Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Costinel
Subiect Autor
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Retapitare plafon

15 Sep 2016, 14:14

Salut,
Nu am gasit mare lucru legat de montat, demontat, retapitat reparat tapiterie asa ca am deschis un Topic. Este cineva care si-a reparat singur sau la vreun tapiter , atelier etc plafonul ? La mine a inceput sa se dezlipeasca panza de pe burete. Poate explica cineva detaliat cum se da jos plafonul ? Presupun ca sunt si altii cu aceeasi problema. Probabilc a cel mai simplu ar fi de inlocuit cu alt plafon, doar ca avand trapa e mai greu de gasit. Astept sugestii, informatii legate de acest subiect inclusiv materiale folosite.
In cazul in care exista vreun topic cu acest subiect dar nu l-am gasit eu rog un admin sa-l stearga pe al meu.
Multumesc :cheers :glasses
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Retapitare plfon

15 Sep 2016, 15:25

Colegul Nicola Cristian si-a retapitat plafonul. Detalii pe topicul lui: viewtopic.php?f=134&t=5887&start=180
 
Costinel
Subiect Autor
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Retapitare plfon

15 Sep 2016, 16:43

Ms Roger pentru ajutor, dar tot am nevoie de niste detalii ca ma mananca pielea sa desfac singur plafonul si macar inainte sa rup ceva cleme sa ma interesez de unde sa incep sa il dau jos. Deci inca astept detalii legate de demontare si materiale folosite - lipici si textil sau ce mai e necesar.
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Retapitare plfon

15 Sep 2016, 18:22

Demontatul plafonului nu este foarte complicat,mai complicat este sa il retapitezi si sa iasa ok...

Ca sa dai plafonul jos urmeaza urmatorii pasi:

-desfaci toate manerele de sustinere din plafon
-desfaci plafoniera centrala
-dai jos parasolarele,acolo o sa ai nevoie de putina rabdare sa scoti capacelele unde se afla suruburile(iti vei da seama la fata locului)
-in partea din spate sus cum deschizi haionul se afla un plastic gri care trebuie indepartat si el,tragi cu simt de raspundere si fara sa il fortezi prea tare sa nu se rupa urechiusele de prindere in care intra braduletii de metal(va iesi pana la urma)
-poti sa slabesti putin pe ambele parti suportii in partea de sus unde se afla centura
-dupa ce ai facut toate acestea plafonul il vei putea scoate afara prin spate
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Costinel
Subiect Autor
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Retapitare plafon

16 Sep 2016, 09:43

Ok,
Multumesc pentru indicatii. O sa fiu atent la toate sugestiile de mai sus. Acum imi trebuie putin timp sa vedem ce iese. O sa revin cu rezultatul , sper luna aceasta cat inca este cald afara. Intre timp am gasit un magazin de materiale textile ce parere aveti - https://www.anatex.org/piele-alcantara/ ?. Ma gandeam sa-l fac negru ce parere aveti? Ar trebui sa vopsesc si parasolarele, manerele , stalpii ?
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori