Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
 
ZebSeb
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2023, 13:16

Re: acvariu in masina - problema apa in 1M

27 Noi 2023, 05:27

UPDATE:
Dupa cele enumerate mai sus încă îmi intră apa in mașina, cel puțin în spate stânga e jale, am descoperit că se scurge pe conducta de clima de la picioare și se face lac in spate, iar în fața cel mai probabil de la sigiliul de pe ușă, am descoperit ulterior că îmi intră apa și în dreapta față, dar foarte puțin tot din cauza sigiliului ușii, dreapta spate fiind singura neafectată, nu știu dacă pot rezolva ceva pe vremea asta, singura variantă ar fi sa merg la un service care știe ce și cum despre modelul asta de mașina și să le ia pe toate pe rand, desigur într-un garaj, și să scoată mochetele sa se și usuce in mașina, dar nu cred că am vre o șansă prea curând la așa ceva (aștept o părere sau o recomandare), ori varianta 2, la vară mă pun sa demontez mașina, altfel nu știu dacă rezolv ceva, tot ce pot sa mai fac este sa usuc cat pot și să îi pun o husa pe masina sa nu intre apa in plus. Mulțumesc anticipat.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: acvariu in masina - problema apa in 1M

27 Noi 2023, 21:58

Desfunda gaura de scurgere condens de la clima, am tot scris de asta. Mergi la un service care stie unde iese in compartimentul motor. E undeva sub scutul termic de aluminiu din spatele motorului, cam pe mijlocul masinii. E un tub de cauciuc aplatizat, sa nu intre nimic invers. Sigur e plin de noroi. Trebuie stors acel tub. Apa intrata in tubulatura de aer, desi nu ar fi trebuit sa ajunga deloc acolo, in loc sa se scurga afara prin locul special proiectat in tubulatura (pe unde iese si condensul de la clima vara), se duce mai departe pe tubulatura si de aia iese in spate. La usi nu e chiar greu de rezolvat, dar nu pe urgia care e in zona ta acum. Daca e doar frig nu e problema, dar daca e si apa inclusa...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: acvariu in masina - problema apa in 1M

04 Dec 2023, 18:21

Mocheta se scurge/usucă mai repede, dar se usucă târziu capitonajul din pâslă/vată dedesubt.
Eu am demontat plasticul de pe stâlpi și praguri, centuri, consolă podea, am scos mocheta, am uscat-o și am renunțat la acea pâslă/vată sticloasă ori ce-o fi.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori