traga bine,iar dupa ce trece pe gaz merge extraordinar!!!(Tin sa precizez ca nu am verificat filtru de benzina pentru ca nu am avut timp).

2) Daca merg cu masina pe gaz si accelerez brusc se duc turatiile dar masina nu trage 3-4 secunde.

3) Oscileaza turatiile (dupa ce am pus gazul a inceput sa oscileze, la inceput oscila si pe gaz si pe benzina, am schimbat egr-ul si acum mai oscileaza doar pe gaz).

Va multumesc.

O seara buna.
 
AlexTeo
Mesaje: 12
Membru din: 10 Feb 2017, 20:05

Re: Leutul merge in suturi

10 Feb 2017, 20:50

Salut, Am avut si eu un toledo de 1,6 AZD cod motor , de 105cp , a fost adusa din olanda cu gpl montat de acolo, cand o turam pateam cam la fel, simteam ca se ineaca dupa cateva zile a inceput sa scoata fum, erau dusi segmentii, imi facea figuri si sonda lamda si egr, le aveam aprinse in bord la becul ala check engine, dupa ce l-am segmentat mergea bine insa a trebuit sa fac ceva si cu alea doua pentru ca imi faceau probleme, cand mergeau tragea masina bine, cand nu, nu tragea, si am patit sa ma lase in depasiri.. din cate am inteles la aceste motoare datorita gazului, se uzeaza mai repede, fiind gazul mai uscat.. si mie pe gaz imi mergea mai bine.. verifica-i compresia, daca nu scoate fum e posibil sa mai tina ceva segmentii.
 
Busu Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 17
Membru din: 08 Dec 2016, 15:03

Re: Leutul merge in suturi

16 Feb 2017, 07:01

Am fost cu masina la mecanic si mi-a zis ca a fost din cauza benzine, a zis ca avea prea multa apa in ea.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori