Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Scaune Sport - burete ros si tapiserie rupta - cum rezolvam?

24 Apr 2014, 14:54

Majoritatea dintre cei care au pe Leon/Toledo 1M scaune SPORT ajung sa aiba mai devreme sau mai tarziu probleme cu scaunele din fata, mai exact marginile/aripoarele dinspre usi incep sa se toceasca iar aspectul si chiar functionalitatea lasa de dorit. Cu alte cuvinte, dupa multi km si ore petrecute in masina, buretele de sub textil incepe sa se roada pana se simte fierul de la cadrul scaunului, iar in faza terminala se roade si tapiseria.
In cazul meu, am buretele tocit si as vrea sa-l inlocuiesc, macar sa salvez si sa nu se rupa tapiseria.
In ETKA am gasit ceva info dar nu sunt sigur daca acel burete este cu tot cu sezut, sau e separat.
http://www.partscats.info/seat/en/?i=ca ... _id=158954
Dany, tu parca ai schimbat aripioara de la scaunul sofer. Ne poti da mai multe informatii, te rog?
Pe mine ma intereseaza exact codul piesei si daca e greu de schimbat. Pentru cei care au incalzire in scaune cred ca se complica un un pic treaba la montaj.
 
Radu Tamas
Mesaje: 271
Membru din: 31 Oct 2013, 23:30
Localitate: Simleu Silvaniei

Re: Scaune Sport - burete ros si tapiserie rupta - cum rezolvam?

24 Apr 2014, 15:28

chestia asta ma-r interesa si me mine!
Toledo 1M;Black Magic;105 CP;Normaly aspirated;LOVE IT!!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Scaune Sport - burete ros si tapiserie rupta - cum rezolvam?

24 Apr 2014, 17:57

Boss, asta mi-a rezolvat-o acel atelier la care am schimbat pielea acolo, care arata dupa cum sti prea bine. Din ce-am inteles, au burete brut din care taie exact ce trebuie. Initial am vrut sa cumpar buretele OEM, dar nenea ala mi-a zis ca nu-i nevoie. Asa ca mi-a facut el ce stia si a iesit bine, nici macar nu simt ceva aiurea acolo.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scaune Sport - burete ros si tapiserie rupta - cum rezolvam?

24 Apr 2014, 21:44

In tara? Pret,loc , etc?

Care e procesul de desfacere a tapiseriei, eu am un scartait fin cand ma las pe spate, ca la balansoarele neunse suna. Nu am reusit cu spray cu vasilina lichida pe niciunde , nici jos la baza, nici la imbinare. Pare sa fie din interior, nu stiu cum sa scap de el, ma deprima :)) Nu suport greierasii
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Scaune Sport - burete ros si tapiserie rupta - cum rezolvam?

24 Apr 2014, 23:08

Normal ca in tara, doar nu luam scaunele cu mine aici :lol: Treaba a fost facuta in Bacau, are omul "trafic" ceva de speriat. Face masini de masini sa le zic, Andrei_xp cred ca stie de cine zic -cel de langa Autogara. Vara ajungi la el cu programare doar. Chestia e ca se tine de cuvant cu termenele de livrare din ce-am vazut pana acum. Nu conteaza ce scaun este, el il repara de arata ca originalul. Sau schimba tot si arata...lux. Nu ma intrebati de preturi, nu le stiu. Pentru schimbat 2 aripioare laterale (sezut si spatar), schimbat/reparat burete, pus incalzirea in scaun si adunat scaunul (il trimisesem desfacut) am platit 250 ron.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Scaune Sport - burete ros si tapiserie rupta - cum rezolvam?

03 Sep 2016, 22:06

Stie cineva daca la Leon 1M exista ca piesa de schimb doar capitonajul de stofa al portierei sau se vinde capitonajul complet?
Multumesc

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori