Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Litoiu
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 19 Mai 2012, 13:11

Nu se mai deschide usa dreapta fata!

11 Apr 2015, 20:34

Sal, inainte de toate o sa povestesc cum am ajuns la problema asta. Intr-o dimineata saptamana trecuta dau sa plec cu masina dimineata la servici si fiind geamurile pline de apa, le las in jos pe cele din fata, numai ca cel din dreapta se lasa si cand il ridic se aude un zgomot ciudat si se blocheaza. Un coleg la servici imi spune ca e macaraua cu probleme, ca s-a rupt cablul si trebuie sa cumpar o macara noua. Astazi m-am decis sa desfac usa si sa vad ce s-a intamplat. Am desfacut mai intai fata de usa, apoi motorasul ce actioneaza melcul pe care este infasurat cablul. Dupa aceea desfac si tabla(care se desface cam greu) pe care se afla montata macaraua si gasesc clema din dreapta care tine geamul sparta si iesit unul din cele 2 cabluri. Cum nu am avut de unde sa cumpar clema, am romanizat-o putin si am reusit sa fixez cablul sarit din nou pe clema. Acum am pus toate partile inapoi numai ca usa nu se mai deschide de afara ci doar din interior si asta daca dau de 2 ori de maner. Cred ca atunci cand am desfacut tabla care contine macaraua am fortat putin tija care se ridica si se lasa in jos cand este deshisa si inchisa usa. Precizez ca se aude motorasul de la incuietoare, numai ca tija nu se mai misca la fel ca inainte ci foarte putin. Tot colegul de la servici imi spune ca ar fi sarit un alt cablu de la incuietoare dar nu stiu ce sa zic pentru ca nu am vazut niciun cablu sarit sau nu am vazut eu ce trebuie.
Daca a mai patit cineva ceva asemanatoare si stie rezolvarea problemei ii multumesc foarte mult.
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Nu se mai deschide usa dreapta fata!

12 Apr 2015, 01:47

Nu ai fixat cum trebuie snurul ala care se prinde de manerul exterior de care tragi sa deschizi usa.Trebuie sa il pui exact cum era nu mai inafara sau mai in interior.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Litoiu
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 19 Mai 2012, 13:11

Re: Nu se mai deschide usa dreapta fata!

12 Apr 2015, 08:23

O sa ma uit mai atent si in special dupa acest snur de care spui tu.
Ms mult de raspuns.
 
Litoiu
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 19 Mai 2012, 13:11

Re: Nu se mai deschide usa dreapta fata!

13 Apr 2015, 19:52

Oare nu cumva cand am pus la loc fata de usa am lasat tija pe inchis si de aceea se deschide din interior dupa 2 actionari succesive, iar de afara nu se mai deschide deloc?
 
Avatar utilizator
p1nking
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Nu se mai deschide usa dreapta fata!

15 Apr 2015, 20:20

Litoiu Ai umblat cumva si la incuietoarea usii care vine prinsa pe tabla ? Si cum spunea si Undertacher sigur nu ai fixat cablul exterior care vine in maner cum trebuie de nu vrea sa se deschida. Daca incerci sa tragi odata din interior si a 2-a oara de afara se deschide ?
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Litoiu
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 19 Mai 2012, 13:11

Re: Nu se mai deschide usa dreapta fata!

16 Apr 2015, 07:14

Sal, am incercat si se deschide cum ai spus, prima data din interior si a 2-a oara de afara. Am umblat doar la tija care culiseaza sus jos si singurul cablu la care am umblat este cel care vine la manerul de deschidere din interior pentru a putea sa dau tabla pe care este prinsa macaraua.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Nu se mai deschide usa dreapta fata!

16 Apr 2015, 19:03

Ai pus tu ceva gresit acolo sau poate mufa nu e bagata pana la capat.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
Litoiu
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 19 Mai 2012, 13:11

Re: Nu se mai deschide usa dreapta fata!

24 Apr 2015, 21:13

Am gasit problema cu deschisul usii...cand am scos tabla cu macaraua de la geam am indoit tija care culiseaza sus jos si se blocase pe inchis usa. Totusi vad ca acum cand inchid masina nu mi se mai aprind semnalizarile la prima apasare pe buton, ci doar cand o deschid.
 
Litoiu
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 19 Mai 2012, 13:11

Re: Nu se mai deschide usa dreapta fata!

26 Apr 2015, 11:13

Astazi am observat ca daca apas a 2-a ora pe inchis din cheie imi deschide usa soferului.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori