Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15
 
Avatar utilizator
flo04
Mesaje: 259
Membru din: 05 Iun 2009, 13:51
Localitate: Bucuresti

Re: Acvariu in masina

03 Oct 2012, 20:11

Undertacher scrie:
Hmmm.Inca nu am avut apa in masina,nici nu prea a plouat,oare sa ma apuc sa desfac preventiv??Cred ca mai bine o fac acum cat e cald.

Cand ai chef de munca stai linistit 10min ca iti trece ! Daca nu ai probleme, de ce te mananca sa iti faci ? :) Cand vei avea atunci sa faci operatiunea ! ;) Parerea mea ! :D
Seat Leon, 1M, 1.8, 20v, 92 kw. :D
 
Avatar utilizator
serious sam
Mesaje: 18
Membru din: 29 Iun 2011, 14:37
Localitate: Sfantu Gheorghe
Contact:

Re: Acvariu in masina

01 Noi 2012, 16:46

Salut ...se repara extrem de simplu nu trebuie mecanic...am facut si eu 3 din 4 usi ...


metoda e descrisa pas cu pas in acest topic...ce as adauga eu:

1.nu trebuie dat jos partea metalica ,doar desfacute suruburile (inclusiv motoras geam electric)

2.se poate folosi mastic rosu sau negru ,nu conteaza ...

3trebuie sa fie cel putin 10-15 grade temp ambientalia si important : se lasa masticul sa se usuce pana a doua zi .apoi se monteaza la loc fata de usa...
eu am facut greseala sa montez imediat fata de usa si cred ca am atins zona unde am dat cu mastic pt ca inca intra 2-3 picaturi pe prag...dar nu mai intra in habitaclu !!
La a 3-a usa(dreapta spate) operatia a iesit perfect :roll:
Seat Toledo /2004/TDI 81kW ASV
 
Unknown28
Mesaje: 17
Membru din: 10 Noi 2012, 15:21

Re: Acvariu in masina

10 Noi 2012, 18:48

Buna seara..azi mi-am facut si eu cont pe clubseat pentru ca am aceasi problema si nu gasesc solutia.Sa v-a povestesc pe scurt.Am luat masina in august anul asta din Olanda(Seat Toledo 1,6 16V 105cp).M-a atras ca are instalatie GPL pe ea mai ales ca am avut inainte un golf4 cu motor de 1,4 care nu ma lasa sub 11%benzina prin oras.In fine...a trecut august...ploi nu prea au fost..am schimbat filtrele..cel de polen si de aer le-am schimbat singur..Pe la mijlocul lui septembrie la o ploaie am observat mocheta imbibata cu apa exact sub pedale.La cateva zile(probabil am tinut masina inclinata pe spate) mi-a ajuns apa si in locul din spatele soferului.Astept sa se usuce..s-a uscat..la urmatoarea ploaie iar ud sub pedale.Am bagat la cap toate cauzele posibile care duc la asta si le-am eliminat pe rand.Am mers cu aerul conditionat,nu imi curge...am dat drumul la caldura(gandindu-ma ca poate fi si de la caloriferul de caldura)..la fel nu imi curge.Am fost acum o luna la un service,mi-a desfacut stergatoarele,grila de plastic de sub parbriz,a curatat de frunze si de noroi si a zis ca nu ar trebui sa imi curga pe acolo ca vede el ca se duce apa pe sub aparatorile de noroi(dupa ce a dat cu furtunul cu apa).A desfacut filtrul de polen,uscat...a desfacut cutia alba (unde sunt niste sigurante) din partea cu volanul..la fel uscat prin interior.Mai ramasese problema cu portiera de la sofer desi ma gandeam ca daca ar fi fost de la portiera ar fi trebuit sa fie uda si mocheta de langa portiera,la mine se uda caroseria practic si pasla suge apa si o aduce la suprafata.Si apa persista exact intre portiera si schimbatorul de viteze(daca puneti mana o sa vedeti ca e un pic la jos pozitionata).Ca sa nu uit sa mentionez si asta..pe fiecare parte a masinii sub prag sunt cate 3 gauri respectiv 3 cauciucuri(jos unde puneti cricul cand ridicati masina)..in fata..la mijoc..si in spate.Cand am ridicat masina sa ii schimb uleiul am observat ca cel de la sofer,pe unde aveam apa lipsea.Ma duc la un prieten care are tot toledo.aceasi problema cu apa in interior sub pedale(el nu aveam nici macar habar de problema deoarece avea mocheta de cauciuc si nici nu iesea la suprafata si nici nu mirosea in masina:) si la fel ii lipsea doar cauciucul ala care astupa gaura din prag(doar de la sofer).Bucuros ca am gasit solutia,ma duc la un prieten...ridic masina pe elevator si scot un cauciuc de la mijloc si il pun in partea din fata,gandindu-ma ca imi intra apa in mers pe vreme ploioasa si de acolo o suge pasla aia.Azi..dupa ce am asteptat o saptamana de la ultima ploaie am observat o chestie..am dat de mai multe ori apa pe parbriz,am pus mana jos pe mocheta si e iar un pic umed.Am desfacut cutia de la filtru de polen si era complet uscat prin interior(am eliminat si varianta intrarii apei prin aeroterma).Deci nu imi intra prin portiere,nu imi intra de la aerul conditionat,nu imi intra prin portiere(ca nu am stergatoare laterale:));nu imi intra de la instalatia de incalzire din interior ci doar prin zona parbrizului,cum cade apa de la stergatoare.Eu unul ma gandesc ca se prelinge pe langa cutia cu sigurante din fata volanului (o cutie alba,sub parbriz,sub grila de la stergatoare) sau pe sub cutia din partea pasagerului(unde se afla filtrul de polen).Dar nu cred ca ajunge de acolo tocmai sub pedale decimai mult ca sigur se scurge de sub cutia asta.Am scris la repezeala,sper sa intelegeti si nu stiu..astept pareri.Oricum problema e majora,dupa cum v-am zis am un singur prieten cu toledo in cartier,el il are de 3 ani..m-am intalnit cu el intamplator,l-am intrebat care ar putea fi cauza si cand am ridicat presul de cauciuc sa ii arat unde imi este ud..surpriza..si la el la fel:))..El nici macar nu stia dupa cum v-am zis mai sus.Nu e o balta mare,e doar apa care o trage din podea..insa e destul ca sa miroase ingrozitor in masina,sa gasesc geamurile aburite prin interior spre seara,etc etc.Ma ingrozesc la gandul ca vine iarna..o sa mi se abureasca geamurile pe interior si nici nu vreau sa ma gandesc cum le gasesc dimineata si ce o sa fac ca sa le dezghet ca nu e ca la exterior ca sa dai cu rascheta sau cu solutie de dezghetat.Ca daca era vara nici nu imi mai bateam capul cu ea..dupa o ploaie,in 2-3 zile de 35 de grade afara,se evapora toata apa insa iarna e mai greu ca e doar frig si umezeala.Atasez si 2 poze,una luata de la un coleg de pe forum si una de pe un site de vanzari auto.O poza e marcata cu rosu iar cea copiata de la un coleg(are niste cerculete marcate de el ca sa arate pe unde ii intra lui apa pe la prag) eu am marcat-o cu alb.
Imagine

Imagine
 
Unknown28
Mesaje: 17
Membru din: 10 Noi 2012, 15:21

Re: Acvariu in masina

10 Noi 2012, 20:16

Buna seara...revin tot eu..Am fost acum la masina si vad ca e cam la fel cum era aseara,uscat.Deci sunt doua posibilitati..ori mai ramasesera ceva apa pe caroserie si cum am condus azi si am apasat cu picioarele e posibil sa fi actionat pasla ca un burete si sa aduca iar ceva apa la suprafata ori nu a fost destula apa ca sa aiba timp sa se umezeasca bine.A fost cam jumatate/un litru de apa aruncata de duza de la spalator parbriz..apoi inca 2 litri de apa aruncata de mine pe parbriz dintr-o sticla.Oricum nu sunt inca lamurit..trebuie sa mai cercetez:)..sper sa nu ploua pana atunci ca dupa aia daca intra iar apa mai multa trebuie sa includ iar altele(portiera,chedere,apa aruncata de roti,.Precizez ca am fost la spalatorie prin vara si nu mi-a intrat apa.Ori nu are timp sa intre,daca e o gaura mica fiind timpul scurt de spalare si presiunea mare si nu apuca sa intre ca dupa o zi de ploaie.A devenit o obsesie pt mine.Maine o sa torn mai multa apa pe parbriz,dupa o sa o duc la spalatorie sa vad daca mai intra si sa anulez iar din posibilitati.Pana acum cauzele care mai stau in picioare sunt urmatoarele:
1.Apa intra pe langa cutiile de sub grila parbrizului(cea cu sigurante mai sigur sau cea a filtrului de polen)-precizez ca pe langa ele nu prin interiorul lor(in interior era uscat)..Asta e cea mai sigura varianta
2.Apa intra prin portiera..cand ploua gasesc apa pe pragul de plastic din exterior insa mocheta de langa prag este uscata.Oricum apa pe pragul de plastic gasesc si in dreapta la pasager si nu intra in masina.Cand a plouat ultima oara am desfacut capacul de plastic de sub clapeta care deschide capota si era umed tare sub clapeta insa nu si in dreptul pragului(de asta am pus varianta 1 mai credibila pentru ca curge de undeva de sus).Solutia la apa prin portiera ar fi fost mai usoara cu izolarea cu mastic sau purfix.
3.Cand ploua sa imi arunce din mers pe undeva pe sub aparatorile de noroi.
Mi-e cam frica si sa o duc la service fara sa stiu ce are,am mai patit cu o masina ce avea o problema mecanica si mi-au schimbat ''meseriasii'' jumate de masina pana sa gasesc adevarata problema tot eu.Daca nu ar costa ora de service nu ar fi o problema insa acolo timpul inseamna bani pierduti.Si nu vreau sa o las o saptamana prin service si sa dau zeci de milioane pe o problema pe care nici nu stiu daca sunt in stare si ei sa o rezolve sau la prima ploaie e la fel.
 
Unknown28
Mesaje: 17
Membru din: 10 Noi 2012, 15:21

Re: Acvariu in masina

10 Noi 2012, 20:41

Si inca ceva ce am uitat sa zic.Apa imi intra doar in partea soferului...celelalte sunt complet uscate.O singura data a fost si in spate..probabil s-a scurs din fata de la sofer cand a fost inclinata masina spre spate.Probabil.In rest de atunci numai in fata sub chestia aia de cauciuc de sub picioare si in adancitura dintre portiera si schimbator privind masina pe latime si de la cauciuc pana in pragul mai inalt de sub bancheta soferului privind masina pe lungime(si cu siguranta si sub cauciucul/plasticul ala).Mocheta de sub pedale,de langa prag si de langa plasticul dinspre schimbator sunt complet uscate chiar si cand ploua.Probabil nu are timp sa se umezeasca ci se strange in gaura aia iar apoi iese la suprafata prin mocheta.De asta am mers multa vreme si pe varianta ca intra pe la cauciucul din pragul din exterior.Il gasiti sub prag in zona unde bagati cric-ul ca sa schimbati roata,o gaura mare cat sa intre 2 degete.La mine lipsea,la fel si la cel la care avea aceasi problema.Sunt curios,cei care mai aveti toledo..oricum cred ca toate din gama seat au la fel..daca aveti la fel gaura aia doar in partea soferului.
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Acvariu in masina

10 Noi 2012, 23:10

Mama cata rabdare sa scrii atat.Ce sa zic citeste atent acest topic si ai sa-ti dai seama singur ca problema este 100% de la portiera.Eu unul in locul tau as elimina din start treaba cu dopurile din prag,chiar daca iti lipseste vreunul apa intra in prag in nici un caz in habitaclu.Pe la filtru de polen e simplu de verificat,pune furtunul cu apa pe parbriz in partea filtrului,apoi verifici in interior sub aeroterma daca e umed sau desfaci torpedoul sa privesti exact.Punctul 3 cade.
Ca o curiozitate ,dupa ploaie sau dupa ce tii furtunul pe geamul de la sofer cand deschizi usa de la sofer ai apa pe pragul metalic(in sensul sa se stranga mai multa si cand deschizi usa sa curga)?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Unknown28
Mesaje: 17
Membru din: 10 Noi 2012, 15:21

Re: Acvariu in masina

11 Noi 2012, 00:40

salut...ms mult ca mi-ai raspuns..da,mereu gasesc apa pe prag dupa ce ploua..axact pana in chederul masinii din partea de jos..in mare parte cade jos odata ce deshid usa..insa am atins imediat mocheta de langa prag si e uscata.Cam la fel de multa gasesc si in dreapta la pasager si acolo e perfect uscat.Daca ar intra pe acolo nu ar trebui sa fie uda toata mocheta pana in locul unde se aduna apa si apoi sa persiste acolo mai mult timp?Am desfacut plasticul care acopera pragul,capatul mochetei si firele aferente care duc prin spate insa era uscata pasla aia si caroseria masinii...insa era ud sub plasticul care acopera partea de sub clapeta care deschide portbagajul(era ud pana la caroserie si chiar si pasla aia de sub mocheta masinii insa daca puneam mana deasupra pe mocheta nu se cunostea ca ar fi ud).Se cunoaste doar jos in locul pe care l-am indicat..probabil se strange o cantitate considerabila de apa si cand apesi un pic cu mana se cunoaste cum iese din mocheta apa.Iar din portiera ma gandesc ca nu are cum sa ajunga sub clapeta fara sa ude si partea de mocheta si caroserie atat cat tine lungul portierei.O sa ma duc maine undeva si o sa torn apa din abundenta doar peste parbriz si zona din fata...sa vad daca se mai strange apa sau doar mi s-a parut azi.

 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Acvariu in masina

11 Noi 2012, 08:52

Si la mine aparea apa pe mocheta, baltea pe pres fara sa fie ud imprejur.

In cazul meu era atat de multa apa pe praguri si in partea de jos a portierei (sub capitonajul de plastic al portierei) cand rulam prin ploaie, astfel incat la viraje apa se scurgea pe mocheta fara sa intre in ea si se oprea exact in mijlocul presului de la sofer, cam in zona de sub pedale.

La fel faceam si eu,ma uitam si nu intelegeam cum a ajuns apa aia acolo, ca imprejur totul era uscat.
 
TuPeU
Mesaje: 180
Membru din: 17 Iul 2012, 14:43
Localitate: Galati

Re: Acvariu in masina

11 Noi 2012, 11:11

ptr apa pe pres la sofer sau pasager, scos filtrul de polen, bagati mana pana aproape de ventilator, daca este apa acolo ....aia e problema...este pus prost capacul de la filtru de polen, scoateti apa de acolo, si asezati bine capacul la filtrul de polen ca sa nu mai cada apa de pe capac pe filtru, la mine asta a fost problema, si de atunci nu am mai vazut nici macar o picatura
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Acvariu in masina

11 Noi 2012, 11:48

Din moment ce ai apa pe pragul usii e clara treaba, garnitura din usa de la sofer si cea de la pasager e coapta si trebuie sa o refaci.Citeste paginile din urma si ai sa vezi si rezolvarea.
Bafta.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Unknown28
Mesaje: 17
Membru din: 10 Noi 2012, 15:21

Re: Acvariu in masina

14 Noi 2012, 21:42

Aseara cand a plouat mi-am facut timp sa cobor pana la masina si am vazut exact pe unde se scurge apa sub pres.Se pare ca aveati mare dreptate si intradevar in cele mai multe dintre cazuri apa intra pe la portiere.Se prelingea prin portiera si intra printre capacul care acoparea mocheta din masina si chederul masinii.Azi am cumparat o cutie cu vreo 10 bastonase de mastic de la un magazin de piese auto,am scos fata de plastic a portierei,am desfacut suruburile de pe tabla aia cu boxa,am bagat mastic in forma de U la baza ei si am strans suruburile.Sper sa tina si sa nu mai intre.Chederul vechi era rupt in mai multe parti si inca era ud tot pe acolo dupa ploaia de aseara.Cand o sa am timp o sa fac chestia asta la fiecare portiera ca sa fiu sigur ca nu o sa mai am prea curand problema asta.Acum astept sa se usuce in masina,o sa torn la urma un pic de parfum lichid si am scapat de problema mirosului din masina.Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la mesaj.Inca ceva.Ar trebui sa imi fac griji ca o sa rugineasca caroseria pe sub mocheta masinii?Sau firele sa se oxideze.Sau altceva?Pentru ca in tot acest timp mi s-a mai aprins cateodata in mers EPC-ul,insa se stinge singur.Ma gandesc sa nu aiba treaba cu apa din masina.Avand in vedere ca deja e cam a 4-a oara cred cand astept iar sa se usuce de la sine.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Acvariu in masina

15 Noi 2012, 00:41

la cate leoane/toledo au avut problema cu apa, ar fi trebuit sa fie toate "corodate" si firele sa fie oxidate, deci niciuna sa nu mai fie in stare de functionare... eu zic sa nu-ti faci probleme. cat despre "asteptatul sa se usuce", eu zic sa il ajuti un pic mergand cu aerul cald orientat in jos la putere maxima. eu asa am facut ca sa grabesc uscarea la vremea respectiva... neaparat sa-ti rezolvi problemele cu usile, sa nu mai patesti asa pe viitor.

* pt eroare EPC, baga scan cu vcdsul.
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acvariu in masina

28 Noi 2012, 15:31

Zilele trecute am rezolvat aceeasi problema, partial defapt.
Aveam clasica problema cu apa pe la praguri si dupa ploaie, cand ma suiam in masina, urmaream firicelul de apa cum se ducea spre covoras.
Problema asta nu am rezolvat-o inca, insa, mie imi curgea apa si la pedalier si de sub torpedou. Pentru asta, o data cu schimbarea filtrului de polen, am desfacut tot, curatat, iar pe unde intra mufele in masina, am constatat ca de la apa/mizerie/mal/frunze era roasa garnitura. La un test cu furtunul, am constatat ca pe langa garnitura respectiva, aveam cascada pe footrest... Am rezolvat problema cu un pic de silicon si momentan nu pare sa mai curga pe nicaieri de sus.

Atasez poza cu Leutul dezbracat :)
Imagine
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT
 
Sorin Bodai
Mesaje: 16
Membru din: 23 Apr 2012, 13:18

Re: Acvariu in masina

17 Ian 2013, 15:13

Salutare,

Eu am avit aceeasi problema si era de la garnitura dintre placa de metal si usa.
garnitura este imbatranita si intra apa in masina, iar ca sa rezolv problema am dat fata de usa jos, am desfacut placa de metal si am pus silicon in partea de jos pe langa difuzor.
Acum nu mai sunt probleme cu acvariul in masina
Mai trebuiesc desfundate gaurile de evacuare a apei din usa care de afla in partea de jos a usii

O zi buna,
Sorin
 
Avatar utilizator
N3buNul
Mesaje: 116
Membru din: 09 Feb 2012, 04:29
Localitate: Portugal-Hunedoara

Re: Acvariu in masina

26 Ian 2013, 18:23

Salut! Inca unu cu aceeasi problema. initial imi intra apa doar la sofer si la usa din spate dreapta, dar cum tot eram pus pe treaba am pus silicon la toate cele 4usi .problema rezolvata, mai putin la sofer. acu ceva timp am fost nevoit sa schimb macaraua de la geam de la sofer, si am pus din nou silicon. insa problema nu sa rezolvat. continua sa imi intre apa. acu vreo 2 zile am observat ca garnitura ce acopera firul care duce la comenzile din usa, mai bine zis chestia de plastic care tine garnitura este obosit si nu mai sta fix acolo in stalpul masinii si am vazut umezeala acolo. cel mai probabil e sa intre apa pe acolo. am comandat deja piesa complecta si sa vedem daca se rezolva problema.o sa revin cu detalii
Seat Leon 1m ARL

My project viewtopic.php?f=134&t=11970
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori